Jak ustawić kocioł na pellet Heiztechnik?

Produkowane przez firmę Heiztechnik kotły pelletowe to bardzo nowoczesne, zautomatyzowane urządzenia grzewcze. Kotły wyposażone są w automatykę pogodową, która steruje pracą kotła oraz instalacją grzewczą obiektu.

Jak ustawić kocioł na pellet Heiztechnik?
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
58 560 85 57
Drogowców 7 83-250 Skarszewy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak działa kocioł na pellet?

W kotłach pelletowych spalanie następuje w automatycznych palnikach, które wyposażone są w zapalarkę,fotoelement oraz wentylator.

Do palnika paliwo podawane jest poprzez sterowany podajnik. Pracą palnika steruje automatyka pogodowa HT-TronikR 900, która zarządza ilością podawanego paliwa oraz powietrza. Ilość podawanego paliwa określana jest przez autoregulację HT-Logic III.

Automatyka na podstawie pomiaru temperatury kotła określa parametry pracy palnika - palnik pracuje w trybie modulacji mocy. Wydajne spalanie pelletu osiąga się poprzez właściwe w stosunku do mocy podawanie ilości paliwa oraz proporcjonalne do tego napowietrzanie palnika.

Poprawne ustawienie kotła Heiztechnik i ilości podawanego paliwa przez podajnik

Czynnością wstępną jest sprawdzenie ilości podawanego paliwa przez podajnik. Czynność taką określamy terminem ,,PRZEWAŻENIE” - otrzymaną wydajność podajnika wpisujemy do automatyki kotła. Kolejną czynnością jest sprawdzenie ilości powietrza potrzebnego do właściwego funkcjonowania palnika.

Przeważenie wydajności podajnika w kotle na pellet ONE firmy Heiztechnik

W tym celu należy sprawdzić, czy kotłownia jest odpowiednio napowietrzona oraz czy jest właściwy ciąg kominowy. W zależności od ciągu kominowego możemy dokonać korekty pracy dmuchawy palnika - obniżyć nadmuch w przypadku zbyt dużego ciągu kominowego.

Kotły na pellet Heiztechnik zostały indywidualnie zaprogramowane a procesem spalania steruje algorytm HT-Logic III, który w zależności od temperatury kotła określa parametry pracy, dobierając moc w trybie modulacji.

Komunikacja bezprzewodowa z twoim kotłem - promocja HEIZTECHNIK Sp. z o.o.
Komunikacja bezprzewodowa z twoim kotłem - promocja HEIZTECHNIK Sp. z o.o.

Niektóre urządzenia wykonane są z tlenową sondą Lambda w standardzie iPell co powoduje właściwe spalenie pelletu w każdym momencie pracy - jest to szczególnie ważne w przypadku spalania pelletu o różnych parametrach wynikających z: średnicy, długości, wilgotności oraz rodzaju użytego do produkcji pelletu drewna.

Na co zwrócić uwagę przy ustawieniu kotła?

Uruchomienie kotła na pellet powinno nastąpić po właściwym jego podłączeniu - zgodnie z instrukcją urządzenia. Następnie należy aktywować moduły automatyki, które będą wykorzystywane w pracy oraz aktywować podłączone termostaty.

 Na sterowniku kotła należy ustawić parametry pracy:

  • temperaturę zadaną kotła,
  • temperaturę CWU,
  • temperaturę pracy zaworów mieszających oraz rodzaj pracy,
  • histerezę pracy kotła (jest to różnica temperatury pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą ponownego załączenia),
  • wydajność podajnika - tzw. przeważenie, sprawdzenie ilości podawanego paliwa. W przypadku stosowania różnych paliw ilość podawanego paliwa może być różna.  

Kocioł ma ustawioną pracę w zakresie temperatur 70°C-55°C, czyli pracuje w histerezie 15°C. Ustawienie pracy kotła w zalecanym przez producenta zakresie temperatur powoduje minimalne zużycie paliwa.

Takie optymalne ustawienie pieca na pellet oznacza, że po osiągnięciu temperatury 70°C następuje wygaszanie oraz czyszczenie palnika.

Kocioł przechodzi samoczynnie w postój. Gdy temperatura spadnie poniżej temperatury 55°C, następuje automatyczne rozpalenie palnika.

Źródło i zdjęcia: Heiztechnik