Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Mam dwie łazienki, które czekają na urządzenie. W jednej ma być wanna, a w drugiej prysznic. Nie mogę się zdecydować, w której zainstalować dłuuugo oczekiwany hydromasaż – w wannie czy pod prysznicem? Jakie możliwości daje każde z nich? Proszę o wskazówki i inspiracje.

Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
(fot. Kohler)
REDAKCJA W wannie przede wszystkim odpoczywamy, prysznic zaś działa bardziej orzeźwiająco. Podobnie jest z hydromasażem w obydwu rozwiązaniach

Hydromasaż w wannie

Pozycja leżąca lub półleżąca, jaką przyjmujemy w wannie, sprzyja relaksowi, zanurzenie ciała w wodzie łagodzi sztywność mięśni, odpręża, a także pobudza wydzielanie endorfin, czyli substancji wywołujących doskonałe samopoczucie i zadowolenie.

 

Kąpiel w wannie jest zatem przede wszystkim odpoczynkiem (Japończycy uważają nawet, że powinno ją poprzedzać umycie ciała pod prysznicem). Hydromasaż w wannie wzmaga odprężające działanie kąpieli, ma także działanie lecznicze.

 

Zależnie od standardu wanny z hydromasażem można korzystać z masażu wodnego lub powietrznego bądź obydwu jednocześnie. Zależnie od modelu, wanny z hydromasażem mają od kilku do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. Minimum niezbędne do efektywnego masażu to 3–4 dysze, w najdroższych modelach jest ich ponad 20. Liczbę dysz producenci dobierają do kształtu i wielkości wanien.

 

Masaż wodny – działa przez wybiórcze nakierowanie strumieni wody na określone partie ciała. Dysze, przez które wypływają strumienie, mogą być różnego rodzaju:
  • standardowe – do wszystkich części ciała;
  • rotacyjne – przeznaczone do masażu stóp;
  • trójdzielnego wypływu (rozbijają strumienie na mniejsze) – do masażu pleców;
  • wirujące (o strumieniach będących efektem ich ruchu) – głęboko masują ciało strumieniem śrubowym.
Ponadto dysze różnią się wielkością i mocą strumienia wody. Niektóre umożliwiają ręczne kierowanie strumienia w różne części ciała, inne można zamykać, co zwiększa intensywność masażu z dysz, które pozostawiono otwarte. Specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych.

 

Taki masaż rozgrzewa tkanki, poprawia ich ukrwienie i elastyczność. W wannach wyposażonych w takie dysze można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego (niemożliwe jest uruchomienie samych ultradźwięków).

 

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje