Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Meble łazienkowe

Wykańczanie i urządzanie
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Meble łazienkowe to przede wszystkim wszelkiego rodzaju szafki na proszki do prania, środki czystości, kosmetyki, ręczniki itp. Umieszcza się je w różnych miejscach: stawia na podłodze, pod umywalką, zawiesza na ścianie. Na rynku jest bardzo duży wybór mebli łazienkowych.

Szafki łazienkowe wykonuje się z różnych materiałów: płyt wiórowych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, litego drewna, metalu. Drzwiczki mogą być szklane, wykonane z polipropylenu, z płyty oklejonej folią.

Istotnym elementem drzwiczek jest uchwyt. Uchwyty wykonuje się z drewna, tworzyw sztucznych (uchwyty kolorowe), metalu (powlekanego warstwą chromu lub mosiądzu, lakierowanego). Blaty szafek i umywalek wykonuje się z laminowanych płyt wiórowych typu postforming, kamienia naturalnego lub sztucznego.

Szafki podumywalkowe pozwalają na wykorzystanie pustego miejsca pod umywalką. Mogą stać na podłodze albo wisieć na ścianie. Nie wymagają blatu (zastępuje go umywalka); muszą mieć tylko ściany boczne i drzwiczki. Dostępne są też szafki wyposażone w blat z otworem na umywalkę lub szafki z blatem niższe od umywalki.

Można kupić szafkę pasującą wymiarami do konkretnego modelu umywalki lub zdecydować się na zakup całego kompletu: umywalki razem z szafką. Szafki podumywalkowe mają w środku szuflady lub półki. Najczęściej są w rzucie prostokątne, ale można też kupić szafki półokrągłe lub owalne.

Szafki stojące najczęściej są albo niskie (sięgające do umywalki) albo wąskie i wysokie – sięgające nawet do sufitu. Szafki wysokie i wąskie często ustawia się w rogu łazienki (niektóre z nich są obrotowe). Szafki wiszące mają często lustrzane drzwiczki. Dostępne są szafki wiszące z oświetleniem, które włącza się po otwarciu drzwiczek. Występują także w wersji narożnej.

fot. otwierająca: Aquaform

Zobacz inne tematy z Vademecum
Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny