Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Stropy

Ostatnio dodane produkty
Stropy
Strop można wykonać na kilka sposobów. Najbardziej popularne są konstrukcje gęstożebrowe, wielu zwolenników mają też przegrody monolityczne i typu filigran. W budynkach drewnianych można z kolei zastosować strop z drewna.

Technologie różnią się kosztem wykonania i pracochłonnością. Rozwiązanie warto dobrze przemyśleć, ponieważ strop musi z reguły służyć tak długo, ile cały budynek.

Jak wykonuje się strop gęstożebrowy?

W tym wariancie na ścianach rozmieszcza się co 40–60 cm stalowo-betonowe belki, pomiędzy którymi układa się pustaki z ceramiki, betonu lekkiego lub styropianu. Całość zalewa się kilkucentymetrową warstwą betonu. Jego grubość i klasa zależą od obciążeń i są określone w projekcie. W zależności od rodzaju elementów wypełniających, można spotkać się z różnymi nazwami tego typu stropów. Najpopularniejsze są konstrukcje typu teriva, inne – rzadziej spotykane – to fert, ceram i ackerman. W tym ostatnim żebra nie są prefabrykowanymi belkami, ale powstają w wyniku zalania betonem zbrojenia pomiędzy pustakami. Dlatego wymagają podparcia częściowym deskowaniem (przypominającym kratownicę).

Obecnie należą do najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Popularność zawdzięczają przede wszystkim stosunkowo łatwemu, niewymagającemu użycia ciężkiego sprzętu montażowi. Niezbędne do ich wykonania prefabrykaty są powszechnie dostępne, a technologia dobrze znana ekipom budowlanym.

Ze względu na pustki powietrzne (choć w sprzedaży są też pełne pustaki z betonu komórkowego), stropy gęstożebrowe charakteryzują się nie najlepszą izolacyjnością akustyczną. Inną wadą tej technologii jest trudność wykonania stropów o skomplikowanych kształtach.

 

Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy

 

Strop w wykonaniu firmy Wienerberger
Strop w wykonaniu firmy Wienerberger

Czym charakteryzują się stropy monolityczne?

Tego typu stropy to płaskie płyty z żelbetu, wykonywane w całości na miejscu budowy. Wymagają solidnie podpartego szalunku. Może to być tradycyjne deskowanie z drewna lub gotowe szalunki wielokrotnego użytku, które można wypożyczyć. Stropy monolityczne projektowane są indywidualnie dla każdego budynku.

Konstruktor określa sposób zbrojenia, grubość i klasę wytrzymałości betonu. Od tego zależy wytrzymałość konstrukcji, dlatego nie wolno wprowadzać samodzielnie żadnych zmian. Największą zaletą tej technologii jest dostępność materiałów i brak konieczności używania ciężkiego sprzętu do montażu. Stropy monolityczne mają też niewielką grubość. W ich przypadku nie zachodzi zjawisko klawiszowania, czyli uginania się pojedynczych elementów pod obciążeniem (czego efektem są pęknięcia na spodzie stropu).

Największą wadą tego typu stropów jest pracochłonność. Trzeba wykonać solidny szalunek i dość złożone zbrojenie. Mankamentem jest też długi czas wykonania.

 

Strop monolityczny
Strop monolityczny

 

Jak powstaje strop typu filigran?

Taka konstrukcja stanowi odmianę stropu monolitycznego. Wykonana jest ze zbrojonej płyty prefabrykowanej o grubości 5–7 cm, na którą układa się dodatkowe zbrojenie, a następnie całość zalewa warstwą nadbetonu.

Tego typu stropy nie wymagają deskowania, ponieważ rolę szalunku pełni wspomniana płyta. Przegrody typu filigran mają niewielką grubość i można je dowolnie kształtować. Wykazują wysoką izolacyjność akustyczną. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale wymaga użycia dźwigu. Kolejną wadą jest to, że produkujących je firm jest niewiele, co może się wiązać z długim oczekiwaniem na prefabrykaty i wysokimi kosztami transportu.

 

Strop typu filigran
Strop typu filigran

 

Co wyróżnia stropy z płyt prefabrykowanych?

W budownictwie jednorodzinnym do ich wykonania wykorzystuje się stosuje się najczęściej żelbetowe płyty kanałowe okrągłootworowe. Mają różną grubość (przeważnie 24 cm), szerokość (60–149 cm) i długość (zazwyczaj do 600 cm). Elementy te opiera się bezpośrednio na ścianach nośnych oraz podciągach za pomocą dźwigu, a połączenia między nimi i wieniec zalewa betonem.

Montaż jest szybki – trwa zaledwie kilka godzin – ale wymaga użycia ciężkiego sprzętu (wyjątkiem są wąskie płyty, do których wystarczy lekki dźwig typu HDS). Niepotrzebne jest deskowanie i stemple. Strop można obciążać zaraz po ułożeniu, choć z budową kolejnej kondygnacji należy poczekać do czasu osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości przez wieniec stropowy. Niestety, ich produkcją zajmuje się niewiele zakładów, co przekłada się na niezbyt dużą popularność tej technologii. Ponadto stropy z płyt są podatne na klawiszowanie – jeżeli spojenia miedzy płytami wykonane są niestarannie.

Sposób wykonania stropu z płyt prefabrykowanych
Sposób wykonania stropu z płyt prefabrykowanych

 

Jaką konstrukcję mają stropy panelowe?

Wykonuje się je z prefabrykowanych paneli – strunobetonowych płyt, które na budowie układa się z samochodu wyposażonego w lekki dźwig typu HDS, a następnie zalewa warstwą nadbetonu (jeden z modeli nie wymaga nawet wylewania tej warstwy). W sprzedaży jest kilka rodzajów takich stropów, pozwalających uzyskać rozpiętość nawet 10,5 m.

Stropy panelowe mają przystępną cenę, ale to nie jedyna ich zaleta. Ich montaż jest bardzo szybki – ułożenie 100 m² zajmuje zaledwie 2 godziny. Nie trzeba układać belek, a pomiędzy nimi pustaków, niepotrzebne jest też zbrojenie górne. Stemplowanie i szalowanie zredukowane jest do minimum. Brak pustaków oznacza, że zyskujemy miejsce na ukrycie w stropie instalacji, np. rekuperacji.

Ze względu na masywność i monolityczność stropu konstrukcje panelowe cechuje dobra izolacyjność akustyczna w odniesieniu do dźwięków powietrznych. Warto też wspomnieć, że w tej technologii nie ma problemów z klawiszowaniem.

Konstrukcje panelowe są proste w projektowaniu, bardzo łatwo też zamienić istniejący projekt stropu typu teriva czy monolityczny na technologię panelową.

Strop panelowy fot. Konbet Poznań
Strop panelowy fot. Konbet Poznań

 

Jak wykonać strop drewniany?

Tego typu konstrukcje wykonuje się z belek o dużych przekrojach (np. 8 × 24 cm), rozstawionych co ok. 100 cm. Od spodu mocuje się do nich sufit, np. z drewna lub płyt gipsowo-kartonowych, a na wierzchu układa warstwy podłogowe. Przestrzeń pomiędzy belkami wypełniana jest materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną. Ze względu na to, że zmieniły się technologie wznoszenia domów, stropy drewniane wykonuje się obecnie rzadko – przeważnie w budynkach o konstrukcji drewnianej.

Zaletą tego typu przegród jest łatwy montaż i niewielka waga konstrukcji, która nie stanowi dla ścian dużego obciążenia. Ocieplone stropy charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność termiczna. Wadą jest niska zdolność do tłumienia hałasów, a także palność i podatność na korozję biologiczną. Mankamenty te można zminimalizować odpowiednim układem warstw podłogi (np. posadzka pływająca, sufit podwieszany), wykończeniem z ogniotrwałych płyt g-k i impregnacją drewna.

 

Konstrukcja stropu drewnianego
Konstrukcja stropu drewnianego

Ile kosztuje wykonanie stropu?

Na taką pozycję w kosztorysie budowy domu trzeba przeznaczyć ok. 35 tys. zł. Jest to kwota orientacyjna, zależąca od kilku czynników (rodzaj stropu, lokalizacja budowy, robocizna).