Gruntowa pompa ciepła - jaką wybrać?
Jeśli w najbliższym czasie musisz zdecydować się na to, jaki system grzewczy lub jakie urządzenia wybrać do swojego domu, a nie chcesz działać intuicyjnie, opierać się na opiniach przypadkowych osób i niesprawdzonych fachowców, ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie.
Opisujemy kwestię doboru rodzaju i modelu gruntowej pompy ciepła - wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, produkowanej w Polsce gruntowej pompy ciepła Maxima do różnego rodzaju warunków i obiektów. Jakie rodzaje tej pompy ciepła mamy do dyspozycji?
Co różni pompy ciepła Maxima i Maxima Compact?
Główna różnica między nimi jest taka, że pompy Maxima Compact mają zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej. Dla modeli Maxima, w przypadku układów z realizacją ogrzewania wody użytkowej - zależnie od funkcjonalności instalacji, wielkości obiektu i jego potrzeb - należy dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik.
W ofercie Galmet znajdziemy kilka zbiorników przeznaczonych do takiej współpracy, m.in. Maxi, Maximus, Complete czy Tower Grand.
Co powinien wiedzieć inwestor o pompach ciepła Maxima i Maxima Compact przed podjęciem decyzji ich zakupu? Zastosować klasyczną jednostkę, do której należy dobrać dodatkowe zbiorniki, czy wersję kompaktową ze zintegrowanym zbiornikiem? Do jakich budynków są przeznaczone, i która lepiej się w nich sprawdzi?
Scharakteryzujmy dokładniej oba typoszeregi Maximy i porównajmy możliwości i zalety instalacji opartych na tych urządzeniach.
Pompa ciepła Maxima
Pierwszy typoszereg - pomp ciepła Maxima - jest bardzo szeroki. Obejmuje 8 modeli różniących się mocą. Najmniejsze jednostki mają 7,25 kW (7 GT), a najmocniejsze 41,3 kW (42 GT) - dla punktu pracy B0W35.
Wysoki zakres mocy typoszeregu pozwala na obsługę dużych inwestycji, tj. obiektów, których zapotrzebowanie na moc grzewczą sięga 41,3 kW. Są to budynki mieszkalne czy hale o powierzchni w granicach 800 m², przy zapotrzebowaniu na ciepło ok. 50 W/m². Ponadto modele 20-42 GT są wysokotemperaturowymi pompami ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę 65°C.
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy wzroście temperatury górnego źródła.
Pompy ciepła Maxima mają w standardzie pompy obiegowe, które w modelach do 16 GT są zabudowane w urządzeniu, natomiast dla modeli od 20 GT dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła.
Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji c.w.u. - w modelach 7 - 16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20 - 42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie i montowany jest w instalacji - poza urządzeniem.
Pompa ciepła Maxima Compact
Typoszereg pomp Maxima Compact jest mniejszy. Obejmuje trzy modele: 7, 10 i 12 GT, co odpowiada mocy od 7,25 kW do 12,5 kW (dla punktu pracy B0W35).
Zakres mocy do 12,5 kW pozwala na skuteczne ogrzewanie budynków o powierzchni do 240 m², przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło na poziomie 50 W/m². Pompy ciepła Maxima Compact posiadają zbiornik z wężownicą zabudowany w jednej obudowie z pompą ciepła.
Jest to zbiornik ze stali nierdzewnej 316L o pojemności nominalnej 170 l., pozwalający na uzyskanie ok. 200 l. wody zmieszanej o temperaturze 40°C. Przeznaczony jest zatem do instalacji, gdzie z ciepłej wody użytkowej będzie korzystać do 4 osób, zakładając zużycie 50 l/os.
W pompach ciepła Maxima Compact oczywiście są również zabudowane pompy obiegowe oraz zawór przełączający trójdrogowy, który zmienia położenie w zależności od celu pracy: na potrzeby c.o. lub ogrzewanie wody użytkowej.
Zalety pomp ciepła Maxima i Maxima Compact
Główną zaletą Maxima Compact jest kompaktowość rozwiązania. Montujemy tylko jedno stosunkowo niewielkie urządzenie z zabudowanym już zbiornikiem, które zapewni ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową.
Oznacza to dużą oszczędność miejsca potrzebnego na elementy instalacji. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w małych budynkach, najczęściej domach jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na moc grzewczą do 12,5 kW.
Maxima Compact jest bezkonkurencyjna, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku wynosi w granicach 200 l/dobę. Przy wyższym zapotrzebowaniu dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła Maxima w połączeniu ze zbiornikiem Maxi o większej pojemności. Dokładne określenie modelu pompy ciepła i zbiornika wymaga przeanalizowania parametrów obiektu i instalacji.
Maxima Compact świetnie sprawdza się w instalacjach, gdzie pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła na cele ogrzewania wody.
Gruntowe pompy ciepła Maxima i Maxima Compact - w jakich instalacjach sprawdzą się najlepiej?
Planując np. połączenie w instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych, tak by obydwa źródła ogrzewały wodę użytkową, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła Maxima z zewnętrznym zbiornikiem, gdyż dysponujemy tu modelami z dwiema wężownicami np. Maxi Plus.
Bezdyskusyjnie też Maxima będzie lepszym rozwiązaniem tam, gdzie nie mamy zużycia c.w.u. Jej zaletą są szerokie możliwości zastosowania w różnych układach. Może pracować tylko jako źródło ogrzewania pomieszczeń, wtedy zewnętrzny zbiornik na c.w.u. będzie zbędny. Typoszereg Maxima obejmuje większy zakres mocy, więc pozwala na obsługę zasilania w ciepło większych obiektów.
Jednocześnie doskonale sprawdza się w układach, w których mamy zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, gdyż możemy ją skompletować ze zbiornikiem o większej pojemności (Maxima Compact ma zabudowany zbiornik, który jest przewidziany dla maksymalnie czterech użytkowników). Maxima powinna być również stosowana w instalacjach, w których przewidziano dodatkowe źródło do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ możemy ją połączyć ze zbiornikiem biwalentnym (z dwiema wężownicami).
W Maximie Compact mamy zbiornik z jedną wężownicą, który jest zintegrowany w jednej obudowie z pompą ciepła, więc nie ma możliwości modyfikacji w tym zakresie. Pamiętajmy też, że Maxima będzie doskonałym rozwiązaniem w układach, gdzie wymagana jest wyższa temperatura zasilania, gdyż modele 20 - 42 GT wyposażone w specjalną sprężarkę z EVI osiągają temperaturę 65°C (są to jednostki wysokotemperaturowe).
Wybór pompy ciepła do domu - kompleksowe doradztwo eksperckie
Eksperci Krajowego Centrum Techniki Grzewczej dostępni są od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 77 403 45 60 lub pod adresem e-mail pompyciepla@galmet.com.pl.
Źródło i zdjęcia: Galmet