Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione?

Artykuł na: 2-3 minuty

Meble łazienkowe to przede wszystkim wszelkiego rodzaju szafki na proszki do prania, środki czystości, kosmetyki, ręczniki itp. Umieszcza się je w różnych miejscach: stawia na podłodze, pod umywalką, zawiesza na ścianie. Na rynku jest bardzo duży wybór mebli łazienkowych.

Szafki łazienkowe wykonuje się z różnych materiałów: płyt wiórowych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, litego drewna, metalu. Drzwiczki mogą być szklane, wykonane z polipropylenu, z płyty oklejonej folią.

Istotnym elementem drzwiczek jest uchwyt. Uchwyty wykonuje się z drewna, tworzyw sztucznych (uchwyty kolorowe), metalu (powlekanego warstwą chromu lub mosiądzu, lakierowanego). Blaty szafek i umywalek wykonuje się z laminowanych płyt wiórowych typu postforming, kamienia naturalnego lub sztucznego.

Szafki podumywalkowe pozwalają na wykorzystanie pustego miejsca pod umywalką. Mogą stać na podłodze albo wisieć na ścianie. Nie wymagają blatu (zastępuje go umywalka); muszą mieć tylko ściany boczne i drzwiczki. Dostępne są też szafki wyposażone w blat z otworem na umywalkę lub szafki z blatem niższe od umywalki.

Można kupić szafkę pasującą wymiarami do konkretnego modelu umywalki lub zdecydować się na zakup całego kompletu: umywalki razem z szafką. Szafki podumywalkowe mają w środku szuflady lub półki. Najczęściej są w rzucie prostokątne, ale można też kupić szafki półokrągłe lub owalne.

Szafki stojące najczęściej są albo niskie (sięgające do umywalki) albo wąskie i wysokie - sięgające nawet do sufitu. Szafki wysokie i wąskie często ustawia się w rogu łazienki (niektóre z nich są obrotowe). Szafki wiszące mają często lustrzane drzwiczki. Dostępne są szafki wiszące z oświetleniem, które włącza się po otwarciu drzwiczek. Występują także w wersji narożnej.

fot. otwierająca: Aquaform

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA