Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Grzejniki zastępujące meble? To możliwe
Przedpokój to przestrzeń najbardziej narażona na utratę temperatury. Zostawiamy w niej wilgotne ubrania, które długo schną. A co powiesz na grzejnik ukryty w ławce, który postawisz w swoim przedpokoju? Ciepło przywita Cię już od progu, a mokre okrycia wierzchnie i buty wyschną dużo szybciej. Tylko usiądź i ogrzej się.

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?
Dobór zasobnika ciepłej wody użytkowej zależy od rodzaju źródła ciepła, jakie planujemy zastosować w naszym domu. Na jakie cechy zasobników powinniśmy zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu inwestycji?

Przepływowy czy pojemnościowy? - jak wybrać podgrzewacz do c.w.u.?
Do przygotowania c.w.u. wykorzystuje się urządzenia przepływowe, które podgrzewają wodę na bieżąco w czasie jej czerpania, oraz urządzenia pojemnościowe, które podgrzewają i przechowują wodę w zbiorniku o określonej pojemności.

Dlaczego warto modernizować system grzewczy?
Wprowadzenie postępowych rozwiązań technicznych niesie ze sobą lepszą jakość użytkowania sprzętów w naszym domu. Unowocześnienie ich idzie w parze z komfortem i bezpieczeństwem. Czy warto przy modernizacji domu skupić się również na systemie grzewczym?

Czy warto zastosować gazowy podgrzewacz pojemnościowy wody?
Pojemnościowe podgrzewacze gazowe w domach jednorodzinnych montowane są rzadko, gdyż doskonale zastępują je zasobniki c.w.u. współpracujące z kotłem jednofunkcyjnym.

Czym różni się kocioł pulsacyjny od tradycyjnych kotłów?
Ostatnie lata przyspieszyły rozwój kotłów gazowych. Obecnie oferta rynkowa zdominowana jest przez kotły kondensacyjne a regulacje prawne ograniczają sprzedaż kotłów, które są nieefektywne energetycznie. Warto zwrócić uwagę, że mimo rozwoju technologii kondensacyjnej dostępne są stosunkowo tanie kotły oferowane jako kondensacyjne, mimo że stopień wykorzystania zjawiska kondensacji w tych urządzeniach jest bardzo ograniczony, a jakość ich wykonania nie jest najwyższa. Na takie kotły z reguły decydują się deweloperzy, ponieważ jest to wybór pozwalający na ograniczenie kosztów i spełnienie podstawowych wymogów.

Dlaczego warto ogrzewać pompą ciepła?
Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność. Wykorzystują odnawialne źródła energii, są przyjazne dla środowiska i nie zanieczyszczają powietrza. Jednak atutem ich działania jest nie tylko aspekt ekologiczny - pompy ciepła całkowicie zastępują inne formy ogrzewania, takie jak kotły na pellet czy kotły węglowe. Dzięki wykorzystywaniu energii pozyskanej z powietrza, nie potrzebują dodatkowych pomieszczeń na opał. Zapewniają wysoką temperaturę w domu i ciepłą wodę przez cały rok bez konieczności składowania węgla, bez kurzu i sadzy, i bez zanieczyszczeń spowodowanych przez spalanie.

Ekologicznie i energooszczędnie - rozwiązania dla Twojego domu
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność w nowym budownictwie. Podczas swojej pracy nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, gazów ani pyłów. W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych są też zdecydowanie bardziej wydajne oraz ekologiczne, a także nie wymagają wielkich nakładów w zakresie konserwacji. Ponadto, na tle innych rozwiązań grzewczych oferują wyjątkową żywotność i funkcjonalność - poza ogrzewaniem, mogą zostać wykorzystane do wydajnego chłodzenia domu w ciepłe letnie dni.

Grzejnik nie musi wisieć na ścianie
Przywykliśmy myśleć o grzejnikach jako o funkcjonalnym, ale nie ozdobnym elemencie naszych wnętrz. Owszem, coraz częściej w ofertach producentów pojawiają się ciekawe pod względem wzornictwa modele, jednak nadal głównie do zawieszania na ścianie. Inżynierowie z firmy DIAMOND postanowili grzejnikom dać wolność i zaprojektować rozwiązanie, pozwalające na ustawienie grzejnika w dowolnym miejscu pomieszczenia. Oczywiście, zadbali przy tym o to, żeby nie tylko emitował ciepło, ale mógł jednocześnie pełnić rolę dekoracyjną.

Jak można podwyższyć moc grzejników?
Podwyższenie mocy grzejników można uzyskać na dwa sposoby - przez podwyższenie temperatury zasilania lub/i przez wymuszenie cyrkulacji powietrza. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Kotły elektryczne do domów energooszczędnych
Kotły elektryczne znakomicie sprawdzają się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych, a ich popularność wynika m.in. z niskiego kosztu zakupu i wysokiej efektywności. Niewielka wysokość nakładów powoduje także, że wybierane bywają jako dodatkowe lub awaryjne źródło ciepła. Dowiedzmy się o tych możliwościach nieco więcej.

Jakie są zalety elektrycznych kotłów grzewczych?
Kotły elektryczne mogą być jedno- i dwufunkcyjne (także z zasobnikami). Są najwygodniejszymi urządzeniami grzewczymi. Zajmują mało miejsca, można je montować w dowolnym pomieszczeniu, nie wymagają budowy kominów, na dodatek koszty inwestycyjne całej instalacji są małe.

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych Elterm - jak prawidłowo dobrać jednostkę?
Wszystkie modele kotłów Elterm współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV. Aby prawidłowo dobrać jednostkę, potrzebne będzie podjęcie kilku poniższych decyzji dotyczących kotła.

Jak działa system chłodząco-grzewczych stropów Uponor TABS?
System stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Efektywne rozwiązanie umożliwia nie tylko redukcję kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania, elastycznie dopasowując się do potrzeb konkretnych realizacji.

Systemy sufitowe Uponor dla ogrzewania i chłodzenia powierzchni biurowych
W nowoczesnych biurowcach coraz częściej dominują systemy ogrzewania płaszczyznowego. Efektywne ogrzewanie sufitowe i ścienne, jako alternatywa dla podłogówki, zapewnia nieograniczone możliwości projektowe, wpisując się przy tym w koncepcję zrównoważonego budownictwa.