Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Bramy i furtki

Wykańczanie i urządzanie
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Można zamówić bramy i furtki o dowolnych wymiarach. Bramy najczęściej mają szerokość od 2,4 do 3,5 m i wysokość od 1,0 do 3,0 m. Furtki mają szerokość 0,9 lub 1,0 m i wysokość 1,25-3,0 m. Bramy i furtki zwykle umieszcza się w jednej linii z ogrodzeniem. Na wąskiej ulicy może okazać się konieczne cofnięcie w głąb działki.

Usytuowanie bramy wjazdowej zależy też od lokalizacji garażu. Obowiązuje zasada, że dojazd powinien odbywać się możliwie najkrótszą drogą, bez konieczności manewrowania (najlepiej po linii prostej od bramy do garażu, ewentualnie z jednym zakrętem pod kątem prostym). W furtkach montuje się za­zwyczaj zwykły zamek drzwiowy z klamką i zapadką lub zamek elektromagnetyczny oraz dzwonek lub domofon.
 
Warunki, którym powinny odpowiadać bramy i furtki
Brama i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. Furtki nie mogą mieć progów utrudniających wjazd wózków inwalidzkich. Szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić przynajmniej 2,4 m w świetle, a szerokość furtki – przynajmniej 0,9 m. Lokalizacja bramy i furtki jest ustalona w projekcie architektonicznym; potem można ją zmienić, ale tylko pod warunkiem, że nowa lokalizacja nie utrudni dostępu do innych posesji i nie spowoduje kolizji z urządzeniami technicznymi na ulicy.

Bramy wjazdowe

Bramy rozwierane mogą mieć jedno lub dwa skrzydła zawieszone na zawiasach przyspawanych lub przykręconych do słupków. Kąt otwarcia zależy od konstrukcji zawiasu i może dochodzić do 180°, ale najczęściej jest ograniczony przez odboje (ograniczniki). Dostępne są bramy otwierane ręcznie lub automatycznie. Zgodnie z przepisami mogą być otwierane tylko do środka posesji, więc wymagają wolnego miejsca na podjeździe – nie możemy zostawić samochodu tuż przy bramie, bo jej nie zamkniemy.

Bramy przesuwne są szczególnie przydatne przy niewielkiej ilości miejsca (wąska droga dojazdowa) albo kiedy istnieje możliwość kolizji otwieranych skrzydeł z urządzeniami na działce. Skrzydło otwartej bramy przesuwnej chowa się za ogrodzenie, dzięki czemu zajmuje o wiele mniej miejsca niż otwarte skrzydło bramy uchylnej. Ogrodzenie w sąsiedztwie bramy przesuwnej musi być prostoliniowe (bez załamań i zakrzywień) na odcinku równym przynajmniej szerokości bramy. Bramy przesuwne mogą być samonośne lub poruszające się po szynie.

W bramie samonośnej mechanizm jezdny jest zamontowany u dołu oraz u góry słupka tzw. prowadzącego. Brama wisi na nim, nie dotykając ziemi. Aby tak duży i ciężki element zachował równowagę, konieczne jest zastosowanie przeciwwagi, która stanowi przedłużenie skrzydła. Jej długość i ciężar zależą od wymiarów i wagi skrzydła. Natomiast bramy szynowe poruszają się na rolkach po szynie zabetonowanej w gruncie. Jest to konstrukcja tańsza i mniej skomplikowana od bramy samonośnej. Niedogodnością jest natomiast konieczność częstego czyszczenia szyny, ponieważ drobne kamyki, lód czy błoto mogą unieruchomić bramę. Na rynku są już droższe wersje z podgrzewaną szyną.

Bramy metalowe

Konstrukcję skrzydła bramy stanowi rama z aluminiowych lub stalowych kształtowników (o przekroju kwadratowym, prostokątnym, kołowym), często (szczególnie przy większych rozpiętościach) wzmocniona dodatkowymi ryglami poziomymi. Wypełnienie bramy wykonuje się z kształtowników, stalowych prętów: prostych o średnicy 8-16 mm, żeliwnych lub kutych – tworzących ozdobne wzory (czasami wybrane elementy są wykonane z miedzi, brązu lub mosiądzu), blach trapezowych, siatki metalowej, elementów drewnianych. Bramy z wypełnieniem z żeliwa i elementów kutych są znacznie cięższe niż bramy z wypełnieniem z drewna lub lekkich elementów stalowych.

Bramy drewniane

Można kupić bramy gotowe lub wykonać je samodzielnie. Konstrukcję stanowi rama wykonana z drewna litego lub klejonego, często po prostu z bali lub okrąglaków (taka brama pełni przede wszystkim funkcję ozdobną; trudno uznać ją za zabezpieczenie). Wypełnienie może mieć postać poziomych, pionowych lub ukośnych prętów z okrąglaków, desek, żerdzi. Ramę osadza się miedzy słupkami, które mogą być wykonane z dowolnych materiałów: betonu, stali, drewna.

Automatyka bram wjazdowych

Bramy otwiera się ręcznie albo automatycznie. Bramy zamykane i otwierane automatycznie są wyposażone w napęd elektryczny, którego uruchomienie następuje przez wciśnięcie przycisku umieszczonego w słupku bramy albo przez sterowanie pilotem lub kartą magnetyczną. Napęd bramy rozwieranej często jest po prostu wbudowany w ogrodzenie. Natomiast napęd bramy przesuwnej, który ma dużo większe rozmiary, umieszcza się w obudowie ustawionej na dodatkowym fundamencie, do którego przymocowuje się ją kotwami.

Na słupkach bramy zamontowane są fotokomórki, które nie dopuszczają do zamknięcia, dopóki samochód znajduje się w ich zasięgu. Bardziej skomplikowane układy sterowania automatycznego umożliwiają sprzężenie ze sobą otwierania bramy wjazdowej i bramy garażowej, zapalenia światła na podjeździe itp. Jako zabezpieczenie często montuje się fotokomórki, listwy bezpieczeństwa reagujące na nacisk, urządzenia elektromagnetyczne lub mechaniczne wyłączające silnik po natrafieniu na opór.

Furtki metalowe i drewniane

Furtki metalowe montuje się w różnych typach ogrodzeń. Konstrukcję stanowi rama wykonana z kształtowników stalowych (najczęściej kątowników). Ramę wypełnia się prętami stalowymi (zwykłymi prostymi, najczęściej o średnicy 8-10 mm, giętymi na zimno, żeliwnymi lub kutymi – tworzącymi ozdobne ażurowe wzory).
 
Furtki drewniane składają się z drewnianej ramy z wypełnieniem lub tylko z pionowych drewnianych sztachet (desek o tej samej lub różnej szerokości) usztywnionych na górze i na dole deskami poziomymi. Wypełnienie wykonuje się z elementów drewnianych pionowych, poziomych lub ukośnych.

fot. otwierająca: Konsport

 
Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum