PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Czy można ogrzewać pompą ciepła i gazem jednocześnie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Czy możliwe jest korzystanie w domu z takiego źródła ciepła, które w danym momencie jest bardziej opłacalne? Technologia hybrydowa, łącząca właściwości kotła gazowego z pompą ciepła, pozwala na swobodne używanie dwóch źródeł ciepła, a co za tym idzie - na ogromne oszczędności.

Pakiet #fitfor55 podkreśla konieczność przyspieszenia wprowadzania zmian sektorów energii, w tym sektora budynków i sektora transportu, aby do 2030 r. zrealizować nowy, zwiększony do 55%, cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do 1990 roku i osiągnięcia neutralności energetycznej do 2050 roku.

W Polsce około 5 milionów to budynki o niskim standardzie izolacyjności cieplnej. 2 miliony to tzw. #wampiryenergetyczne, które są kompletnie nieocieplone i wymagają gruntownej termomodernizacji. Dodając do tego możliwości finansowe mieszkańców tych domów, realizacja planu modernizacji może być bardziej skomplikowana niż to się wydaje.

Zakładając, że w ciągu 10 lat chcemy zmodernizować te 2 miliony wampirów, wniosek jest prosty - już nie mamy czasu. 200 tysięcy budynków rocznie to 1000 budynków dziennie w ciągu 200 dni roboczych.

  • Czy to ma szansę się wydarzyć?
  • Czy mamy odpowiednie zasoby ludzkie?
  • Co możemy zrobić?
  • Jakie mamy możliwości?

Pompa ciepła w co 10 domu

Pompy ciepła cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością. PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) opracowała scenariusze opisujące przyszłą sprzedaż pomp ciepła typu woda-powietrze - bazowy i optymistyczny. Pierwszy zakłada, że do 2030 roku ich sprzedaż dla domów jednorodzinnych będzie wynosić 71 800 sztuk, według wariantu optymistycznego sprzedanych zostanie 224 700 sztuk.

To oznacza, że jeżeli scenariusze się spełnią, to w ciągu 9 lat w co 10 domu do ogrzewania będzie używana pompa ciepła. Rosnąca popularność tego typu ogrzewania wynika przede wszystkim z faktu, że są one ekologicznym i bezobsługowym źródłem ciepła, nie tylko do ogrzewania budynków, ale również do przygotowania c.w.u.

Rośnie również świadomość Polaków w zakresie ekologii, smogu i tego, jak negatywnie wpływa na nasze życie i zdrowie.

Zastosowanie rozwiązania typu pompa ciepła w nowym budownictwie jest relatywnie proste. Pompy ciepła montowane w modernizowanych domach wzbudzają więcej kontrowersji i dyskusji. Na rynku wtórnym jest wiele domów, które spokojnie można nazwać wampirami energetycznymi.

Gdy straty ciepła są znaczące, należy w pierwszej kolejności ograniczyć je do minimum poprzez izolację ścian, dachu lub wymianę okiem. Kolejnym krokiem dopiero może być montaż pompy ciepła. Konieczność modernizacji instalacji i koszty z tym związane są często barierą przed podjęciem tej decyzji.

Na rynku pojawiło się rozwiązanie, które jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby wymian instalacji grzewczej bez konieczności rezygnowania z zalet, jakie daje pompa ciepła.

Pompy ciepła cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością
Zmiana tradycyjnego ogrzewania na hybrydowe umożliwia swobodne korzystanie ze źródła ciepła, które w danym momencie bardziej się opłaca

Technologia hybrydowa, która łączy kocioł gazowy z pompą ciepła

Immergas jako jedna z pierwszych firm na świecie postawiła na rozwój nowej technologii hybrydowej, która jest połączeniem dwóch urządzeń: kotła gazowego i pompy ciepła, korzystających z różnych źródeł energii.

Wybór urządzenia korzystającego z odnawialnych źródeł energii, jakim jest np. pompa ciepła Immergas Magis COMBO V2, to obecnie najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i produkcję ciepłej wody użytkowej przy zachowaniu najniższych kosztów eksploatacji.

W czasach rosnących rachunków za prąd i podwyżek cen żywności, nieprzewidzianych brakach w dostawach paliw, poszukujemy różnorodnych sposobów na optymalizowanie domowego budżetu, oraz na zapewnienie bezpieczeństwa grzewczego w naszych domach.

Coraz więcej osób jest w stanie zainwestować w technologie, które w przyszłości przyniosą wymierne oszczędności oraz poczucie komfortu. 

Zmiana tradycyjnego ogrzewania na hybrydowe pozwala użytkownikowi na uniezależnienie się od cen i dostępności paliw tradycyjnych, a także umożliwia swobodne korzystanie ze źródła ciepła, które w danym momencie bardziej się opłaca.

Niezależność i ekonomia to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Hybrydowe pompy ciepła pozwalają także na rozbudowę systemu grzewczego w przyszłości o dodatkowe rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy klimakonwektory, dzięki którym mamy możliwość nie tylko ogrzania domu, ale również schłodzenia go w upalne dni.

Immergas jako jedna z pierwszych firm z branży wprowadziła na rynek ekologiczną technologię kondensacyjną, która skutecznie wyparła tradycyjne kotły gazowe. Obecnie, dzięki hybrydowym pompom ciepła, jesteśmy gotowi na kolejną zmianę i upatrujemy w tej technologii ogromną szansę na rewolucję w zakresie ekonomicznej i ekologicznej produkcji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - mówi Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska. 

Nie bez znaczenia pozostaje ekologiczny wymiar rozwiązań hybrydowych dla środowiska i redukcja emisji szkodliwych substancji (CO2 o 42%, NOx o 82%). Urządzenia hybrydowe są najlepszym rozwiązaniem w drodze do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego.

Hybrydowa pompa ciepła do budynków modernizowanych - MAGIS COMBO V2 

Pompa hybrydowa Magis COMBO V2 to połączenie pompy ciepła powietrze — woda typu split zintegrowanej z kotłem gazowym kondensacyjnym.

Urządzenie to może:

  • ogrzewać,
  • produkować ciepłą wodę użytkową,
  • chłodzić.

Magis COMBO V2 została zaprojektowana tak, by sprostać najwyższym wymaganiom użytkowników. Połączenie hybrydowej pompy z kotłem gazowym to idealne rozwiązanie do modernizowanych budynków z przyłączem gazowym ogrzewanych przy pomocy tradycyjnych grzejników.

W tego typu budynkach często zamiana grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe wiązałaby się z kosztowną inwestycją. Gdy temperatura na zewnątrz mocno spada, instalacja grzejnikowa wymaga wyższych temperatur zasilania.

W takich warunkach praca kotła gazowego generuje niższe koszty niż praca pompy ciepła wspomaganej grzałką elektryczną. Co więcej, moc grzewcza oraz temperatury zasilania generowane przez kondensacyjny kocioł gazowy są wyższe od tych w pompach ciepła.

Oznacza to efektywniejsze osiąganie wymaganych temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych. Z kolei, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wzrasta, współczynniki COP pompy ciepła osiągają wysokie wartości i praca pompy generuje niższe koszty od pracy kotła gazowego.

Zastosowanie hybrydowej pompy ciepła to gwarancja wysokich oszczędności przy ogrzewaniu budynków oraz przy produkcji ciepłej wody użytkowej.

Nowa generacja hybrydowych pomp ciepła Magis COMBO V2 to jeszcze lepsze parametry pracy. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R32, urządzenia są bardziej przyjazne dla środowiska. Ich efektywność energetyczna dla temperatury zasilania c.o. 35°C wynosi aż A+++.

Źródło i zdjęcia: Immergas

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum