Znamy zwycięzców konkursu Wienerberger Brick Award 2019

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Znamy zwycięzców konkursu Wienerberger Brick Award 2019

Czwarta polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award została rozstrzygnięta. Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.

aktualizacja: 2019-03-13 10:45:05

Wienerberger już od ponad 14 lat organizuje międzynarodowy konkurs wyróżniający obiekty o niebanalnej architekturze, w których zastosowano materiały ceramiczne, nie ograniczając wykorzystania innych marek niż własne. W 2013 roku, po raz pierwszy w Polsce odbyła się lokalna edycja konkursu Brick Award. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów a konkurs ma na celu promować polską architekturę i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Do nagrody Brick Award mogą pretendować tylko gotowe realizacje. Szanse na zwycięstwo mają innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, do powstania których użyto materiałów ceramicznych. Realizacja może mieć miejsce także poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta.

Wienerberger Brick Award odbywa się w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają znakomici architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Nagrody w Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2020 roku.

Tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce - mówi Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger.

Wienerberger Brick Award 2019 - Jury

W tym roku do grona Jury zaproszenie przyjęli: architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych,; Zbigniew Maćków - architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award; Małgorzata Pilinkiewicz - architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022.

W Jury zasiadł także krytyk architektury Grzegorz Piątek - autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Przewodnictwo Jury objął jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski - laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich - Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.

Wienerberger Brick Award 2019 - 5 kategorii konkursowych

Zgłoszone zrealizowane obiekty rywalizują w ramach 5 kategorii konkursowych. Każda z nich to zupełnie inny obszar architektury, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje.

Feeling at home to kategoria, która skupia się na domach jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej, małych założeniach architektury mieszkalnej zapewniających komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.

Kategoria Living Together zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa, nowoczesne koncepcje mieszkaniowe. Podkreśla, że budynki nie powstają w próżni a są dobrem wspólnym nas wszystkich.

Kategoria Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych. Wyróżnia projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczesnego człowieka – komfort, estetykę i funkcjonalność.

Kolejna z kategorii - Sharing Public Spaces - to pole do popisu dla projektantów, którzy przełamują stereotyp budynków o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia, czy projektów infrastrukturalnych. Nagradza obiekty, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale potrafią zaskoczyć niebanalną architekturą.

Building Outside the Box, to kategoria dla najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Grand Prix. Nagrody i wyróżnienia

Jury konkursowe tegorocznej edycji Brick Award przyznało 4 Nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz 7 wyróżnień. W dwóch kategoriach nie przyznano Nagród, a w jednej z kategorii przyznano dwie równorzędne Nagrody.

Jak komentował wyniki obrad jeden z członków Jury, Grzegorz Piątek: Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Świadczą o tym przyznane przez nas liczne wyróżnienia, a w jednej z kategorii nawet dwie równorzędne nagrody. Pytany o samą Nagrodę Główną odpowiedział: Przyznając Grand Prix staraliśmy się brać pod uwagę zarówno obiektywne walory projektu, jak i kryteria, według których budynek będzie oceniany w międzynarodowej edycji.

Zwycięskie realizacje konkursu Wienerberger Brick Award 2019

Grand Prix

Tytuł Grand Prix Brick Award 2019 przyznany został projektowi Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. Zdaniem Jury Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie.

Sharing public spaces

To kategoria reprezentująca wyjątkowo wysoki poziom w tegorocznej edycji konkursu. W kategorii przyznano dwie Nagrody:

Nagroda: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe

Nagrodę przyznano za stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta. Jury dostrzegło w niej inspiracje zarówno przemysłową architekturą regionu, jak i tradycją śródziemnomorską. W projekcie zastosowano trzy podstawowe materiały - ceramikę, drewno i beton, jednak to ten pierwszy, wykorzystany w różnych formach, decyduje o charakterze całości. Na uwagę zdaniem Jury zasługuje elewacja frontowa, w którą wbudowano fragment zachowanego budynku przemysłowego i umiejętne zastosowanie w niej elementów ceramicznych, które tworzą wyrafinowaną grę światła i cienia.

Nagroda: Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

O przyznaniu równorzędnej nagrody zdecydowało niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu "nowoczesnej ruiny" - wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Autorzy zaprojektowali nowe przestrzenie o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę zdaniem Jury, to uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju.

Wyróżnienie:
Projekt: projekt Budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki"
Pracownia: Major Architekci

Jury przyznało wyróżnienie za stworzenie przyjaznej, bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu.

Feeling at Home

Nagroda: Projekt "Dom dla W" pracowni MFRMGR Architekci

Jak podkreślało w swoim uzasadnieniu Jury konkursowe, nagrodę przyznano za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu - rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. Zdaniem Jury architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia oraz zastosować współczesną estetykę, pozostającą w zgodzie z duchem otaczającej skromnej modernistycznej architektury. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na umiejętne budowanie przestrzeni, dzięki czemu wady ciasnej działki udało się zamienić w zalety.

Wyróżnienia:
Projekt: Dom w Dobrej - Dobry Dom
Pracownia: Biuro projektowe maxberg - architekt Karol Nieradka

"Za stworzenie spójnej i eleganckiej formy dla podmiejskiego domu jednorodzinnego".

Projekt: Dom z recyklingu
Pracownia: MAZM Sp. z o.o.

"Za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów - betonu i cegły rozbiórkowej".

Projekt: Dom jednorodzinny
Pracownia: marcin rubik architekt

"Za prostotę i spójność projektu domu nawiązującego do tradycji wiejskiej architektury ceglanej".

Living together

W tegorocznej edycji konkursu Jury nie przyznało Nagrody w tej kategorii.

Wyróżnienie:
Projekt: Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach
Pracownia: KWK PROMES arch. Robert Konieczny

Jury w swoim uzasadnieniu zwróciło uwagę na osiągniętą spójność budynku pod względem ideowym i formalnym wymagania wobec niedrogiego budynku mieszkalnego w centrum miasta. Architektura budynku zdaniem Jury ma swój indywidualny charakter, a przy tym jest dobrze wpisana w kontekst okolicznej architektury.

Working together

Nagroda: Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu
Pracownia: Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci

Jury szczególną uwagę zwróciło na prostotę, monumentalizm i solidność architektury. Niebagatelną rolę w projekcie, zdaniem oceniających projekt, odgrywają zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca. To one pomagają wpisać budynki w płaski krajobraz nadrzecznej równiny. Na uznanie w ocenie Jury zasługuje też fakt, że projektując kompleks o typowo technicznej funkcji architekci zadbali o atrakcyjność widoków z nadrzecznego bulwaru.

Wyróżnienie:
Projekt: Budynek Biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu
Pracownia: Grupa 5 Architekci

Wyróżnienie przyznano za bardzo świadome podejście do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu. Elewacja stosunkowo niewielkiego i prostego w formie budynku oglądana w ruchu z okien pociągów przejeżdżających po sąsiadującym z obiektem nasypie kolejowym nasypem nabiera życia i dynamiki.

Building outside the box

W ostatniej z kategorii konkursowych ponownie zdecydowano o nieprzyznaniu Nagrody. Wyróżnienie przyznano obiektowi warszawskiej pracowni BBGK Architekci za Ratusz Konstancin-Jeziorna.

W ocenie Jury obiekt mimo swojego typowego urzędowego przeznaczenia, dzięki swojej skali i nastrojowi ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta. Członkowie Jury zwrócili uwagę na przełożenie spontanicznych form pobliskich budynków gospodarskich na język współczesnej architektury. Jednocześnie architektom udało się zapewnić powagę i monumentalność budowli, jakich oczekuje się od budynku urzędowego.

Ceramika budowlana przebyła długą drogę w ostatnich dziesięcioleciach. Niegdyś to właśnie cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono budynki. Obecnie stała się bardziej ekskluzywnym materiałem i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów z wykorzystaniem ceramiki - podsumowuje Grzegorz Piątek.

Firma powiązana:
Wienerberger

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje