Elewacja ozdobiona łupkiem bułgarskim

Elewacja ozdobiona łupkiem bułgarskim

Na razie kupiliśmy 150 m2 łupka, bo chcę ozdobić nim duże fragmenty ścian. Okładzinę kładę sam. Kamieniarze biorą kawałki jak popadnie z palety i docinają - ja dopasowuję je do siebie bez cięcia, co daje oszczędne zużycie i brak odpadów - mówią Ada i Igor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układają od 2018 r.

Dom:

  • dwukondygnacyjny, pow. 250 m2;
  • ściany dwuwarstwowe, z betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu.

Elewacje:

  • okładzina z łupka bułgarskiego o grubości 2-3 cm;
  • wokół okien i na ścianach - obramowania i fasety wykonane ze styropianowych elementów.
  • cokół zostanie wykończony tynkiem mozaikowym.
  • parapety, rynny i rury spustowe z PVC.
Wokół okien przyklejono szerokie obramowania, a na ścianie parteru - poziomą fasetę, poniżej której będzie marmolit.

Decyzja: Ada - chcemy mieć elewację niestandardową i ciekawą. W projekcie proponowano wykończenie ścian okładziną klinkierową, jednak kiedy pojechaliśmy do składu budowlanego, żeby obejrzeć materiały, naszą uwagę przykuł pięknej barwy łupek bułgarski. Z dwóch wersji łupka, jaśniejszej i ciemniejszej, wybraliśmy drugą, bo jest bardziej wyrazista.

Elewację ozdobiono łupkiem bułgarskim
Elewację ozdobiono łupkiem bułgarskim.
Igor dopasowuje łupek bez cięcia i odpadów.
Igor dopasowuje łupek bez cięcia i odpadów.
Kamień czekający na ułożenie, w palecie 25 m2
Kamień czekający na ułożenie, w palecie 25 m2.

Elewacja ozdobiona łupkiem bułgarskim - rady i przestrogi:

  • Igor: na razie kupiliśmy 150 m2 łupka, bo chcę ozdobić nim duże fragmenty ścian. Okładzinę kładę sam. Kamieniarze biorą kawałki jak popadnie z palety i docinają - ja dopasowuję je do siebie bez cięcia, co daje oszczędne zużycie i brak odpadów. Jednocześnie staram się uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny i fakturowy. Łupane kawałki mają domieszkę miki - więc się mienią w słońcu - oraz różną wielkość i grubość, a to nadaje elewacji niepowtarzalny wygląd. Okładzinę przyklejam białym klejem do kamienia, pozostawiam miejsce na fugę, będzie miała neutralny kolor. Wcześniej gruntuję podłoże preparatem o głębokiej penetracji, potem nanoszę klej. Robota idzie powoli, wykonuję ją w wolnych chwilach, ale pod względem sztuki układania kamienia wszystko ma ręce i nogi - rozmawiałem z kamieniarzem, no i wybieram dni z odpowiednią pogodą, w słoneczne nie pracuję. Do tej pory kamień nie kruszy się, nie rozwarstwia. Nie był fabrycznie impregnowany, więc zrobię to sam.

  • Radziłem się fachowców, jak wzmocnić podłoże pod ciężką elewację. Podczas ocieplania ścian położyli na styropianie dwie warstwy siatki i zaciągnęli zaprawą podkładową. Kołki wbili gęściej niż standardowo i przez pierwszą siatkę, a na nie poszła druga siatka. Potem przykleiłem szerokie obramowania wokół okien, a na ścianie parteru - poziomą fasetę, poniżej której planuję położyć marmolit. Fryzowane elementy dekoracyjne wykonał ze styropianu, na zamówienie, nasz znajomy. Wykończył je mieszanką z żywicy i krzemu, którą pomaluję na biało. Chcę, żeby identyczny kolor miały obramowania okien i fasety, rynny, obróbka dachu, tynk.

Koszty wykonania elewacji ozdobionej łupkiem bułgarskim:

  • kamień elewacyjny 3750 zł,
  • worek kleju do kamienia 60 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz