PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła - ile możesz dzięki niej zyskać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Od czego zależy wybór pompy ciepła? Jakie są realne korzyści wynikające z wyboru gruntowej pompy ciepła? Jak wyglądają roczne koszty użytkowania tego sprzętu? I wreszcie - ile możemy zyskać dzięki gruntowej pompie ciepła? 

Gruntowa pompa ciepła - jaką wybrać?

Jeśli w najbliższym czasie musisz zdecydować się na to, jaki system grzewczy lub jakie urządzenia wybrać do swojego domu, a nie chcesz działać intuicyjnie, opierać się na opiniach przypadkowych osób i niesprawdzonych fachowców, ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie.

Opisujemy kwestię doboru rodzaju i modelu gruntowej pompy ciepła - wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, produkowanej w Polsce gruntowej pompy ciepła Maxima do różnego rodzaju warunków i obiektów. Jakie rodzaje tej pompy ciepła mamy do dyspozycji?

Modele tej pompy ciepła podzielone są na dwa podstawowe typoszeregi: Maxima i Maxima Compact. Mają bardzo dużo wspólnych cech i rozwiązań. Zarówno Maxima, jak i Maxima Compact to gruntowe pompy ciepła współpracujące z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego (odwierty pionowe lub wymiennik poziomy). Oba modele doskonale ogrzeją pomieszczenia oraz zapewnią ciepłą wodę użytkową. Są to nowoczesne ekologiczne urządzenia, którymi możemy zdalnie sterować i kontrolować parametry ich pracy np. za pomocą aplikacji. Posiadają kolorowy dotykowy panel sterujący z intuicyjną obsługą. Mają również bardzo zbliżone układy chłodnicze - mówi Julia Sobaszek, ekspert z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.

Co różni pompy ciepła Maxima i Maxima Compact?

Główna różnica między nimi jest taka, że pompy Maxima Compact mają zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej. Dla modeli Maxima, w przypadku układów z realizacją ogrzewania wody użytkowej - zależnie od funkcjonalności instalacji, wielkości obiektu i jego potrzeb - należy dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik.

W ofercie Galmet znajdziemy kilka zbiorników przeznaczonych do takiej współpracy, m.in. Maxi, Maximus, Complete czy Tower Grand.

Co powinien wiedzieć inwestor o pompach ciepła Maxima i Maxima Compact przed podjęciem decyzji ich zakupu? Zastosować klasyczną jednostkę, do której należy dobrać dodatkowe zbiorniki, czy wersję kompaktową ze zintegrowanym zbiornikiem? Do jakich budynków są przeznaczone, i która lepiej się w nich sprawdzi?

Scharakteryzujmy dokładniej oba typoszeregi Maximy i porównajmy możliwości i zalety instalacji opartych na tych urządzeniach.

Gruntowe pompy ciepła Maxima
Gruntowe pompy ciepła Maxima

Pompa ciepła Maxima

Pierwszy typoszereg - pomp ciepła Maxima - jest bardzo szeroki. Obejmuje 8 modeli różniących się mocą. Najmniejsze jednostki mają 7,25 kW (7 GT), a najmocniejsze 41,3 kW (42 GT) - dla punktu pracy B0W35.

Wysoki zakres mocy typoszeregu pozwala na obsługę dużych inwestycji, tj. obiektów, których zapotrzebowanie na moc grzewczą sięga 41,3 kW. Są to budynki mieszkalne czy hale o powierzchni w granicach 800 m², przy zapotrzebowaniu na ciepło ok. 50 W/m². Ponadto modele 20-42 GT są wysokotemperaturowymi pompami ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę 65°C.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy wzroście temperatury górnego źródła. 

Pompy ciepła Maxima mają w standardzie pompy obiegowe, które w modelach do 16 GT są zabudowane w urządzeniu, natomiast dla modeli od 20 GT dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła.

Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji c.w.u. - w modelach 7 - 16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20 - 42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie i montowany jest w instalacji - poza urządzeniem.

Gruntowa pompa ciepła Maxima
Gruntowa pompa ciepła Maxima

Pompa ciepła Maxima Compact

Typoszereg pomp Maxima Compact jest mniejszy. Obejmuje trzy modele: 7, 10 i 12 GT, co odpowiada mocy od 7,25 kW do 12,5 kW (dla punktu pracy B0W35).

Zakres mocy do 12,5 kW pozwala na skuteczne ogrzewanie budynków o powierzchni do 240 m², przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło na poziomie 50 W/m². Pompy ciepła Maxima Compact posiadają zbiornik z wężownicą zabudowany w jednej obudowie z pompą ciepła.

Jest to zbiornik ze stali nierdzewnej 316L o pojemności nominalnej 170 l., pozwalający na uzyskanie ok. 200 l. wody zmieszanej o temperaturze 40°C. Przeznaczony jest zatem do instalacji, gdzie z ciepłej wody użytkowej będzie korzystać do 4 osób, zakładając zużycie 50 l/os.

W pompach ciepła Maxima Compact oczywiście są również zabudowane pompy obiegowe oraz zawór przełączający trójdrogowy, który zmienia położenie w zależności od celu pracy: na potrzeby c.o. lub ogrzewanie wody użytkowej.

Gruntowa pompa ciepła Maxima Compact
Gruntowa pompa ciepła Maxima Compact

Zalety pomp ciepła Maxima i Maxima Compact

Główną zaletą Maxima Compact jest kompaktowość rozwiązania. Montujemy tylko jedno stosunkowo niewielkie urządzenie z zabudowanym już zbiornikiem, które zapewni ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową.

Oznacza to dużą oszczędność miejsca potrzebnego na elementy instalacji. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w małych budynkach, najczęściej domach jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na moc grzewczą do 12,5 kW.

Maxima Compact jest bezkonkurencyjna, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku wynosi w granicach 200 l/dobę. Przy wyższym zapotrzebowaniu dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła Maxima w połączeniu ze zbiornikiem Maxi o większej pojemności. Dokładne określenie modelu pompy ciepła i zbiornika wymaga przeanalizowania parametrów obiektu i instalacji.

Maxima Compact świetnie sprawdza się w instalacjach, gdzie pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła na cele ogrzewania wody.

To bardzo efektywne rozwiązanie. Proszę zwrócić uwagę, że sumaryczny czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to tylko 1 047 godzin w roku, a czas pracy na potrzeby przygotowania ciepłej wody to zaledwie 347 godzin w roku. To rozwiązanie idealne do nieco bardziej rozbudowanych instalacji. Takich o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową oraz moc grzewczą - mówi Julia Sobaszek.

Gruntowe pompy ciepła Maxima i Maxima Compact - w jakich instalacjach sprawdzą się najlepiej?

Planując np. połączenie w instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych, tak by obydwa źródła ogrzewały wodę użytkową, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła Maxima z zewnętrznym zbiornikiem, gdyż dysponujemy tu modelami z dwiema wężownicami np. Maxi Plus.

Bezdyskusyjnie też Maxima będzie lepszym rozwiązaniem tam, gdzie nie mamy zużycia c.w.u. Jej zaletą są szerokie możliwości zastosowania w różnych układach. Może pracować tylko jako źródło ogrzewania pomieszczeń, wtedy zewnętrzny zbiornik na c.w.u. będzie zbędny. Typoszereg Maxima obejmuje większy zakres mocy, więc pozwala na obsługę zasilania w ciepło większych obiektów.

Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima i zewnętrznym zbiornikiem Maxi
Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima i zewnętrznym zbiornikiem Maxi

Jednocześnie doskonale sprawdza się w układach, w których mamy zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, gdyż możemy ją skompletować ze zbiornikiem o większej pojemności (Maxima Compact ma zabudowany zbiornik, który jest przewidziany dla maksymalnie czterech użytkowników). Maxima powinna być również stosowana w instalacjach, w których przewidziano dodatkowe źródło do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ możemy ją połączyć ze zbiornikiem biwalentnym (z dwiema wężownicami).

W Maximie Compact mamy zbiornik z jedną wężownicą, który jest zintegrowany w jednej obudowie z pompą ciepła, więc nie ma możliwości modyfikacji w tym zakresie. Pamiętajmy też, że Maxima będzie doskonałym rozwiązaniem w układach, gdzie wymagana jest wyższa temperatura zasilania, gdyż modele 20 - 42 GT wyposażone w specjalną sprężarkę z EVI osiągają temperaturę 65°C (są to jednostki wysokotemperaturowe).

Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact
Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact

Wybór pompy ciepła do domu - kompleksowe doradztwo eksperckie 

Wiele zależy od projektu i rodzaju instalacji grzewczej oraz obiektu i potrzeb jego użytkowników. Przedstawiliśmy najważniejsze zasady doboru, dotyczące rodzajów gruntowych pomp ciepła, ale szczegółów istotnych dla ostatecznej decyzji może być więcej, dlatego zachęcam do kontaktu z naszym Centrum, gdzie na podstawie konkretnych informacji będziemy w stanie podać najlepsze rozwiązanie, gwarantujące najlepszą efektywność, oszczędność i długowieczność. Szeroka gama urządzeń w ofercie pozwala na najbardziej optymalny dobór do każdej instalacji, zarówno małej jak i dużej mocy. Pomagamy nie tylko wybrać, skonfigurować i określić koszty eksploatacji systemu, ale również znaleźć autoryzowanego instalatora, a nawet źródła finansowania i dofinansowania inwestycji - mówi Julia Sobaszek, ekspert z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.

Eksperci Krajowego Centrum Techniki Grzewczej dostępni są od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 77 403 45 60 lub pod adresem e-mail pompyciepla@galmet.com.pl.

Źródło i zdjęcia: Galmet

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum