Murowanie ścian z bloczków H+H pod instalacje kanalizacyjne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Murowanie ścian z bloczków H+H pod instalacje kanalizacyjne

Rury kanalizacyjne, wodociągowe, piony wentylacyjne - nasz dom do funkcjonowania potrzebuje całej masy instalacji. Schowanie ich w specjalnych kanałach wpływa nie tylko na estetykę wewnątrz pomieszczeń, ale zapobiega także przenoszeniu hałasów i drgań. Gotowe rozwiązania H+H sprawiają, że budowa ukrytych pionów jest prosta jak nigdy dotąd, a dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej mają one także doskonałe parametry użytkowe.

aktualizacja: 2021-05-20 09:32:28

Akcja wentylacja!

Wentylacja to obowiązkowy element m.in. w kuchni czy łazience, ale dziś coraz częściej doprowadzamy ją także do sypialni czy salonu, aby w każdym pomieszczeniu móc cieszyć się świeżym i czystym powietrzem oraz zapobiegać gromadzeniu się wilgoci. Powoduje to, że w budynkach często zaprojektowanych jest nawet kilka pionów wentylacyjnych, a w związku z tym spora część prac na budowie poświęcona jest właśnie odpowiedniemu wykonaniu kanałów.

Wygodnym rozwiązaniem, które znacznie przyspiesza cały proces, jest wykorzystanie do ich budowy specjalnych bloczków silikatowych PW z oferty H+H. Dzięki wymiarom zgodnym z podstawowymi bloczkami idealnie licują się z płaszczyzną ściany, a otwór wewnątrz bloczków
PW zapewnia gotowy pion wentylacyjny, który powstaje wraz z budową kolejnych warstw bez docinania elementów na budowie.

Niska nasiąkliwość bloczków zapobiega zawilgoceniu i powstawaniu chorobotwórczych mikroorganizmów wewnątrz kanałów, a idealnie gładka powierzchnia otworu, o dokładnie tym samym przekroju we wszystkich kolejnych warstwach, ułatwia sprawną i efektywną cyrkulację powietrza.

Warto pamiętać, że przy budowie pionów wentylacyjnych niezbędne jest dokładne wypełnienie wszystkich spoin zaprawą, zwłaszcza w przypadku umieszczenia koło siebie kilku kanałów - dzięki temu unikniemy powstawaniu ewentualnych przedmuchów.

Z przeznaczeniem pod wodociągi i kanalizacje

Prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych można usprawnić stosując przeznaczone do tego celu bloczki H+H Silikat U. Umożliwiają one wygodne poprowadzenie rur po zakończeniu prac murarskich, jak również wykonanie podejść do poszczególnych sprzętów. Wolne przestrzenie między rurami a wewnętrzną powierzchnią bloczka dobrze jest wypełnić izolacją, co poprawi komfort akustyczny i zapobiegnie przenoszeniu ewentualnych drgań na konstrukcję budynku.

Gotowe bloczki PW oraz U można ukrywać w licu ściany. Jeśli ze względów konstrukcyjnych jest to niemożliwe albo gdy chcemy wybudować kanały przy gotowej ścianie, np. w związku ze zmianą przeznaczenia istniejących pomieszczeń, można dostawić je do istniejącej konstrukcji, przy której powstanie "filar". Bloczki utworzą gładką ścianę, którą można wygodnie pokryć tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym chowając rury, a jednocześnie wygłuszą powstające wewnątrz instalacji hałasy.

W przypadku pionów dostawionych do ściany, jak również ukrytych w jej licu, powinniśmy łączyć bloczki tworzące piony z pozostałą częścią muru nie tylko zaprawą, ale także za pomocą kotew.

Bo liczy się podejście

Właściwie wykonane piony to nie wszystko. Doprowadzenie wody np. do umywalki wymaga często poprowadzenia podejść także w poziomie.

Znajdujące się w ofercie H+H bloczki z betonu komórkowego są materiałami łatwymi w obróbce, w których bruzdowanie bez wysiłku można wykonać nawet przy użyciu ręcznych narzędzi. Natomiast wykonywanie bruzd w ścianach z H+H Silikatów wymaga użycia narzędzi mechanicznych, np. bruzdownic. Zastosowanie specjalnych bruzdownic, które wytną szczeliny o odpowiednich parametrach, zapobiegnie nierównościom wewnątrz bruzd i ewentualnym zbyt głębokim podkuciom. Wykonując bruzdowania musimy pamiętać, aby ich głębokość była zgodna z normami budowlanymi i nie naruszała stabilności konstrukcji.

Dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych H+H w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie przygotować ściany na przyszłe instalacje i uniknąć konieczności montowania odkrytych rur wewnątrz pomieszczeń, co mogłoby pogorszyć efekty wizualne, a także powodować problemy z utrzymaniem czystości, czy przenoszeniem hałasów do sąsiednich pomieszczeń.

Gotowe rozwiązania H+H pozwalają także zmniejszyć ryzyko błędów wykonawczych i związanych z nimi późniejszych problemów z instalacją rur, czy cyrkulacją powietrza w kanałach wentylacyjnych. Wysoka jakość wykonania, jak również parametry związane z właściwościami materiałów gwarantują też ciszę oraz wysoki komfort użytkowy we wszystkich pomieszczeniach przez długie lata.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje