Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych

Szukaliśmy pomysłu na elewację, a podpowiedział go tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno - mówią Edyta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2017 r.

Dom:

  • dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2;
  • ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu.

Elewacje:

  • tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na odcień złamanej bieli, faktura drobny baranek 1 mm.
  • Elastyczne panele elewacyjne - z mieszaniny akrylu i silikonu, odporne na korozję biologiczną, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.
  • podbitka i parapety z blachy.
  • cokół z marmolitu.

Decyzja: architekt zaplanował wizualne ocieplenie elewacji - np. przy głównym wejściu i w szczytach bocznych ścian okładziną z drewna. Jednak już w fazie projektu odradzał nam wykorzystanie materiału naturalnego, uprzedzając o późniejszej konieczności systematycznej konserwacji. My również odrzuciliśmy ten materiał, ponieważ mieszkamy na nasłonecznionym i wietrznym terenie, wśród ornych pól.

Nie chcieliśmy zastosować okładziny z kompozytu, bo według nas wygląda plastikowo i jest droga. Szukaliśmy innego rozwiązania, a podpowiedział je tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno.

Fragmenty elewacji wykończono cienkowarstwowym tynkiem silikonowym, barwionym w masie na kolor biały, oraz elastycznymi panelami elewacyjnymi, imitującymi okładzinę z jasnego drewna
Fragmenty elewacji wykończono cienkowarstwowym tynkiem silikonowym, barwionym w masie na kolor biały, oraz elastycznymi panelami elewacyjnymi, imitującymi okładzinę z jasnego drewna.

Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych - rady i przestrogi:

System elastycznych wytłaczanych fabrycznie paneli okazał się łatwy do zamontowania. Na budowę przyjechał w postaci zwiniętych pasów o wymiarach 2000 x 15,5 x 2 cm, które łatwo dawały się przyciąć pod żądany wymiar. W jednej paczce znajdowało się 20 takich pasów, każdy zajmował 0,31 m2. Wymagały przyklejenia - u nas na bazie ze styropianu, siatki, zaprawy - specjalnym dyspersyjnym klejem. Tynkarze smarowali nim powierzchnię ściany, panele szczelnie układali obok siebie, dociskając gumowym wałkiem. Po wyschnięciu kleju nakładali na nie, przy pomocy zestawu pędzli i gąbek, koloryzujący impregnat - wybraliśmy odcień jasnego drewna. Robili to artystycznie, z wyczuciem.

Imitacja usłojonych desek elewacyjnych wyszła im jak malowanie, w sensie przenośnym i dosłownym. Teraz często zatrzymują się przy naszym domu obcy ludzie i pytają - co to za technologia, jak się sprawdza w użytkowaniu. Zgodnie z prawdą mówimy, że elewacja z paneli jest wodoszczelna i niepalna, ma parametry jak trwały, wytrzymały i zmywalny tynk silikonowy, którym wykonawcy wykończyli resztę ścian. Nie płowieje od słońca nawet na południowej elewacji. Jest dostatecznie twarda i odporna na grzyby, bakterie i inne organizmy. Można ją myć.

Montaż odbył się szybko, łatwo i czysto - z położeniem tynku trwał 7 dni.

Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych - koszty:

  • z robocizną - tynk silikonowy i panele elewacyjne 18 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny