Elewacja z klinkieru - dobrych fachowców znalazłam w Internecie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja z klinkieru - dobrych fachowców znalazłam w Internecie

U mnie pracowało dwóch murarzy, którzy specjalizują się w układaniu klinkieru. Znalazłam ich ofertę w Internecie. Nie mogłam trafić lepiej! Postawili warstwowe ściany z bloczków betonowych i cegieł klinkierowych w 5 tygodni - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Dom:

 • Murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 131 m2.
 • Ściany - trójwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 50 cm i cegły klinkierowej, z pustką powietrzną o szerokości 6 cm między nimi.

Elewacje:

 • Wszędzie cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa.
 • Podbitka i orynnowanie - z PVC.
 • Parapety i cokół - z klinkieru.

Decyzja: Koniecznie chciałam mieć trwałe i bezobsługowe elewacje z klinkieru. Aby spełnić to marzenie, musiałam zmienić... technologię budowy. Autor gotowego projektu zaplanował mury dwuwarstwowe i tynki cienkowarstwowe, ale architekt adaptacji zastąpił je trójwarstwowymi. Oczywiście liczyłam się z wyższymi kosztami i wydłużeniem prac. Jednak wcale nie było z tym tak źle!

Cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa
Murarze używali zaprawy do klinkieru – dzięki temu nie ma na niej wykwitów.
Do cieniowanej cegły w odcieniu śliwki dobrano podbitkę i dachówki
Do cieniowanej cegły w odcieniu śliwki dobrano podbitkę i dachówki.

Elewacja z klinkieru - rady i przestrogi:

 • Czas stawiania ścian udało mi się nieco skrócić przez zatrudnienie sprawnej ekipy. U mnie pracowało dwóch murarzy, którzy specjalizują się w układaniu klinkieru. Znalazłam ich ofertę w Internecie, lecz dla pewności sprawdziłam kilka poprzednich ich realizacji. Nie mogłam trafić lepiej! Postawili warstwowe ściany z bloczków betonowych i cegieł klinkierowych w 5 tygodni. Byli pracowici i fachowi.

  Wznoszenie fasady z klinkieru wymaga precyzji, a oni się nią wykazywali każdego dnia. Warstwę elewacyjną łączyli z nośną kotwami systemowymi, a cegły układali na zaprawę do klinkieru - dzięki temu na murze nie ma wykwitów, a fugi są dosłownie wypieszczone. Kiedy mąż nieopatrznie zapowiedział, że posadzi przy elewacji bluszcz - główny murarz zgromił go wzrokiem. Bluszczu nie ma!

 • Kiedy skończyli pracę, dokładnie podliczyłam koszty. I spotkała mnie miła niespodzianka. Realne wydatki okazały się wyższe o zaledwie 10 000 zł, w porównaniu z kosztorysem dotyczącym technologii dwuwarstwowej i położenia tynku akrylowego na ociepleniu ze styropianu. Przy czym wcale nie oszczędzałam na jakości materiałów!

  Zadałam sobie nawet sporo trudu, żeby kupić klinkier o wysokiej jakości. Najpierw wielokrotnie jeździłam po okolicy i oglądałam, jak prezentują się poszczególne kolory i warianty cegieł na dużych powierzchniach ścian. To było bardzo pouczające, ponieważ mały klinkierowy murek w ogrodzeniu wygląda zupełnie inaczej, niż rozbudowane ceglane elewacje domu.

  Kiedy wreszcie miałam już dobre rozeznanie sytuacji, zajęłam się dobraniem konkretnego modelu cegły. Kupiłam cieniowaną i szkliwioną, w odcieniu śliwki, a do niej dopasowałam później kolor cementowej dachówki. Za materiał zapłaciłam 15 000 zł i tyle samo za jej ułożenie plus zaprawa i fuga do klinkieru.

 • Ceglana fasada nie znudziła mi się, mimo upływu 11 lat. W zależności od stopnia natężenia światła, albo od pory dnia i tego, czy jest mokra czy sucha, kolor cegieł zmienia się od ciemnego śliwkowego do srebrnego. Na cieniowanej szkliwionej powierzchni nie odznacza się kurz. Łatwo można ją umyć wodą pod ciśnieniem, ale dotąd mąż zrobił to raz, bo ciągle wygląda jak nowa.

  Dla mnie klinkier jest materiałem ponadczasowym - doskonale wpasowuje się w dawne i aktualne trendy, wystarczy do stylu architektury odpowiednio dobrać kolor i fakturę cegły. Jest synonimem elegancji, długowieczności i bezobsługowości. Tworzy ładne tło dla roślin balkonowych i w ogrodzie.

Elewacja z klinkieru - koszty:

 • elewacja z cegły klinkierowej z robocizną 30 000 zł (plus koszt zaprawy).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

4 godziny temu, Gość Marlena napisał: A wedle Was jakiej firmy i jaki klinkier jest najbardziej zbliżony do tego przedstawionego na zdjęciu ? Pozdrawiam serdecznie. Podobnie wyglądają też cegły Wienerberger Terca Potsdam.

time image

19 Maj 2021, 11:44

Röben Adelajda?  

time image

Gość Marlena

19 Maj 2021, 10:46

A wedle Was jakiej firmy i jaki klinkier jest najbardziej zbliżony do tego przedstawionego na zdjęciu ? Pozdrawiam serdecznie.

  Dnia 11.05.2021 o 13:56, Gość Marlena napisał: Witam. Mogłabym konkretnie zapytać jaka jest nazwa klinkieru i jakiej firmy. Bardzo dziękuję z informacje. Pozdrawiam     Niestety właścicielka nie pamięta ani nazwy producenta, ani nazwy klinkieru. ...

22 godziny temu, Gość Marlena napisał: Witam. Mogłabym konkretnie zapytać jaka jest nazwa klinkieru i jakiej firmy. Bardzo dziękuję z informacje. Pozdrawiam   Skontaktujemy się z właścicielami domu i odpowiemy. Proszę o cierpliwość. Pozdrawiam

time image

Gość Marlena

11 Maj 2021, 11:56

Witam. Mogłabym konkretnie zapytać jaka jest nazwa klinkieru i jakiej firmy. Bardzo dziękuję z informacje. Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje