Elementy wapienno-piaskowe

Najnowsze porady
Szalowanie płyty fundamentowej: tradycyjnie czy z PARATi-L?
Nowy wymiar brandingu - jak litery 3D zmieniają przestrzeń
Bonie na elewacji wracają do łask - zobacz, jak odmienią Twój dom
Stylowy akcent nad wejściem - zrobisz go w godzinę
Fundamenty 2025 – ile za m², co wpływa na cenę i jak nie przepłacić?
Ciepły dom bez ocieplania? Poznaj zalety pustaków z keramzytu
Lżejsze, cieplejsze, łatwiejsze w montażu: nadproża z betonu lekkiego
Czy można zrealizować płytę fundamentową na odległość? Opinia klienta najlepszą rekomendacją
Schody prefabrykowane - praktyczne rozwiązanie, które usprawni każdą budowę
Elementy wapienno-piaskowe
Silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe, produkuje się z wapna, piasku oraz wody. Ich duża gęstość decyduje o trwałości i wytrzymałości.

Ściana wybudowana z siliikatów

Silikaty są mrozoodporne, paroprzepuszczalne, mają dobrą akumulacyjność cieplną oraz bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Są odporne na działanie ognia, zaś dodatek wapna sprawia, że nie lubią ich grzyby. Są też względnie tanie, lecz mniej popularne niż ceramika czy beton komórkowy. Za ich wady uważa się dużą wagę materiału, trudną obróbkę, a co najważniejsze niską termoizolacyjność, z tego powodu z silikatów nie da się murować ścian jednowarstwowych.

Ciepłochronność ściany nośnej, na ogół o grubości 18-24 cm, wynosi 0,6-0,5 W/(m·K) i jest trzy razy gorsza niż w przypadku betonu komórkowego. Z silikatowych cegieł (wymiary mają takie, jak cegły ceramiczne) buduje się także ściany elewacyjne i działowe. Na elewacje wykorzystuje się cegły białe i kolorowe, także łupane, przypominające wyglądem materiały skalne. Bloczki przeznaczone na ściany nośne zwykle są drążone, co zmniejsza ich ciężar i ułatwia murowanie. Często mają krawędzie wyprofilowane na pióro i wpust, uchwyty montażowe czy specjalne otwory do przeprowadzenia przewodów instalacji elektrycznej. Na ogół muruje się je na cienką zaprawę klejową.

Janusz Werner
fot. Grupa Silikaty