Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Mam dwie łazienki, które czekają na urządzenie. W jednej ma być wanna, a w drugiej prysznic. Nie mogę się zdecydować, w której zainstalować dłuuugo oczekiwany hydromasaż – w wannie czy pod prysznicem? Jakie możliwości daje każde z nich? Proszę o wskazówki i inspiracje.

Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
(fot. Kohler)
REDAKCJA W wannie przede wszystkim odpoczywamy, prysznic zaś działa bardziej orzeźwiająco. Podobnie jest z hydromasażem w obydwu rozwiązaniach

Hydromasaż w wannie

Pozycja leżąca lub półleżąca, jaką przyjmujemy w wannie, sprzyja relaksowi, zanurzenie ciała w wodzie łagodzi sztywność mięśni, odpręża, a także pobudza wydzielanie endorfin, czyli substancji wywołujących doskonałe samopoczucie i zadowolenie.

 

Kąpiel w wannie jest zatem przede wszystkim odpoczynkiem (Japończycy uważają nawet, że powinno ją poprzedzać umycie ciała pod prysznicem). Hydromasaż w wannie wzmaga odprężające działanie kąpieli, ma także działanie lecznicze.

 

Zależnie od standardu wanny z hydromasażem można korzystać z masażu wodnego lub powietrznego bądź obydwu jednocześnie. Zależnie od modelu, wanny z hydromasażem mają od kilku do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. Minimum niezbędne do efektywnego masażu to 3–4 dysze, w najdroższych modelach jest ich ponad 20. Liczbę dysz producenci dobierają do kształtu i wielkości wanien.

 

Masaż wodny – działa przez wybiórcze nakierowanie strumieni wody na określone partie ciała. Dysze, przez które wypływają strumienie, mogą być różnego rodzaju:
  • standardowe – do wszystkich części ciała;
  • rotacyjne – przeznaczone do masażu stóp;
  • trójdzielnego wypływu (rozbijają strumienie na mniejsze) – do masażu pleców;
  • wirujące (o strumieniach będących efektem ich ruchu) – głęboko masują ciało strumieniem śrubowym.
Ponadto dysze różnią się wielkością i mocą strumienia wody. Niektóre umożliwiają ręczne kierowanie strumienia w różne części ciała, inne można zamykać, co zwiększa intensywność masażu z dysz, które pozostawiono otwarte. Specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych.

 

Taki masaż rozgrzewa tkanki, poprawia ich ukrwienie i elastyczność. W wannach wyposażonych w takie dysze można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego (niemożliwe jest uruchomienie samych ultradźwięków).

 

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny