Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych
Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych
Szukaliśmy pomysłu na elewację, a podpowiedział go tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno - mówią Edyta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2017 r.
ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu.
Elewacje:
tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na odcień złamanej bieli, faktura drobny baranek 1 mm.
Elastyczne panele elewacyjne - z mieszaniny akrylu i silikonu, odporne na korozję biologiczną, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.
podbitka i parapety z blachy.
cokół z marmolitu.
Decyzja: architekt zaplanował wizualne ocieplenie elewacji - np. przy głównym wejściu i w szczytach bocznych ścian okładziną z drewna. Jednak już w fazie projektu odradzał nam wykorzystanie materiału naturalnego, uprzedzając o późniejszej konieczności systematycznej konserwacji. My również odrzuciliśmy ten materiał, ponieważ mieszkamy na nasłonecznionym i wietrznym terenie, wśród ornych pól.
Nie chcieliśmy zastosować okładziny z kompozytu, bo według nas wygląda plastikowo i jest droga. Szukaliśmy innego rozwiązania, a podpowiedział je tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno.
Fragmenty elewacji wykończono cienkowarstwowym tynkiem silikonowym, barwionym w masie na kolor biały, oraz elastycznymi panelami elewacyjnymi, imitującymi okładzinę z jasnego drewna.
Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych - rady i przestrogi:
System elastycznych wytłaczanych fabrycznie paneli okazał się łatwy do zamontowania. Na budowę przyjechał w postaci zwiniętych pasów o wymiarach 2000 x 15,5 x 2 cm, które łatwo dawały się przyciąć pod żądany wymiar. W jednej paczce znajdowało się 20 takich pasów, każdy zajmował 0,31 m2. Wymagały przyklejenia - u nas na bazie ze styropianu, siatki, zaprawy - specjalnym dyspersyjnym klejem. Tynkarze smarowali nim powierzchnię ściany, panele szczelnie układali obok siebie, dociskając gumowym wałkiem. Po wyschnięciu kleju nakładali na nie, przy pomocy zestawu pędzli i gąbek, koloryzujący impregnat - wybraliśmy odcień jasnego drewna. Robili to artystycznie, z wyczuciem.
Imitacja usłojonych desek elewacyjnych wyszła im jak malowanie, w sensie przenośnym i dosłownym. Teraz często zatrzymują się przy naszym domu obcy ludzie i pytają - co to za technologia, jak się sprawdza w użytkowaniu. Zgodnie z prawdą mówimy, że elewacja z paneli jest wodoszczelna i niepalna, ma parametry jak trwały, wytrzymały i zmywalny tynk silikonowy, którym wykonawcy wykończyli resztę ścian. Nie płowieje od słońca nawet na południowej elewacji. Jest dostatecznie twarda i odporna na grzyby, bakterie i inne organizmy. Można ją myć.
Montaż odbył się szybko, łatwo i czysto - z położeniem tynku trwał 7 dni.
Koszty wykończenia elewacji tynkiem silikonowym i panelami elewacyjnymi:
z robocizną - tynk silikonowy i panele elewacyjne 18 000 zł.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.