Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi

Artykuł na: 2-3 minuty

Wykończenie podłogi to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego materiału, ale i dbałość o szczegóły, które mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd wnętrza. Listwy i profile to małe elementy, które odgrywają kluczową rolę w estetyce i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz eleganckich listew przypodłogowych, czy praktycznych profili dylatacyjnych, ten artykuł wprowadzi Cię w świat możliwości, jakie oferują te niepozorne dodatki.

W sąsiedztwie ścian, w miejscach zmiany poziomu podłogi, na progach, przy schodach oraz nad dylatacjami konieczne jest stosowanie specjalnie ukształtowanych listew i profili. Można kupić listwy i profile z drewna, laminowane, z masy (kolorowej lub imitującej drewno), aluminiowe w różnych odcieniach (naturalny, złoty, brązowy).

Wszystkie listwy i profile są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dostosowanych do wzorów i kolorów różnych typów posadzek.
 
Listwy przypodłogowe służą do przykrywania styków ścian i podłóg. Mogą być proste lub profilowane. Listwy drewniane mają najczęściej kształt ćwiartki walca; przybija się je do posadzki gwoździami. Tak zwane listwy cokołowe mają często górne krawędzie ozdobnie wyprofilowane.

Można też kupić listwy kątowe, których powierzchnia pionowa przylega do ściany, a pozioma do podłogi (pod pochyłą częścią listwy tworzy się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać do poprowadzenia przewodów). Do podłóg pływających używane są ozdobne, profilowane listwy z PVC lub MDF z pokryciem z folii ozdobnej. Listwy takie przyklejane są do ściany (nie wolno przybijać ich do podłogi) lub mocowane na przykręcanych uchwytach.
 
Listwy progowe służą do przykrywania miejsc styku podłogi z drewna lub paneli z innymi rodzajami posadzek (np. z kamienia lub terakoty).
 
Profile dylatacyjne służą do maskowania dylatacji w posadzkach (koniecznych w dużych pomieszczeniach).
 
Profile krawędziowe są przeznaczone do wykańczania podłóg układanych na schodach.

fot. otwierająca: materiały prasowe Vox

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA