Drewno na elewacji jest wspaniałe, ale kłopotliwe dla fachowców
Drewno na elewacji jest wspaniałe, ale kłopotliwe dla fachowców
Pod względem wizualnym drewno jest wspaniałe, ale ostrzegamy - przytwierdzanie i "pasowanie" okładziny wysoko na ścianach, szczególnie na narożnikach, jest kłopotliwe dla fachowców - mówi Szymon, który wraz z Anią są Członkami Klubu Budujących Dom, a elewację układali w 2015 r.
Dom: dwupiętrowy, pow. 173 m2. Ściany - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.
Elewacje:
Tynk - cienkowarstwowy, akrylowy, barwiony w masie na kolor biały;
Gzyms - otynkowany.
Oblicówka - z modrzewia polskiego.
Wnęka przy głównym wejściu i cokół - obłożone okładziną z klinkieru.
Decyzja:Ania - mój tato, który organizował naszą budowę, odradzał użycie drewna na elewacjach ze względu na konieczność konserwacji w przyszłości. W miejscu pasa oblicówki proponował tynk w innym kolorze. Tymczasem ja, przy wybieraniu gotowego projektu, za ciekawe urozmaicenie wysokich ścian uznałam daleko wysunięte gzymsy dachu, duże narożne okna oraz właśnie pas drewna na poziomie piętra. Kolorystyka też mi pasowała. Antracytowy kolor dachówki kontrastuje z białym tynkiem, a ich surowość ociepla naturalne drewno. I tu jest ten smaczek!
Dla pewności zrobiłam z mężem komputerową wizualizację elewacji z samym tynkiem w dwóch kolorach. Jak na dłoni pokazała, jak bardzo budynek stracił na urodzie. Wybrałam więc trwałą okładzinę z polskiego modrzewia, którą zaimpregnowano przemysłowo, potem jeszcze na miejscu matowym barwiącym lakierem. Konserwacja drewna nas nie przeraża. Okładzina ma 3 lata i oceniamy, że kolejny raz pomalujemy ją dopiero za 5 lat. Impregnat nie wypłowiał, a deski nie popękały i nie zwichrowały się.
Najatrakcyjniejsze elementy elewacji to szerokie gzymsy pod dachem, duże narożne okna i pas drewna na poziomie piętra.
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
- Nieprzygotowanie powierzchni przed malowaniem - Nieprzestrzeganie zaleceń producenta - Nieodpowiedni dobór produktu do rodzaju drewna - Malowanie bez rozkręcenia mebla - Pomijanie szlifowania międzywarstwowego - Niewłaściwy dobór narzędzi
Szymon: żona znalazła w Internecie program komputerowy i w nim kreowała wizualizacje dotyczące wykończenia domu. Pod względem wizualnym drewno jest wspaniałe, ale ostrzegamy - przytwierdzanie i "pasowanie" okładziny wysoko na ścianach, szczególnie na narożnikach, jest kłopotliwe dla fachowców. U nas mieli jeszcze dodatkowe zadanie.
Zależało nam, żeby na zewnątrz i wewnątrz domu i bez względu na rodzaj użytego drewna miało ono jeden kolor - orzecha amerykańskiego. Z tym pojawiły się pewne problemy, bo każdy producent lakierów i bejc ma własny wzornik i nieraz te same odcienie się różnią. Wcześniej budowlańcy marudzili przy konstruowaniu wysuniętych gzymsów pod dachem. Nawet rzucili pomysł, żeby z nich zrezygnować. Na to się nie zgodziliśmy, ponieważ mają olbrzymie znaczenie dla wyglądu bryły.
Drewno na elewacji i duże przeszklenia
Koszty wykonania elewacji z elementami drewna:
tynk 120 zł/m2 (w cenie ocieplenie),
okładzina z drewna 350 zł/m2, z klinkieru 250 zł/m2.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Solidnie zaimpregnowaną okładzinę z modrzewia polskiego zamontowano na felc i wkręty.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.