Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Grzejniki - Efektywne grzanie
Choć mamy kalendarzowe lato, tegoroczna aura nie pozwala nam na długo zapomnieć o ogrzewaniu. Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której ogrzewanie jest naszym nieodłącznym złem koniecznym. Tolerujemy więc obecność grzejników wokół nas, a nawet próbujemy uczynić z nich elementy zdobiące wnętrza naszych domów.

Grzejniki - Efektywne grzanie
(fot. REGULUS-system)
Proponuję w nieco odmienny sposób spojrzeć na problem ogrzewania. Potraktujmy ciepło jako produkt, który należy wytworzyć (wyprodukować), czasem zgromadzić i zakumulować (zmagazynować), a na końcu rozdzielić (dystrybuować). Na każdym z wymienionych etapów dojść może do nieuzasadnionych strat. Ciepło można optymalnie wytworzyć lecz nieoptymalnie je magazynować czy też dystrybuować.

 

Dlatego też przystępując do konfigurowania naszej osobistej instalacji c.o., należy dokładnie przemyśleć wszystkie trzy wymienione elementy procesu, bowiem naszym celem jest uzyskanie optymalnego dla naszych potrzeb i możliwości komfortu cieplnego.

 

W artykule tym skupimy się na procesie dystrybucji ciepła, czyli na grzejnikach.

Dystrybucja ciepła

Pomieszczenia ogrzewać można w rozmaity sposób. Ciepło może być wytworzone i rozprowadzone z tego samego miejsca i urządzenia – tak jest przy konwektorach elektrycznych i ogrzewaczach gazowych jak również przy promiennikach. Oddają one ciepło w miejscu jego wytworzenia. W podobny sposób, lecz z magazynowaniem części wytworzonego ciepła działają grzejniki akumulacyjne.

 

Rozgrzane w innym miejscu powietrze można wprowadzać też do pomieszczenia np. kanałami ciepłego powietrza (DGP – dystrybucja gorącego powietrza).

 

Nas interesuje jednak sposób klasyczny, najbardziej popularny: dystrybucja ciepła przez grzejniki centralnego ogrzewania. Ogrzewanie centralne oznacza, że ciepło produkowane jest w jednym miejscu, natomiast pomieszczeń ogrzewanych z tego źródła ciepła jest wiele.

 

Pomiędzy miejscem produkcji ciepła a punktami jego dystrybucji może, ale nie musi znajdować się magazyn ciepła. Kiedy powinniśmy pomyśleć o magazynowaniu ciepła? Wówczas, gdy występują następujące warunki:
  • produkcja ciepła jest większa niż zapotrzebowanie na nie;
  • posiadamy kilka jednocześnie pracujących urządzeń produkujących ciepło lub pracujących w różnym czasie i ze zmienną dynamiką;
  • posiadamy niestabilne źródło ciepła obsługiwane krótkookresowo;
  • czas optymalnej produkcji ciepła różni się od czasu jego optymalnego zużycia.
Kiedy magazyn ciepła (akumulator, zbiornik buforowy) jest zbędny? Jeśli panujemy w pełni nad nośnikiem energii, a posiadany kocioł ma moc grzewczą odpowiednią do zapotrzebowania na ciepło i jest w pełni sterowalny (kocioł na gaz, olej opałowy, energię elektryczną: z zastrzeżeniem produkcji ciepła w tzw. II, tańszej taryfie – akumulacja).

 

Bogusław Wójcik

Pełny artykuł w PDF: Grzejniki - Efektywne grzanie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje