Budowa domu to duże wyzwanie - jak można ją ułatwić?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa domu to duże wyzwanie - jak można ją ułatwić?

Realizacja obiektu jednorodzinnego, bardzo często jest określana największą inwestycją w życiu. Ciągnie za sobą znaczące koszty jak i szereg decyzji przed którymi stają inwestorzy. Te dwa czynniki powodują, że cały proces bywa stresujący. Czy istnieją sposoby, które pozwolą na usprawnienie budowy i jednoczesne zdjęcie części nerwowości z procesu inwestycyjnego?

aktualizacja: 2023-06-19 12:21:26
H+H Polska Sp.z o.o.

Z całą pewnością takich sposobów znajdzie się co najmniej kilka. Jednym z nich jest wybór rzetelnych wykonawców i solidnych technologii. Koszt ścian to średnio około 6-7% wartości domu dlatego również w przypadku wyboru materiałów murowych warto kierować się zasadą inwestowania w dobry jakościowo materiał, który pozostanie z nami na lata. W branży materiałów ściennych przykładem rozpoznawalnej marki oferującej produkty wysokiej jakości zarówno na rynku krajowym i europejskim jest H+H.

Bloczki z betonu komórkowego - ciepło we wnętrzach zapewnione!

Beton komórkowy swoją nazwę zapewnia strukturze wewnętrznej, którą tworzą mikropory z uwięzionym powietrzem, to właśnie taka budowa odpowiada za bardzo wysoką izolacyjność termiczną, którą gwarantują ściany. W Systemie Budowy H+H można odnaleźć elementy z betonu komórkowego o gęstościach od 300 do 700 kg/m³ - wraz ze wzrostem gęstości rośnie wytrzymałość na ściskanie materiału, natomiast wraz z jej spadkiem polepszają się parametry izolacyjności termicznej.

Taka zależność powoduje, że inwestorzy planujący przegrody zewnętrzne dwuwarstwowe (warstwa którą tworzą bloczki z betonu komórkowego + warstwa izolacji termicznej) zwykle wybierają beton komórkowy odmiany 500 - korzystne właściwości termiczne elementu murowego w tym przypadku pozwalają na ograniczenie grubości dodawanej izolacji termicznej (w porównaniu do innych rozwiązań ściennych), co znów przekłada się na bezpośrednie oszczędności. Natomiast inwestorzy, którzy poszukują rozwiązań zupełnie eliminujących warstwę izolacji termicznej mogą wybrać elementy o najniższych klasach gęstości (300 i 350), które pozwalają na dobór produktów gwarantujących osiągnięcie granicznego współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych za pośrednictwem samego materiału murowego.

Cięcie na wymiar bloczków z betonu komórkowego
Cięcie na wymiar bloczków z betonu komórkowego (fot. H+H)

Również w przypadku ścian działowych można dokonać wyboru spośród kilku grup produktowych - dostępne są zarówno płytki o standardowych rozmiarach jak i elementy o powiększonych wymiarach - specjalnie zaprojektowane w celu przyspieszenia procesu wznoszenia ścian - H+H Panele Tempo z betonu komórkowego. Szeroka oferta produktowa zarówno w przypadku elementów przeznaczonych do przegród nośnych jak i działowych pozwala na bezproblemowy wybór rozwiązania spełniającego indywidualne oczekiwania inwestorów.

Silikaty - "klimatyzacja" w cenie materiału

System Budowy H+H, to jednak nie tylko beton komórkowy, to również elementy silikatowe. Silikaty są bardziej wymagające wykonawczo - ze względu na wysoką gęstość objętościową są elementami drobnowymiarowymi, których na 1m² zużywa się zdecydowanie więcej, jednakże to właśnie dzięki gęstości objętościowej z silikatów powstają ciężkie i masywne ściany, które z jednej strony trudno wprawić w drgania - a więc zapewniają bardzo wysoką izolacyjność akustyczną, a z drugiej stanowią swoiste magazyny ciepła dzięki akumulacyjności termicznej, dodaje Joanna Nowaczyk, Kierownik Rozwoju Produktu w firmie H+H.

System budowy H+H z elementów silikatowych stanowi kompleksowe rozwiązanie (fot. H+H)

Czym jest akumulacyjność cieplna? Akumulacyjność, zwana inaczej pojemnością cieplną, zapewnia stabilność cieplną przegrody budowlanej. To właśnie akumulacyjność wspomaga utrzymanie względnie stałej temperatury, nawet w warunkach zmian temperatur na zewnątrz i we wnętrzach budynku (np. czasowe przerwy w dostawie ogrzewania). Im lepsza jest akumulacyjność materiału, tym dłużej budynek się nagrzewa, ale jednocześnie długo utrzymuje ciepło. Jednocześnie jest to właściwość fizyczna materiału mająca wpływ również za utrzymywanie przyjemnego chłodu wnętrz w okresie występowania wysokich temperatur na zewnątrz - w trakcie upalnego lata wnętrza są lepiej zabezpieczone przed zbyt szybkim nagrzewaniem. Reasumując akumulacyjność cieplna ścian jest w dużym stopniu odpowiedzialna za przyszły komfort cieplny panujący w realizowanych obiektach.

Wybory projektowe - nie obawiajmy się pytać!

Trudno być ekspertem w każdej dziedzinie, a dostępne na rynku materiały ścienne znacząco różnią się między sobą zarówno pod względem wymiarów jak i (co nawet istotniejsze) cech fizycznych. Dlatego warto dobrze je poznać zanim wybierze się konkretną technologię murową.

Aby ułatwić inwestorom dokonanie odpowiedniego wyboru marka H+H zapewnia profesjonalne wsparcie techniczne. Doradcy H+H pomogą w przygotowaniu optymalnych rozwiązań ściennych, jak i odpowiedzą na wszelkie nurtujące inwestorów pytania w ramach bezpłatnego Doradztwa Technicznego. Ułatwieniem do nawiązania takiego kontaktu jest bezpłatna infolinia techniczna. Zaufaj profesjonalistom aby w przyszłości osiągać maksymalne korzyści z użytkowania budynku, podsumowuje Joanna Nowaczyk, ekspert H+H.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły