Budowa powietrznej pompy ciepła i zasada jej działania

W każdej pompie ciepła powietrze-woda występują cztery podstawowe elementy układu chłodniczego: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny oraz parownik. Parownik musi być wyposażony w wentylator, który nie należy do układu chłodniczego, ale jest niezbędny do prawidłowej pracy pompy ciepła.

Budowa powietrznej pompy ciepła i zasada jej działania
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
58 560 85 57
Drogowców 7 83-250 Skarszewy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Działanie powietrznej pompy ciepła Heiztechnik

Działanie pompy ciepła powietrze-woda oparte jest o zjawisko parowania i skraplania czynnika chłodniczego. Powietrze zewnętrzne poprzez wentylator przetłaczane jest przez parownik, gdzie oddając energię (ciepło) - ogrzewa czynnik chłodniczy i zamienia go w parę.

Para trafia do sprężarki, gdzie w efekcie sprężenia następuje wzrost jej ciśnienia i temperatury. Następnie para czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze i ciśnieniu trafia do skraplacza.

Skraplacz to wymiennik płytowy, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy gorącą parą czynnika grzewczego a wodą z instalacji grzewczej ogrzewanego obiektu.

Schemat hydrauliczny pompy ciepła CALLA VERDE Comfort II
Schemat hydrauliczny pompy ciepła CALLA VERDE Comfort II

Woda ogrzewa się dzięki procesowi wymiany ciepła nawet do temperatury 65°C, pary czynnika o początkowej temp ok 100°C schładzają się i zamieniają w ciecz - stąd nazwa urządzenia skraplacz.

Czwartym elementem układu chłodniczego jest elektroniczny zawór rozprężny, który obniża ciśnienie i temperaturę cieczy, umożliwiając jej parowanie przy temperaturze powietrza nawet minus 25°C.

Działanie pompy ciepła nadzorowane jest przez procesor, zarówno jeśli chodzi o układ chłodniczy jak i układ instalacji grzewczej domu.

Inwerterowe pompy ciepła CALLA VERDE

Firma Heiztechnik produkuje serię nowoczesnych - inwerterowych pompy ciepła CALLA VERDE o mocach 5-20 kW. Pompy pracują na nowym czynniku chłodniczym R452B, który wyprodukowany został na potrzeby wysokowydajnych pomp ciepła.

Schemat hydrauliczny pompy ciepła CALLA VERDE Style
Schemat hydrauliczny pompy ciepła CALLA VERDE Style

Zastosowanie inwerterowej sprężarki, z czynnikiem chłodniczym R452B oraz nowoczesnych podzespołów, umożliwiło uzyskanie wysokich współczynników COP do 7,32 i SCOP do 4,65 oraz możliwość uzyskania wysokiej temperatury wody grzewczej do 65°C.

Największym zainteresowaniem odbiorców cieszy się pompa Calla Verde M Comfort II która przeznaczona jest do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wytwarzania CWU. W jednostce wewnętrznej znajduje się automatyka sterująca, zbiornik CWU oraz moduł hydrauliczny, wykonany w formie instalacji zasilającej dwa obwody grzewcze.

Najważniejsze zalety pomp ciepła powietrze-woda

Najważniejszą zaletą pomp ciepła powietrze-woda to najniższe obecnie koszty ogrzewania domu oraz korzystny stosunek kosztów inwestycji do kosztów eksploatacji. Gruntowe pompy ciepła mają wyższą sprawność niż pompy powietrzne.

Urządzenia grzewcze zaprezentowane przez Heiztechnik na MTP Instalacje 2022

Wyższy koszt inwestycji, gruntowych pomp ciepła, o kilkadziesiąt tysięcy złotych od pomp powietrznych powoduje, że roczne oszczędności eksploatacyjne rzędu 300-600 zł nigdy go nie zamortyzują.

Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w ilości montowanych powietrznych pomp ciepła. Wg danych PORT PC w roku 2021 zamontowano ok. 85 000 szt. pomp ciepła, z czego powietrzne to 93%. Jednocześnie prognoza sprzedaży i montażu pomp ciepła na rok 2022 wg PORT PC to ok. 150 000 sztuk.

źródło i zdjęcia: Heiztechnik