Działanie powietrznej pompy ciepła Heiztechnik
Działanie pompy ciepła powietrze-woda oparte jest o zjawisko parowania i skraplania czynnika chłodniczego. Powietrze zewnętrzne poprzez wentylator przetłaczane jest przez parownik, gdzie oddając energię (ciepło) - ogrzewa czynnik chłodniczy i zamienia go w parę.
Para trafia do sprężarki, gdzie w efekcie sprężenia następuje wzrost jej ciśnienia i temperatury. Następnie para czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze i ciśnieniu trafia do skraplacza.
Skraplacz to wymiennik płytowy, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy gorącą parą czynnika grzewczego a wodą z instalacji grzewczej ogrzewanego obiektu.
Woda ogrzewa się dzięki procesowi wymiany ciepła nawet do temperatury 65°C, pary czynnika o początkowej temp ok 100°C schładzają się i zamieniają w ciecz - stąd nazwa urządzenia skraplacz.
Czwartym elementem układu chłodniczego jest elektroniczny zawór rozprężny, który obniża ciśnienie i temperaturę cieczy, umożliwiając jej parowanie przy temperaturze powietrza nawet minus 25°C.
Działanie pompy ciepła nadzorowane jest przez procesor, zarówno jeśli chodzi o układ chłodniczy jak i układ instalacji grzewczej domu.
Inwerterowe pompy ciepła CALLA VERDE
Firma Heiztechnik produkuje serię nowoczesnych - inwerterowych pompy ciepła CALLA VERDE o mocach 5-20 kW. Pompy pracują na nowym czynniku chłodniczym R452B, który wyprodukowany został na potrzeby wysokowydajnych pomp ciepła.
Zastosowanie inwerterowej sprężarki, z czynnikiem chłodniczym R452B oraz nowoczesnych podzespołów, umożliwiło uzyskanie wysokich współczynników COP do 7,32 i SCOP do 4,65 oraz możliwość uzyskania wysokiej temperatury wody grzewczej do 65°C.
Największym zainteresowaniem odbiorców cieszy się pompa Calla Verde M Comfort II która przeznaczona jest do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wytwarzania CWU. W jednostce wewnętrznej znajduje się automatyka sterująca, zbiornik CWU oraz moduł hydrauliczny, wykonany w formie instalacji zasilającej dwa obwody grzewcze.
Najważniejsze zalety pomp ciepła powietrze-woda
Najważniejszą zaletą pomp ciepła powietrze-woda to najniższe obecnie koszty ogrzewania domu oraz korzystny stosunek kosztów inwestycji do kosztów eksploatacji. Gruntowe pompy ciepła mają wyższą sprawność niż pompy powietrzne.
Wyższy koszt inwestycji, gruntowych pomp ciepła, o kilkadziesiąt tysięcy złotych od pomp powietrznych powoduje, że roczne oszczędności eksploatacyjne rzędu 300-600 zł nigdy go nie zamortyzują.
Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w ilości montowanych powietrznych pomp ciepła. Wg danych PORT PC w roku 2021 zamontowano ok. 85 000 szt. pomp ciepła, z czego powietrzne to 93%. Jednocześnie prognoza sprzedaży i montażu pomp ciepła na rok 2022 wg PORT PC to ok. 150 000 sztuk.
źródło i zdjęcia: Heiztechnik