Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Drzwi wewnętrzne
Oferta drzwi na rynku jest bardzo różnorodna i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Ważne, aby decyzję zakupu poprzedzała chociaż wstępna aranżacja wnętrz.

Drzwi wewnętrzne
(fot. Interno)
Nawet roboczy projekt pomieszczeń pomoże nam wybrać najkorzystniejszy sposób otwierania drzwi (otwierane na lewą bądź na prawą stronę) oraz odpowiedni rodzaj skrzydeł (uchylne, przesuwne, składane etc.).

 

Ponadto ważna jest specyfika pomieszczeń, w których drzwi będą montowane. Salon od nieogrzewanego korytarza warto oddzielić drzwiami o dobrej izolacji termicznej. W łazience powinny się znaleźć drzwi o zwiększonej odporności na działanie wody. Pokój audiofilów dobrze zamknąć drzwiami izolującymi akustycznie.

 

Ciemne pomieszczenia można doświetlić drzwiami z przeszkleniami, które przepuszczą światło z pomieszczenia obok. Jeśli zależy nam na intymności wybór powinien paść na drzwi pełne.

 

Duże znaczenie ma też wzornictwo, forma stylistyczna i kolor drzwi, które muszą współgrać z wystrojem wnętrz (ponieważ drzwi są widoczne z obydwu pomieszczeń, które dzielą, powinny pasować do każdego z nich). Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom dostępnym na rynku.

 

Drzwi uchylne, zwane inaczej rozwieranymi, wybierane są najczęściej. Są one tradycyjnym rozwiązaniem w domach, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca na ruch skrzydła. Odpowiednio to znaczy: 70, 80, 90 lub 100 cm, bo tyle wynoszą standardowe szerokości skrzydeł. Jeśli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe zajmą one dwukrotnie więcej przestrzeni (120, 140, 160 cm). Typowe drzwi mają wysokość 203 cm, ale na zamówienie mogą być wyższe. Niektóre z nich można też skracać o kilka centymetrów.

 

Jak wspomnieliśmy drzwi skrzydłowe mogą być prawe lub lewe – to znaczy mogą otwierać się na jedną z tych stron. Ma to duże znaczenie dla aranżacji wnętrz. Prawe drzwi wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni na przesuwanie się skrzydła z prawej ich strony, a lewe drzwi – z lewej. Drzwi dwuskrzydłowe natomiast otwierają się na dwie strony i w związku z tym zabierają miejsce z obu stron. Aby rozpoznać, które drzwi są prawe, a które lewe wystarczy stanąć przed nimi od strony zawiasów – jeśli te widzimy po prawej stronie drzwi te są prawe i odwrotnie.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje