Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Stropy

Znalezione pozycje: 6
Ostatnio dodane produkty
O ile nad wyborem materiału na ściany inwestorzy się zastanawiają, prowadzą na internetowych forach dyskusje, a nawet spory, o tyle stropy w zasadzie nie wzbudzają emocji. Być może dlatego, że zaproponowany w projekcie materiał ścienny łatwiej zmienić niż strop, albo po prostu w tak istotnej kwestii wolimy zdać się na fachowców?

Przez całe wieki stropy były drewniane. I takie zostały w domach z drewna. W murowanych stosuje się przeważnie stropy gęstożebrowe, monolityczne, typu filigran, czy z prefabrykowanych płyt kanałowych.

Główne zadania stropu, który jest jednym z najważniejszych konstrukcyjnie elementów budynku, to oddzielanie kondygnacji, przenoszenie obciążeń (ściany działowe, podłoga, meble, mieszkańcy), usztywnianie budynku (o ile opiera się na ścianach nośnych za pośrednictwem obwodowych belek żelbetowych, czyli wieńca). Jako przegroda strop ma izolować akustycznie, termicznie (jeśli jest między piwnicą a parterem, czy nad ostatnią kondygnacją), ma również zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia.

Nie powinien się uginać ani drgać. W jego konstrukcji nie wolno samodzielnie wprowadzać żadnych zmian, wszelkie modyfikacje muszą być zatwierdzone przez uprawnionego projektanta.

STROPY GĘSTOŻEBROWE

Najpopularniejsze w Polsce są stropy gęstożebrowe. Łatwo się je układa, dostarcza je wielu producentów. Wytwarzane są w kilku odmianach (np. Teriva, Fert), różniących się nośnością, dopuszczalną rozpiętością, odstępem między belkami czy elementami wypełniającymi. Strop gęstożebrowy, zgodnie z nazwą, tworzą gęsto ułożone żebra, czyli prefabrykowane, zbrojone belki nośne, które rozmieszcza się co 30-60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się pustakami - te nie są elementem nośnym, przede wszystkim mają być lekkie i łatwe w montażu.

Strop gęstożebrowy. Fot. Wienerberger
Strop gęstożebrowy tworzą belki (żebra), między którymi ręcznie układa się pustaki. Fot. Wienerberger

Pustaki produkuje się z ceramiki, żużlobetonu, keramzytobetonu, betonu komórkowego. Grubość takiego stropu to 25-30 cm. Pod planowanymi ścianami działowymi i innymi elementami obciążającymi strop, wykonuje się wzmocnienia, układając belki nośne obok siebie. Wzmocnienia (żebra rozdzielcze), które zapewnią konstrukcji odpowiednią sztywność i ograniczą ugięcie, konieczne są też przy dużych rozpiętościach stropu (powyżej 4 m). Po ułożeniu belek i pustaków całość zalewa się warstwą nadbetonu.

Przed betonowaniem trzeba podeprzeć konstrukcję. Rozstaw podpór (systemowych bądź drewnianych stempli) nie powinien być większy niż 1,5 m. Strop wolno obciążać po kilku dniach, jednak bez usuwania podpór montażowych! Te demontuje się dopiero po 3-4 tygodniach, gdy beton osiągnie pełną wytrzymałość.

STROPY MONOLITYCZNE

Stropy monolityczne projektuje się dla konkretnego budynku, zwykle gdy zarys stropu jest skomplikowany, a rozpiętość znaczna. Wykonanie płyty jest czaso- i pracochłonne, ale może ona przenosić większe obciążenia i ma dużą sztywność. Konstrukcja stropu składa się ze zbrojenia ze stalowych prętów, zalewanego betonem. Taki strop wymaga pełnego deskowania, lecz jest dwa razy cieńszy od gęstożebrowego (ma 12-16 cm).

Zbrojenie powinno być oddzielone od deskowania specjalnymi podkładkami. Szalunek z desek coraz częściej zastępuje systemowe deskowanie wielokrotnego użytku - dzięki temu spodnia powierzchnia stropu jest równa. W czasie, gdy beton wiąże, niezbędna jest jego pielęgnacja - polewanie wodą i ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem.

STROPY TYPU FILIGRAN

Strop typu filigran to tzw. strop półprefabrykowany. Tworzące go żelbetowe płyty przygotowuje się wcześniej w zakładzie prefabrykacji, na wymiar dla konkretnego domu. Płyty są jednocześnie szalunkiem traconym. Mogą mieć dowolny kształt i gotowe otwory na schody, piony instalacyjne i kominy. Układa się je na ścianach nośnych, korzystając z dźwigu. To trochę jak przy puzzlach - każda płyta musi trafić na swoje miejsce.

Stropy półprefabrykowane wymagają podparcia w postaci słupów i ciągłych podpór belkowych, dozbrojenia na łączeniach płyt, wykonania zbrojenia górnego i zalania całości nadbetonem. Deskowanie nie jest potrzebne. Strop typu filigran ma gładką powierzchnię sufitu i może przenosić duże obciążenia, ale jest najdroższy z omawianych.

STROPY PREFABRYKOWANE

Najszybciej wykonuje się stropy prefabrykowane, układane z gotowych elementów wyprodukowanych w zakładzie prefabrykacji. Mogą to być elementy żelbetowe, w formie płyt kanałowych, lub prefabrykaty z betonu komórkowego. Popularne niegdyś stropy z płyt kanałowych (nazywanych także płytami żerańskimi) znowu zyskują zwolenników. Co wynika z niewysokiej ceny oraz szybkości i łatwości montażu.

Rozładunek stropu prefabrykowanego przy użyciu HDS. Fot. Konbet Poznań
Stropy prefabrykowane to duże i ciężkie elementy gotowe, do ich ułożenia jest potrzebny dźwig, ewentualnie, w przypadku mniejszych elementów HDS (samochód ciężarowy z żurawiem). Fot. Konbet Poznań

Strop prefabrykowany nie wymaga podpór montażowych. Układa się go na ścianach za pomocą dźwigu (co trwa kilka godzin), zbroi połączenia, a potem zalewa wieniec betonem. Takie stropy projektuje się w budynkach o prostych rzutach. Szerokość i długość stropu pomiędzy podporami (ścianami nośnymi lub podciągami) odpowiada wymiarom pojedynczych płyt. Wysokość konstrukcyjna takich stropów wynosi 24 cm, nośność jest dwukrotnie większa niż typowych stropów gęstożebrowych. Wadą jest możliwość pojawienia się rys w miejscach łączenia płyt.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

STROPY DREWNIANE

W murowanych domach parterowych spotyka się także stropy drewniane - zazwyczaj wtedy, gdy poddasze nie jest przewidziane na cele mieszkalne. Buduje się je z drewna sosnowego lub świerkowego, właściwie wysuszonego, zaimpregnowanego preparatami owado- i grzybobójczymi. Rozpiętość stropów drewnianych przeważnie nie przekracza 6 m. Są lżejsze i tańsze od żelbetowych, ale mogą się uginać i słabo izolują akustycznie.

Janusz Werner

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum