Czym się różnią ściany działowe od ścian nośnych?

Zarówno w budynkach wielokondygnacyjnych, jak i jednokondygnacyjnych, pojawiają się elementy konstrukcyjne takie jak ściany działowe i ściany nośne. Każda z nich wznoszona jest w nieco innych celach. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace związane ze ścianą, należy się upewnić, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia.

Czym się różnią ściany działowe od ścian nośnych?
BRUK-BET System budowlany z białego betonu komórkowego
Dane kontaktowe:
801 209 047 (infolinia)
Nieciecza 199 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Czasami pojawia się konieczność przesunięcia lub nawet całkowitego wyburzenia ściany w domu. Oczywiście w większości wypadków można tego dokonać. Zwykle robi się tego w celu poprawy funkcjonalności pomieszczeń. Może to również stać się konieczne dla realizacji twoich planów aranżacyjnych. Nawet murowane ściany mogą być eliminowane z wnętrz. Zanim jednak zaczniesz wykonywać jakiekolwiek prace, powinieneś się upewnić, czy to, co będziesz wyburzać, to ściana działowa, a nie nośna.

W przeciwnym przypadku może dojść do katastrofy budowlanej. Nie wolno bowiem pod żadnym pozorem wyburzać ścian konstrukcyjnych. Aby uniknąć takiego zagrożenia, wyjaśniamy w naszym artykule, czym jest ścianka działowa i jaką pełni funkcję, a także jakie jest zadanie ścian nośnych i jak odróżnić te dwa rodzaje ścian.

Jakie funkcje spełniają ściany nośne?

Oprócz fundamentów to właśnie ściany pełnią najważniejszą funkcję konstrukcyjną budynku. Są one przegrodami pionowymi, które z jednej strony oddzielają wnętrze budynku od przestrzeni zewnętrznej, a z drugiej dzielą przestrzeń wewnątrz budynku. Jednym z rodzajów ścian są ściany nośne, nazywane często konstrukcyjnymi. Pełnią one istotną funkcję w budynku, ponieważ przenoszą ciężar stropów, dachu i ścian z wyższych kondygnacji na elementy znajdujące się pod ścianami nośnymi i dalej na fundamenty. Takie ściany muszą zatem wytrzymywać bardzo duże obciążenia. To jednak nie wszystko.

Zewnętrzne ściany nośne muszą posiadać odpowiednią izolacyjność akustyczną i cieplną. Takie konstrukcje mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe. W pierwszym przypadku jeden element murowy (np. z betonu komórkowego) łączy się z zaprawą murarską. W przypadku ścian wielowarstwowych natomiast używanych jest wiele elementów, np. materiał konstrukcyjny, warstwa ocieplenia i warstwa elewacyjna. Ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne zaleca się budować równocześnie.

Z czego wznoszone są ściany działowe?

Wewnątrz budynków możesz znaleźć nie tylko ściany nośne, ale i przestrzeń wyznaczoną za pomocą ścian działowych. Ich zadaniem jest rozdzielanie poszczególnych pomieszczeń. Należy jednak podkreślić, że nie są one elementami konstrukcyjnymi budynku, jak było to w przypadku ścian nośnych, i nie przenoszą żadnych obciążeń. Ważne dla ścian działowych są jednak ich właściwości dźwiękoszczelne oraz odporności ogniowej.

Jaką grubość powinna mieć ścianka działowa? Najczęściej jest to 10 lub 12 cm, ale zdarzają się również inne wymiary - 5, 7,5 albo 15 czy 20 centymetrów. Budowa ścianki działowej może być realizowana przy wykorzystaniu wielu różnych rozwiązań i materiałów. W przypadku kompleksowej realizacji całości domu z gazobetonu najlepszym rozwiązaniem są ściany działowe są z betonu komórkowego.

Jak odróżnić ściany działowe od nośnych?

Ze względu na to, że nie wolno wyburzać ścian nośnych, przed rozpoczęciem tego rodzaju prac remontowych należy się upewnić, z jakim rodzajem ściany masz do czynienia. To dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich. Dlatego zawsze warto mieć dostęp do dokumentacji budynku.

Jeśli jednak nie mamy jej dostępnej warto przede wszystkim wiedzieć, że przegrody nośne są zazwyczaj grubsze od działowych i mają w przypadku Termaliki 24 cm. Można też sprawdzić poprzez skucie niewielkiego fragmentu tynku, czy pod tynkiem, między ścianą a stropem, jest zaprawa wypełniająca otwór dylatacyjny. Wtedy z pewnością mamy do czynienia ze ścianą działową.

Dokładnie sprawdzenie, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia, jest niezwykle istotne, jeśli planujemy jej wyburzenie. Takich prac nie można wykonywać na ścianach nośnych. Za to możemy bez problemu wymurować ścianę działową w innym miejscu, niż były pierwotnie założono.

źródło i zdjęcia: BRUK-BET