Jaka jest przewaga budownictwa z prefabrykatów nad tradycyjnymi metodami?

Nowe metody budowlane wykorzystujące betonowe prefabrykaty wypierają z rynku tradycyjne sposoby i zyskują coraz to większe uznanie wśród wykonawców oraz architektów.

Jaka jest przewaga budownictwa z prefabrykatów nad tradycyjnymi metodami?

Ze względu na specyfikę materiału prefabrykowanego budowa domu, bloku czy obiektu użyteczności publicznej staje się niezwykle prosta. Kluczową korzyść w budownictwie z gotowych elementów betonowych stanowi krótki czas ich montażu – jedną kondygnację obiektu architektonicznego (ze stropem), o powierzchni zabudowy 120 m2, można postawić już w jeden dzień.

Dodatkowymi atutami tej metody są: brak konieczności tynkowania oraz duża dokładność wykonania elementów, dzięki czemu w końcowych etapach budowy zmniejsza się zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe, takie jak kleje do płytek. Podczas przygotowywania elementów prefabrykowanych można dokładnie zaplanować ich liczbę redukując w ten sposób ilość odpadów budowlanych.

Wcześniejsze projektowanie prefabrykatów przynosi jeszcze jedną, ważną w kontekście komponowania przestrzeni korzyść – możliwość zaplanowania otworów technologicznych. Dzięki temu, nie musimy się obawiać skuwania ścian w trakcie budowy. Sieć elektryczna przeprowadzona zostaje przez specjalnie przygotowane połączenia, co znacznie ułatwia i przyśpiesza etap montowania instalacji elektrycznych. Po wieloletniej obserwacji rozwiązań budowlanych dostępnych na rynku, widzę w prefabrykatach przyszłość oraz innowacyjne możliwości.



źródło i zdjęcie: MIROSŁAW SKAWIŃSKI, kierownik zakładu w TEOLINIE, POZBRUK