Jakiego styropianu użyć do ocieplenia ścian domu, a jakiego do piwnicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakiego styropianu użyć do ocieplenia ścian domu, a jakiego do piwnicy?

Ocieplenie domu należy wykonać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, stosując dobrej jakości materiały termoizolacyjne. Najkorzystniej jest ocieplić ściany po stronie zewnętrznej, zachowując ciągłość ocieplenia fundamentu, fasady i dachu.

Przy wyborze styropianu w celu termoizolacji ścian, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Od niego zależy jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła przegrody.

Do powyższego zastosowania polecany jest styropian grafitowy. Dokonanie takiego wyrobu umożliwia w niektórych sytuacjach, zmniejszenie grubości warstwy styropianu nawet o ponad 30% w porównaniu do styropianu białego. Dodatkowo przy dociepleniu ścian zewnętrznych w systemie ETICS trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość płyty styropianowej na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (min. 80 kPa).

Przy wyborze ocieplenia na zewnętrzną część ścian piwnicy, należy sprawdzić poziom nasiąkliwości styropianu, ponieważ w tym miejscu narażony jest on na kontakt z wodą. W związku z tym polecane są dwa rodzaje materiałów do ocieplenia: styropian EPS polistyren ekspandowany w odmianie perymetrycznej oraz płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego.

Sylwester Michalski
Doradca techniczny firmy AUSTROTHERM
fot. otwierająca: Austrotherm

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!