Od czego należy rozpocząć?
(fot. Dornbracht)
Uzdatnianie wody polega na dostosowaniu jej właściwości fizykochemicznych do wymagań wynikających z jej przeznaczenia. Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, a zatem od ustalenia składu fizykochemicznego wody należy rozpocząć proces projektowania stacji jej uzdatniania.
Gdzie i jak zbadać jakość? Badania mogą różnić się ceną, liczbą zbadanych wskaźników i precyzją oznaczenia. Szukamy odpowiedniego laboratorium. Może to być sanepid, laboratorium na wyższej uczelni lub w przedsiębiorstwie wodociągowym albo specjalistyczne laboratorium, wykonujące tego typu analizy.
Często skrócone badania oferują firmy zajmujące się uzdatnianiem wody – wówczas takie badania są mocno okrojone, o raczej ogólnie informacyjnym charakterze, ale zwykle bezpłatne. Zatem wybieramy laboratorium lub od razu specjalistów od systemów uzdatniania i zgłaszamy chęć zbadania wody.
Pobór próbki Jeśli chcemy mieć wiarygodne wyniki, należy zwrócić uwagę na to aby próbka była pobrana w sposób prawidłowy. Do badań fizykochemicznych wodę można nalać do butelki po wodzie mineralnej, koniecznie pod sam korek, tak żeby nie było dostępu powietrza. Do badań mikrobiologicznych stosuje się specjalne, wyjałowione naczynia, a wodę nalewamy tak, żeby pozostał pęcherzyk powietrza.
Poza tym konieczne jest wylanie znacznej objętości wody aby jej skład nie był konsekwencją zanieczyszczenia instalacji wodociągowej. Przy nalewaniu do butelki woda nie może się rozchlapywać, musi płynąć spokojnym strumieniem. Nawet jeśli próbkę pobiera specjalista, zwracajmy uwagę na sposób poboru, szczególnie przy zamawianiu badań mikrobiologicznych (wtedy niezbędne jest zdezynfekowanie wylewki) – w przeciwnym wypadku dostaniemy informacje o przerażającym skażeniu wody, co nie musi być zgodne z rzeczywistością.
Co badać? Najczęściej nieuzasadnione, z uwagi na wysoki koszt, jest zamawianie pełnej analizy wody. Zwykle podstawowa analiza zupełnie wystarczy, żeby stwierdzić, czy można bezpiecznie używać wody i w związku z tym jakie procesy uzdatniania należy zastosować. Najistotniejsze wskaźniki jakości zostaną poniżej scharakteryzowane.
dr inż. Anna Chmiel
Pełny artykuł w PDF: Dobra woda z własnej studni
Ciepło z powietrza
Wielu inwestorów uważa, że powietrzna pompa ciepła nie ma szans sprawdzić się w polskim klimacie. Są przekonani, iż w zimowych warunkach urządzenie tego typu nie może zapewnić sprawnego ogrzewania w domu. Tymczasem pompa ciepła powietrze-woda japońskiej firmy Daikin działa efektywnie nawet wówczas, gdy słupek rtęci w termometrze spada do -20°C.
Pompa ciepła w klimatyzacji
Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym, gorącym pomieszczeniu. A jeśli uwzględnić, że do 2050 roku klimat ma się ocieplić o minimum 2°C, to potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie staje się nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.
Oświetlenie ogrodu
O oświetleniu ogrodu warto pomyśleć na etapie planowania, a kable elektryczne poprowadzić, zanim zostanie urządzony, żeby potem nie niszczyć wybrukowanych nawierzchni, małej architektury i rabat.
Własna pływalnia pod chmurką
Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.
Ogród dla leniwych
Kto chce mieć ładny ogród, musi w nim choć trochę pracować. Każdy ogród wymaga bowiem opieki, bo ulega ciągłym przemianom. Rośliny rosną, chorują i zrzucają liście, wobec tego trzeba je pielęgnować i dbać o porządek. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, by wymagał jak najmniej pracy.
Drewniana altana ogrodowa
Budowa altany nie wymaga pozwolenia na budowę*, jeśli powierzchnia jej zabudowy (mierzonej w obrysie ścian zewnętrznych) nie jest większa niż:
System dystrybucji gorącego powietrza
System DGP może zaprojektować jedynie fachowiec. Także rozprowadzenie instalacji należy powierzyć specjalizującym się w tym firmom. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dowiedzieć się, jak wygląda instalacja od środka i jakie elementy są zalecane przy jej rozprowadzaniu. Przyjrzyjmy się zatem z bliska instalacji kominka z DGP od początku.
Drzwi wewnętrzne
Oferta drzwi na rynku jest bardzo różnorodna i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Ważne, aby decyzję zakupu poprzedzała chociaż wstępna aranżacja wnętrz.
Bramy garażowe
Czego wymagać od bramy? Powinna dobrze wyglądać, łatwo się otwierać, ale też skutecznie chronić przed włamaniem i nie zabierać za wiele miejsca, a wszystko to – za rozsądną cenę.
Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Jestem na etapie urządzania ogrodu. Jego większą część przeznaczyłem pod trawnik – posiana tydzień temu trawa właśnie zaczyna kiełkować. Wkrótce będę musiał kupić kosiarkę, ale kompletnie nie wiem jaką: spalinową z napędem czy bez, elektryczną, ręczną, a może mini traktorek? Rodzajów kosiarek jest mnóstwo, czy każda przeznaczona jest do innego trawnika? Myślałem, że wizyta w centrum ogrodniczym rozwieje moje wątpliwości, ale stało się odwrotnie. Pomóżcie...
Rynny plastikowe czy metalowe?
Wybieram projekt domu, więc oprócz prasy przeglądam też fora internetowe, gdzie poczytałam trochę o rynnach i widzę, że jedni zachwalają plastikowe, inni – metalowe. Myślałam, że nie ma znaczenia, jakie rynny wybierzemy, ale teraz zaczęłam się zastanawiać nad tym, jakie właściwie są między nimi różnice?
Panele, parkiet czy deski?
Spędziłem ostatnio sporo czasu w sklepie z materiałami posadzkowymi. Im dłużej sprzedawca zachwalał jedne i zwracał uwagę na wady innych, tym większy miałem mętlik w głowie. Wybór ograniczyłem do trzech materiałów, ale nadal nie wiem: parkiet, deski, czy panele?
Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Mam dwie łazienki, które czekają na urządzenie. W jednej ma być wanna, a w drugiej prysznic. Nie mogę się zdecydować, w której zainstalować dłuuugo oczekiwany hydromasaż – w wannie czy pod prysznicem? Jakie możliwości daje każde z nich? Proszę o wskazówki i inspiracje.
Kostka betonowa
Kostką betonową chętnie wykładamy duże powierzchnie przy domu, by po deszczu nie brodzić w kałużach. Z materiału dostępnego na rynku na szczęście nietrudno dobrać kostkę pasującą do charakteru ogrodu: tradycyjną, imitującą kamień czy z otworami, w których można posiać trawę.
Kominek z DGP
To, jak wiele możemy zyskać dzięki kominkowi z dystrybucją gorącego powietrza, w skrócie DGP, zauważymy przede wszystkim w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy główną instalację c.o. będziemy mogli wyłączyć, a cały dom ogrzać wyłącznie kominkiem z DGP.
Elewacje - Czym wykończyć ściany?
Elewacja powinna przede wszystkim dobrze wyglądać. Ale po to, by tak było, potrzeba wielu cech technicznych: musi być trwała, a więc odporna na mróz, słońce i wodę, niepodatna na uszkodzenia, wietrzenie i zanieczyszczenia, nie może też sprzyjać rozwojowi mchów i porostów.
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji
Aby ogrzewanie podłogowe można było podłączyć do wspólnej instalacji z grzejnikami ściennymi, trzeba wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji i najmniej kosztowne. Możliwości jest kilka. Na kolejnych stronach artykułu przedstawiamy cztery warianty.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej w wybranych pomieszczeniach domu, a więc jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Ma sporo zalet, ale też pewne ograniczenia. Przed podjęciem decyzji warto je poznać.
Grzejniki - Efektywne grzanie
Choć mamy kalendarzowe lato, tegoroczna aura nie pozwala nam na długo zapomnieć o ogrzewaniu. Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której ogrzewanie jest naszym nieodłącznym złem koniecznym. Tolerujemy więc obecność grzejników wokół nas, a nawet próbujemy uczynić z nich elementy zdobiące wnętrza naszych domów.
Kotły na paliwo stałe
Oba pokazane kotły, to kotły na paliwa stałe – jeden to prosty, tradycyjny kocioł zasypowy na węgiel, drugi zaś to nowoczesny kocioł na pellety współpracujący z podajnikiem. Każdy z nich jest dobry w swojej klasie. Skrajne zróżnicowanie jest charakterystyczne dla rynku kotłów na paliwa stałe.
Kotły gazowe
Kotły gazowe i olejowe są w zasadzie bezobsługowe i dają ogromne możliwości regulacji sposobu pracy instalacji c.o. Ich budowa generalnie jest podobna, ale „diabeł tkwi w szczegółach” – czym tak naprawdę się różnią i jakie warunki trzeba spełnić, by móc zainstalować kocioł na gaz ziemny, płynny lub olej?
Wentylacja - Zawsze skuteczna wymiana powietrza
Czy rekuperator z odzyskiem ciepła to jedyny słuszny sposób wentylacji domów energooszczędnych? Choć przyjęło się myśleć, że tak, to ciągle słyszy się na ten temat różne opinie. Wszelkie wątpliwości rozwieją odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Instalacja kanalizacyjna - Usunąć ścieki
Każdy mieszkaniec domu wytwarza w ciągu doby 150–200 litrów ścieków, które trzeba odprowadzić z domu do odbiornika. Jeśli nie może być nim kanalizacja osiedlowa, zostaje własny zbiornik i wywóz ścieków albo zbudowanie przydomowej oczyszczalni.
Instalacja wodociągowa - Domowe źródło
Woda niezbędna jest nie tylko w gotowym domu, ale od pierwszych dni jego budowy. Niezależnie od tego, czy mamy szansę na wodę z wodociągu, czy trzeba będzie wiercić własną studnię, warto się tym zająć odpowiednio wcześnie.
Instalacja elektryczna - Bez prądu ani rusz
Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są tak powszechne, że bez nich nie moglibyśmy funkcjonować. Kiedy buduje się nowy dom, można i warto zadbać o to, by instalacja elektryczna była bezawaryjna i nie zabrakło w nim gniazd na urządzenia ułatwiające życie codzienne. Tym bardziej że brak prądu w wielu domach oznacza również brak wody, bo nie działa zestaw hydroforowy, oraz ogrzewania, bo choć kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa c.o. są zasilane elektrycznie.
Nie chcemy zmieniać adresu
– Tuż po ślubie doszliśmy z mężem do wniosku, że warto byłoby wyprowadzić się z Warszawy i zamieszkać w jakimś ładnym miejscu – wspomina Dorota. – Działka w miejscowości Czarnów należącej do gminy Konstancin Jeziorna była pierwszą jaką oglądaliśmy. Zawiózł nas tam pewnego zimowego dnia kuzyn i to miejsce od razu nam się spodobało.
Przestronny na dużą działkę
Ze względów ekonomicznych każda budowa powinna być przeprowadzona w miarę szybko, bez przeciągania jej latami. Wznoszenie prezentowanego domu trwało aż dwa i pół roku, ponieważ właścicielom bardzo zależało na solidnym i dokładnym jego wykończeniu. I ich cierpliwość się opłaciła.
Kompromis w bliźniaku
Mieszkanie w bliźniaku ma sporo zalet. Ale podczas budowy trzeba porozumieć się z sąsiadami w wielu często spornych kwestiach. Chcąc zamieszkać w bliźniaku, lepiej mieć bliźniaczy gust i potrzeby albo umiejętności perswazji lub pójścia na kompromis. Nie warto ryzykować zerwania znajomości, kiedy trzeba będzie później żyć ze sobą przez ścianę.
Kompromis w bliźniaku
Mieszkanie w bliźniaku ma sporo zalet. Ale podczas budowy trzeba porozumieć się z sąsiadami w wielu często spornych kwestiach. Chcąc zamieszkać w bliźniaku, lepiej mieć bliźniaczy gust i potrzeby albo umiejętności perswazji lub pójścia na kompromis. Nie warto ryzykować zerwania znajomości, kiedy trzeba będzie później żyć ze sobą przez ścianę.