Elementy wapienno-piaskowe

Zobacz oferty produktowe firm

Elementy wapienno-piaskowe

Znalezione pozycje: 2
Ostatnio dodane produkty
Silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe, produkuje się z wapna, piasku oraz wody. Ich duża gęstość decyduje o trwałości i wytrzymałości.

Ściana wybudowana z siliikatów

Silikaty są mrozoodporne, paroprzepuszczalne, mają dobrą akumulacyjność cieplną oraz bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Są odporne na działanie ognia, zaś dodatek wapna sprawia, że nie lubią ich grzyby. Są też względnie tanie, lecz mniej popularne niż ceramika czy beton komórkowy. Za ich wady uważa się dużą wagę materiału, trudną obróbkę, a co najważniejsze niską termoizolacyjność, z tego powodu z silikatów nie da się murować ścian jednowarstwowych.

Ciepłochronność ściany nośnej, na ogół o grubości 18-24 cm, wynosi 0,6-0,5 W/(m·K) i jest trzy razy gorsza niż w przypadku betonu komórkowego. Z silikatowych cegieł (wymiary mają takie, jak cegły ceramiczne) buduje się także ściany elewacyjne i działowe. Na elewacje wykorzystuje się cegły białe i kolorowe, także łupane, przypominające wyglądem materiały skalne. Bloczki przeznaczone na ściany nośne zwykle są drążone, co zmniejsza ich ciężar i ułatwia murowanie. Często mają krawędzie wyprofilowane na pióro i wpust, uchwyty montażowe czy specjalne otwory do przeprowadzenia przewodów instalacji elektrycznej. Na ogół muruje się je na cienką zaprawę klejową.

Janusz Werner
fot. Grupa Silikaty