Czy piec na pellet jest ekologiczny?

Piece na pellet są obecnie najczęściej stosowanymi piecami spalającymi paliwa stałe. Spalanie pelletu charakteryzuje się najmniejszą ekologiczną szkodliwością - w trakcie spalania następuje niewielka emisja substancji szkodliwych, ilość wytwarzanego popiołu jest niewielka, popiół można wykorzystać jako nawóz.

Czy piec na pellet jest ekologiczny?
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
58 560 85 57
Drogowców 7 83-250 Skarszewy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Piec na pellet jest niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2. W procesie spalania dobrej jakości pelletu do atmosfery emitowane jest tyle CO2, ile pochłonęło drzewo w procesie fotosyntezy. Pellet jest ekologicznym, odnawialnym paliwem.

Pellet jako źródło energii

Pellet wytwarzany jest z odpadów drzewnych, które powstają w procesach produkcyjnych przemysłu drzewnego. Najwyższej jakości pellet wytwarzany jest głównie z trocin drzew iglastych – świerkowych i sosnowych. Uzyskany granulat, z drewa iglastego, cechuje wysoka kaloryczność, niska wilgotność oraz minimalna zawartość popiołu.

Taki pellet cechuje się kalorycznością do 19 MJ/kg. Pellet produkowany jest też częściowo z kory, odpadów innych rodzajów drzew oraz z różnej biomasy niedrzewnej takiej jak słoma, siano, odpady zbóż, kukurydzy, łuski słonecznika i innej biomasy.

Piec na pellet - charakterystyka i sposób działania

Piec na pellet ze względu na jego automatyzację jest bardzo często wykorzystywany w indywidualnych systemach centralnego ogrzewania. Używanie kotła na pellet zaleca się osobom, które chcą w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewać swoje domy.

Głównymi przesłankami do montażu pieca pelletowego są: prosta obsługa, wygodna eksploatacja, łatwość utrzymania czystości w kotłowni oraz niski koszt ogrzewania. Piece działają w sposób automatyczny, samoczynnie wykonywany jest proces rozpalania i wygaszania.

Proces nadzoru ograniczony jest do załadowania paliwa, wyrzucenia popiołu oraz okresowego, niezbędnego wyczyszczenia pieca oraz wykonania serwisu.

Palenie w piecu Heiztechnik a ekologia

Procesem spalania w piecach Heiztechnik steruje automatyka pogodowa HT-Tronik 900R poprzez algorytm HT- Logic III, praca pieca jest w pełni modulowana - zmniejsza to ilość zużytego paliwa, kocioł dostosowuje swoją moc do temperatury kotła. Po osiągnięciu temperatury kocioł dopala paliwo w palenisku, dokonuje czyszczenia palnika i wyłącza palnik.

Automatyka, jeżeli taka funkcja została uruchomiona, steruje pracą instalacji grzewczej budynku, dokonując załączenia pomp, steruje pracą zaworów mieszających i współpracuje z termostatami.

Pracując w trybie pogodowym, ustala właściwą temperaturę wody grzewczej wysyłanej na obwody instalacji, co zmniejsza ilość spalonego pelletu.

Program produkcji ekologicznych urządzeń grzewczych realizowany jest poprzez:

  • stworzenie najszerszej grupy certyfikowanych kotłów na pellet (moce od 8 do 480 kW),
  • kotły są indywidualnie oprogramowane i pracują w pełnej modulacji mocy,
  • wszystkie kotły kompaktowe standardowo wyposażone są w tlenową sondę Lambda,
  • wszystkie kotły standardowo wyposażone są w automatykę pogodową.

W wyniku działań konstruktorów oraz prowadzonych procesów badawczych stworzona została szeroka grupa kotłów o emisji pyłów < 20 mg/m3 spalin. Wszystkie kotły kompaktowe o mocy 8-30 kW, kotły pelletowe o mocy do 24 kW oraz kotły dużej mocy 240 i 450 kW poosiadają tak niską emisję pyłów.

źródło i zdjęcia: Heiztechnik