Jak powstaje beton komórkowy?
Podczas produkcji stosuje się środek porotwórczy, który - wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapnia - spulchnia masę. W ten sposób w budulcu powstają mikropory z zawartym w środku powietrzem. Jest ono bardzo dobrym izolatorem termicznym, a ponieważ stanowi aż ponad 80% objętości bloczków, wykonane z nich ściany skutecznie izolują przed stratami ciepła.
Zalety betonu komórkowego
Jest on jest wytrzymały na ściskanie, dlatego można z niego wznosić każdy rodzaj ścian. Do wykonania przegród nośnych jednowarstwowych wykorzystuje się się np. bloczki o szerokości 42 cm, klasy gęstości 400 i niższej. Nośne ściany zewnętrzne z ociepleniem oraz ściany wewnętrzne nośne wznosi się z elementów o grubości 24 cm i klasie gęstości 500 i 600. Ściany działowe powstają z bloczków o szerokości 10 i 12 cm, o klasie gęstości 500 lub 600, natomiast ściany wypełniające z bloczków o szerokości 24 cm i klasie gęstości 500 lub 600.
Nie bez znaczenia jest to, że użycie bloczków z tego materiału znacząco przyspiesza budowę. Elementy są lekkie (beton komórkowy jest nawet pięciokrotnie lżejszy od innych tradycyjnych materiałów), a przy tym duże, co wpływa na szybkość budowy. Ich podnoszenie, przenoszenie i układanie nie sprawia wykonawcom większych problemów. Czynności te ułatwiają również wyfrezowane uchwyty montażowe, dzięki którym materiał murowy jest bardziej poręczny, a osadzanie bloczków w murze łatwiejsze. Łatwą i przez to ekonomiczną budowę zapewniają również wyprofilowane na pióra i wpusty powierzchnie czołowe bloczków, ponieważ nie wymagają one wykonywania spoin pionowych. Są one niezbędne jedynie w miejscach, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty, czyli w narożnikach oraz tam, gdzie stosuje się docięte bloczki.
Bloczki z betonu komórkowego można też murować na zaprawie do cienkich spoin, dzięki czemu mury są jednorodne pod względem termicznym.
Do zalet betonu komórkowego należy też również łatwość obróbki, a więc cięcia i szlifowania. Wystarczy do tego zwykła piła ręczna, niepotrzebny jest żaden sprzęt mechaniczny. Bez problemu można wykonać ścianę o nietypowym kształcie.