Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Materiały na zewnętrzne ściany murowane

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Firma Xella Polska podpowiada, jakie materiały wybrać na zewnętrzne ściany murowane.

WARSTWA NOŚNA

Domy jednorodzinne wykonuje się najczęściej w technologii murowanej z elementów drobnowymiarowych z trzech grup materiałowych: betonu komórkowego, ceramiki i silikatów.

Popularnym materiałem do budowy ścian jednowarstwowych są bloczki z betonu komórkowego oraz z ceramiki poryzowanej. Materiały te charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, są lekkie i łatwe w obróbce. Do wznoszenia tego typu ścian przeznaczone są także bloczki z wkładką ze styropianu. Ich właściwości ciepłochronne zależą od konfiguracji kanałów i grubości materiału izolacyjnego. Niektóre wyroby mają pogrubioną wewnętrzną warstwę nośną, dzięki czemu bardziej sprzyjają akumulacji ciepła w pomieszczeniach.

Do wykonywania ścian wielowarstwowych używane są przede wszystkim wyroby ceramiczne, bloczki silikatowe i z betonu komórkowego. Tradycyjne wyroby ceramiczne powoli wypierane są przez pustaki z ceramiki poryzowanej, charakteryzujące się korzystniejszymi własnościami ciepłochronnymi. Bloczki silikatowe, mimo niskiej ciepłochronności, są dobrym materiałem ściennym, ponieważ dzięki dużej masie powierzchniowej i wysokiej wytrzymałości, można stawiać z nich mury konstrukcyjne grubości od 18 cm. Charakteryzują się wysoką zdolnością akumulowania ciepła i dobrze tłumią dźwięki.

WARSTWA WYKOŃCZENIOWA

Elewacyjną warstwę ścian wykonuje się z bardzo różnych materiałów. Obecnie najpopularniejszy jest tynk cienkowarstwowy, co wynika z popularności ścian dwuwarstwowych, ocieplanych metodą lekką mokrą. Występuje w wielu odmianach, różniących się paroprzepuszczalnością, podatnością na zabrudzenia, paletą barw i ceną. Jego wadą jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Popularny przed laty tynk cementowo-wapienny stosuje się dziś głównie na ścianach jednowarstwowych, rzadziej na mało popularnych ścianach trójwarstwowych wykańczanych tynkiem. Mur elewacyjny może być wykonany np. z cegieł klinkierowych lub silikatowych (gładkich lub łupanych). To materiały bardzo trwałe i estetyczne, ale droższe od tynku. Drewno wykorzystuje się do zabezpieczenia termoizolacji w przypadku metody lekkiej suchej, w ścianach szkieletowych oraz jako element ozdobny w ścianach murowanych. Popularnymi materiałami wykończeniowymi, stanowiącymi niewątpliwą dekorację domu, są też płytki kamienne, betonowe i klinkierowe. Mocuje się je na specjalnym stelażu, albo przykleja bezpośrednio do ściany.

źródło i zdjęcia: Xella Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum