Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakiej mocy powinna być pompa ciepła?

Aby eksploatacja pompy ciepła - czyli zużycie przez nią energii elektrycznej była najbardziej ekonomiczna, jej moc powinna być możliwie dokładnie dopasowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Przewymiarowanie większości źródeł ciepła w budynku skutkuje zwiększoną ilością spalanego paliwa, dotyczy to także pompy ciepła. Dlaczego?

Jakiej mocy powinna być pompa ciepła?
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
www.heiztechnik.pl
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
58 560 85 57
Drogowców 7, 83-250 Skarszewy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Moc pompy ciepła, a zapotrzebowanie energetyczne budynku

Maksymalna moc cieplna generowana przez układ chłodniczy pompy ciepła maleje wraz ze spadkiem temperatury powietrza zewnętrznego - natomiast zapotrzebowanie budynku na moc rośnie.

W związku z tym istnieje temperatura zewnętrzna, przy której moc pompy ciepła jest dokładnie taka sama jak zapotrzebowanie budynku na ciepło - oznacza to, że budynek emituje przez przegrody (dach, ściany, okna, drzwi, podłoga) dokładnie tyle energii w kWh , ile generuje pompa ciepła.

Urządzenia grzewcze Heiztechnik prezentowane na MTP INSTALACJE 2022

Temperatura biwalentna

Ta temperatura zewnętrzna jest nazywana temperaturą biwalentną i dla większości rejonów Polski przyjmowana jako -7°C.

Zatem moc pompy ciepła generowana z układy chłodniczego powinna pokryć straty energetyczne budynku do -7°C, a poniżej tej temperatury załączają się grzałki wspomagające pracę sprężarki.

Zwiększenie mocy pompy ciepła tak, aby punkt biwalentny przesunąć na -15°C skutkuje wyższym kosztem inwestycyjnym, oraz wyższym kosztem eksploatacji ze względu na niższą sprawność inwerterowej pompy ciepła przy jej pracy na mocy minimalnej.

Temperatury od -2°C do 16°C występują w Polsce średnio przez 180 dni sezonu grzewczego i właśnie w tym zakresie temperatur powinniśmy oczekiwać najlepszej sprawności pompy ciepła, a nie jej pracy na minimum mocy z niższą sprawnością.

Od czego zależy dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła?

Przy doborze mocy nie należy sugerować się tylko powierzchnią budynku w m2. Metoda szacunkowa, zakładająca dla budynku np. 50 W/m2 może być obarczona grubym błędem. Aby dokonać poprawnego doboru mocy pompy ciepła do budynku modernizowanego, należy zlecić wykonanie OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie cieplne budynku).

W nowo budowanych obiektach zapotrzebowanie energetyczna budynku jest ujęta w projekcie.

Pompy ciepła Heiztechnik do Twojego domu

Pompy Heiztechnik produkowane są na najnowszym czynniku chłodniczym R452B, który wyprodukowany został na potrzeby wysokowydajnych pomp ciepła. Zastosowanie czynnika chłodniczego R452B oraz nowoczesnych komponentów spowodowało, że pompy osiągają bardzo wysoki współczynnik COP do 7,32 oraz SCOP do 4,65 i mają możliwość ogrzewania wody do 65°C. Pompy są bardzo ciche w eksploatacji.

Pompa ciepła CALLA VERDE M skonfigurowana z hydroboksem COMFORT II

Ciekawym rozwiązaniem jest pompa CALLA VERDE M skonfigurowana z hydroboksem COMFORT II. Pompa przeznaczona jest do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wytwarzania CWU w zintegrowanym z jednostką wewnętrzną zasobniku. Sprężarka wraz z układem chłodniczym znajduje się w jednostce zewnętrznej.

Pompy ciepła CALLA VERDE M. i moduł sterujący z hydroboksem. fot. Heiztechnik
Pompy ciepła CALLA VERDE M. i moduł sterujący z hydroboksem. fot. Heiztechnik 

Jednostka wewnętrzna pompy wykonana jest w formie hydroboksu stojącego ze zbiornikiem CWU i modułem hydraulicznym. Moduł hydrauliczny wykonany w formie instalacji hydraulicznej zasilającej instalację grzewczą budynku zawiera: obieg CO bezpośredni, obieg CO z zaworem mieszającym, obieg CWU z zasobnikiem oraz inne elementy instalacji. Montaż pompy jest wyjątkowo prosty i mało pracochłonny, instalator otrzymuje kompletny przygotowany układ hydrauliczny z automatyką.

Źródło i zdjęcia: Heiztechnik