Jakiego styropianu użyć do ocieplenia ścian domu, a jakiego do piwnicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakiego styropianu użyć do ocieplenia ścian domu, a jakiego do piwnicy?

Ocieplenie domu należy wykonać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, stosując dobrej jakości materiały termoizolacyjne. Najkorzystniej jest ocieplić ściany po stronie zewnętrznej, zachowując ciągłość ocieplenia fundamentu, fasady i dachu.

aktualizacja: 2022-07-15 11:43:00

Przy wyborze styropianu w celu termoizolacji ścian, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Od niego zależy jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła przegrody.

Do powyższego zastosowania polecany jest styropian grafitowy. Dokonanie takiego wyrobu umożliwia w niektórych sytuacjach, zmniejszenie grubości warstwy styropianu nawet o ponad 30% w porównaniu do styropianu białego. Dodatkowo przy dociepleniu ścian zewnętrznych w systemie ETICS trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość płyty styropianowej na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (min. 80 kPa).

Przy wyborze ocieplenia na zewnętrzną część ścian piwnicy, należy sprawdzić poziom nasiąkliwości styropianu, ponieważ w tym miejscu narażony jest on na kontakt z wodą. W związku z tym polecane są dwa rodzaje materiałów do ocieplenia: styropian EPS polistyren ekspandowany w odmianie perymetrycznej oraz płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego.

Sylwester Michalski
Doradca techniczny firmy AUSTROTHERM
fot. otwierająca: Austrotherm

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!