Elewacja wykończona tynkiem silikonowym - rady inwestorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja wykończona tynkiem silikonowym - rady inwestorów

Czterem tynkarzom wykonanie tynków zajęło 4 dni. Zrobiliby to szybciej, gdyby nie musieli poprawiać po poprzednikach miejsc z krzywo położonym klejem na styropianie i siatce - mówią Asia i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2016 r.

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, pow. 206 m2. 
 • Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu "dalmatyńczyk" o gr. 15 cm.

Elewacje:

 • Tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na kolor jasnoszary, faktura baranek 1,5 mm; przy głównym wejściu - okładzina z betonu imitująca łupany granit. 
 • Podbitka i parapety - z blachy. 
 • Cokół - z marmolitu.

Decyzja: zbudowaliśmy dom na terenie zalesionym i przy oranym polu, dlatego wybraliśmy tynk trwały, odporny i zmywalny. Co do jego kolorystyki, to nie trzymaliśmy się wskazań z gotowego projektu, zgadza się tylko grubość ścian zewnętrznych i izolacji styropianowej. Nam podoba się tynk jasnoszary, prawie biały, bo fajnie podbija ciemny antracytowy kolor blachodachówki, okładziny betonowej na ganku oraz atrakcyjnej kutej balustrady na balkonie od frontu.

Zimną kolorystykę podstawowych elementów elewacji skontrastowaliśmy elementami z drewna, np. drzwiami dębowymi, a także elementami imitującymi drewno, m.in. okleinowanymi ramami okien, podbitką z blachy. Mamy elewacje proste i przejrzyste, bez udziwnień.

Cokół z marmolitu
Cokół z marmolitu

Elewacja wykończona tynkiem silikonowym - rady i przestrogi:

 • Asia: Lubię prostotę, ale chciałam mieć na przednim balkonie dekoracyjną balustradę. Zaprojektowałam ją sama, starając się stworzyć z niej główną ozdobę, a wykonał ją na zamówienie ślusarz. Klasyczna elewacja ma teraz pazur, nie wieje nudną. Balustrada nie jest ze stali nierdzewnej, ani zabezpieczonej proszkowo, więc będzie wymagała malowania lakierem co kilka lat, za to miała dobrą cenę. Ogólnie jestem zadowolona z wyglądu wszystkich elewacji. Wglądają prosto, świeżo i jasno. Rzeczywiście, tynk silikonowy nie brudzi się od kurzu i drzew. Zacieki zrobiły się tylko przy kranach, od wody z wodociągu. Łatwo można je umyć myjką ciśnieniową.

 • Tomek: czterem tynkarzom wykonanie tynków zajęło 4 dni. Zrobiliby to szybciej, gdyby nie musieli poprawiać po poprzednikach miejsc z krzywo położonym klejem na styropianie i siatce. Krzywe były wnęki przy oknach i drzwiach. Dopiero kiedy nowa warstwa zaprawy klejowej wyschła, mogli zacząć właściwe tynkowanie.
   
  Rada - do ocieplenia i wykończenia elewacji warto zatrudnić firmę wyspecjalizowaną w tym zakresie i dokładnie kontrolować ich pracę. Fachowcy od wszystkiego często robią byle jak ważne detale i trzeba po nich poprawiać. Podmurówkę - ma powierzchnię raptem 30 m2 - wykończyliśmy marmolitem. Okładzinę z betonu położyliśmy w podcieniu przy drzwiach wejściowych, na ścianie o pow. 8 m2, chcieliśmy wyróżnić strefę wejściową.
   
  Materiał okazał się praktyczny, bo się nie brudzi od rąk (mamy troje dzieci). Kupiliśmy go w dobrej cenie w hipermarkecie budowlanym. Został przytwierdzony na mrozoodporny, elastyczny klej, metodą "mokre na mokre". Na końcu sam go zaimpregnowałem specjalnym preparatem. Po tym szorstka powierzchnia okładziny zrobiła się gładka i ma mniej porów, w które wchodzi kurz. Fajny efekt za niską cenę.
   
  Jeszcze jedna rada - za każde najmniejsze udziwnienie, czy ozdobę na ścianie, fachowcy liczą dodatkowo duże pieniądze. Wykończenie naszych prostych elewacji było tanie, a skutek nas satysfakcjonuje.

Elewacja wykończona tynkiem silikonowym - koszty:

 • Tynk silikonowy 4000 zł + marmolit 600 zł, robocizna 4000 zł. 
 • Okładzina z betonu 600 zł i robocizna 600 zł + impregnat 30 zł; balustrada na zamówienie 4200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje wykończono cienkowarstwowym tynkiem silikonowym w jasnoszarym kolorze.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje