Elementy z betonu komórkowego

Zobacz oferty produktowe firm

Elementy z betonu komórkowego

Znalezione pozycje: 3
Ostatnio dodane produkty
Beton komórkowy to materiał bardzo chętnie stosowany w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. Wykonane z niego bloczki powstają z surowców naturalnego pochodzenia - piasku, wody, wapna, cementu i gipsu.

Jak powstaje beton komórkowy?

Podczas produkcji stosuje się środek porotwórczy, który - wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapnia - spulchnia masę. W ten sposób w budulcu powstają mikropory z zawartym w środku powietrzem. Jest ono bardzo dobrym izolatorem termicznym, a ponieważ stanowi aż ponad 80% objętości bloczków, wykonane z nich ściany skutecznie izolują przed stratami ciepła.

Zalety betonu komórkowego

Jest on jest wytrzymały na ściskanie, dlatego można z niego wznosić każdy rodzaj ścian. Do wykonania przegród nośnych jednowarstwowych wykorzystuje się się np. bloczki o szerokości 42 cm, klasy gęstości 400 i niższej. Nośne ściany zewnętrzne z ociepleniem oraz ściany wewnętrzne nośne wznosi się z elementów o grubości 24 cm i klasie gęstości 500 i 600. Ściany działowe powstają z bloczków o szerokości 10 i 12 cm, o klasie gęstości 500 lub 600, natomiast ściany wypełniające z bloczków o szerokości 24 cm i klasie gęstości 500 lub 600.

Budowa systemu Termalica Bruk-Bet fot. Termalica (Bruk-Bet)
Budowa systemu Termalica Bruk-Bet fot. Termalica (Bruk-Bet)
Beton komórkowy fot. Solbet
Beton komórkowy fot. Solbet

Nie bez znaczenia jest to, że użycie bloczków z tego materiału znacząco przyspiesza budowę. Elementy są lekkie (beton komórkowy jest nawet pięciokrotnie lżejszy od innych tradycyjnych materiałów), a przy tym duże, co wpływa na szybkość budowy. Ich podnoszenie, przenoszenie i układanie nie sprawia wykonawcom większych problemów. Czynności te ułatwiają również wyfrezowane uchwyty montażowe, dzięki którym materiał murowy jest bardziej poręczny, a osadzanie bloczków w murze łatwiejsze. Łatwą i przez to ekonomiczną budowę zapewniają również wyprofilowane na pióra i wpusty powierzchnie czołowe bloczków, ponieważ nie wymagają one wykonywania spoin pionowych. Są one niezbędne jedynie w miejscach, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty, czyli w narożnikach oraz tam, gdzie stosuje się docięte bloczki.

Bloczki z betonu komórkowego można też murować na zaprawie do cienkich spoin, dzięki czemu mury są jednorodne pod względem termicznym.

Do zalet betonu komórkowego należy też również łatwość obróbki, a więc cięcia i szlifowania. Wystarczy do tego zwykła piła ręczna, niepotrzebny jest żaden sprzęt mechaniczny. Bez problemu można wykonać ścianę o nietypowym kształcie.

Ściany nośne jednowarstwowe fot. Ytong (Xella)
Ściany nośne jednowarstwowe fot. Ytong (Xella)
Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum