Przy wykonywaniu okładziny z klinkieru trzeba uważać na słońce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy wykonywaniu okładziny z klinkieru trzeba uważać na słońce

Z okładziny jestem zadowolony w 100%. Muszę ostrzec przed pracą w słońcu! Ostatniego dnia chciałem koniecznie skończyć zadanie i układałem klinkier w słońcu. Efekt? Sześć płytek odpadło po kilku miesiącach - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który elewację układał w 2016 r.

Dom:

 • murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 129 m2;
 • ściany dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu.

Elewacje:

 • okładzina z klinkieru - przy głównym wejściu, na wykuszu przy tarasie, na cokole.
 • W planach - ułożenie przy pomocy agregatu cienkowarstwowego tynku silikonowego barwionego w masie na kolor cappuccino.
Okładzina z cieniowanego klinkieru przy drzwiach wejściowych
Okładzina z cieniowanego klinkieru przy wyjściu na taras
Okładzinę z cieniowanego klinkieru Mariusz ułożył przy głównym wejściu i na bocznym wykuszu, pasuje kolorem do podbitki i ram okien w kolorze złoty dąb.

Decyzja: dom powstał głównie siłą moich rąk - z wykształcenia jestem murarzem - a pomagali mi fachowcy z rodziny. Musiałem sam go stawiać, bo zgromadziliśmy z żoną jedynie 150 000 zł. Budynek celowo ma prostą bryłę i nieudziwnione elewacje. Jednak elewacja to wizytówka domu. Ze względów estetycznych i praktycznych cokół i wybrane fragmenty ścian wykończyłem okładziną z klinkieru.

Trwały i nienasiąkliwy klinkier na wykuszu ma za zadanie ukryć ewentualne zacieki wody płynącej z balkonu, natomiast położony przy drzwiach wejściowych - chronić ścianę przed zabrudzeniem, zauważyłem w różnych domach, że szczególnie po stronie dzwonka i klamki na tynku pojawiają się plamy. Wcześniej ściany ociepliłem styropianem, zamocowałem siatkę i naciągnąłem zaprawę klejową. Jesienią otynkuję maszynowo fragmenty bez klinkierowej okładziny.

Tylna ściana domu
Tylna ściana domu nie ma ozdób. Zostanie pokryta tynkiem silikonowym barwionym w masie na kolor cappuccino.

Okładzina z klinkieru - rady i przestrogi:

 • Z okładziny jestem zadowolony w 100%. Płytki mają cieniowaną powierzchnię, więc nie odznaczają się na nich brudne ręce i kurz. Szkliwiona matowa powłoka nie zarasta glonami, ani mchem. Nie pojawiają się wykwity z fug i zaprawy klejowej - kupiłem specjalne wyroby.

  Muszę ostrzec przed pracą w słońcu! Oczywiście, stosowałem się do zaleceń producenta kleju, jednak ostatniego dnia chciałem koniecznie skończyć zadanie i układałem klinkier w słońcu. Efekt? Sześć płytek odpadło po kilku miesiącach. Podczas naprawy elewacji wydrapałem resztki starego kleju i przykleiłem płytki na świeży - dotąd się trzymają. Zaraz po skończeniu okładziny miałem zamiar zabezpieczyć ją impregnatem, kupiłem nawet specjalistyczny preparat, lecz sprawa rozpłynęła się w natłoku innych obowiązków.

 • Z tynkowaniem reszty płaszczyzn celowo czekałem do momentu, aż postawię wolno stojący garaż i fragmenty ścian wykończę identycznymi płytkami. Za kilka miesięcy wypożyczę agregat tynkarski - kosztuje to 200 zł/tydzień - i otynkuję oba budynki. Tak będzie szybciej i łatwiej, przez dzień okleję okna, drzwi i klinkier, przez drugi - położę tynk. Dobiorę możliwie najtrwalszą zaprawę, myślę o silikonowej zabarwionej w masie, żeby uniknąć malowania farbą fasadową.

  Wiem, jak wygląda tynk z agregatu, pomagałem koledze w ten sposób wykończyć u niego elewacje. Od gładkiego układanego ręcznie różni się większą ziarnistością, to widać tylko z bliska. Podobają mi się ozdoby typu gzymsy, fasety, obramowania, bonie, lecz nie zastosuję ich, bo poziome elementy brudzą się od pyłu.

Okładzina z klinkieru - koszty:

 • okładzina z klinkieru 26 zł/m2,
 • robocizna własna.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny