PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Hybrydowe pompy ciepła szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Unia Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030. Osiągnięcie tych celów możliwe będzie m.in. dzięki dekarbonizacji budownictwa mieszkaniowego. W sukurs tym ambitnym planom idą nowe technologie w zakresie urządzeń grzewczych. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich hybrydowa wersja należy do pionierskich, ale niezwykle obiecujących rozwiązań.

Żegnamy się z węglem

W Polsce jeszcze do niedawna cały przemysł grzewczy oparty był na węglu. Sprzyjały temu bogate złoża tego surowca, które sprawiały, że paliwo to było nie tylko łatwo dostępne, ale i stosunkowo niedrogie. Powolne wygaszanie kopalń, choć bolesne dla Śląska, jest nieuniknionym procesem w świetle wiedzy o zagrożeniach, jakie niosą dla środowiska gazy cieplarniane. Z domów znikają nieekologiczne „kopciuchy”, które zastępowane są alternatywnymi systemami grzewczymi.

Dlaczeg owarto wybrać pompy ciepła Immergas?

Tymczasem, jak pokazują badania, budownictwo ma ogromne znaczenie dla procesu dochodzenia do neutralności klimatycznej. Szacuje się, że budynki odpowiadają za 38% światowych emisji dwutlenku węgla, w tym aż 28% pochodzi z eksploatacji budynków.

Na szczęście, ze względu na liczne finansowe zachęty rządowe a także przekonanie o słuszności takich działań, coraz więcej Polaków decyduje się na nowoczesne systemy grzewcze, w tym na bardzo popularne pompy ciepła.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazuje na dwa kierunki tej właściwej dla klimatu drogi - pierwszy zakłada, że do 2030 roku sprzedaż pomp ciepła dla domów jednorodzinnych będzie wynosić 71 800 sztuk, drugi, bardziej optymistyczny mówi aż o 224 700 sprzedanych sztukach. Całkiem realny wydaje się zatem scenariusz, zgodnie z którym za 9 lat co 10 dom będzie wyposażony w pompę ciepła.

Pompa ciepła - ekologiczna i bezobsługowa

Dobre notowania pompa ciepła zawdzięcza m.in. temu, że jest ekologiczna i bezobsługowa. Nie tylko służy do ogrzewania budynków, ale także do przygotowania c.w.u. Jedynym jej minusem jest to, że o ile jej instalacja w nowo powstającym budynku jest stosunkowo prosta, o tyle jej montaż w modernizowanym domu, czy też w domu, w którym wymieniany jest tradycyjny kocioł na inny system grzewczy, nastręcza już spore trudności.

Pomy ciepła Magis PRO V2 i Magis COMBO V2. fot. Immergas

Wiąże się to z dużymi kosztami, a co za tym idzie - staje się mało opłacalne. Warto zatem wiedzieć, że na rynku pojawiło się rozwiązanie tego problemu - hybrydowa pompa ciepła

Innowacyjna hybrydowa pompa ciepła

Za innowacyjną technologią stoi firma Immergas, która jako jedna z pierwszych firm na świecie pomyślała o możliwościach rozwiązania hybrydowego, łączącego kocioł gazowy i pompę ciepła. Pompa Immergas Magis Combo V2, to obecnie najtańszy w eksploatacji, a przy tym najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i produkcję ciepłej wody użytkowej.Jest to rozwiązanie tym bardziej na czasie, że wdrożone zostało w czasie, gdy ceny prądu i żywności poszybowały w górę.

Utrzymanie w ryzach domowego budżetu wymaga zatem działań, które w dłuższej perspektywie przyniosą  konkretne oszczędności, bowiem hybrydowe ogrzewanie pozwala użytkownikowi na uniezależnienie się od cen i dostępności paliw tradycyjnych, umożliwiając jednocześnie korzystanie z tego źródła ciepła, które w danym momencie jest najbardziej opłacalne.

Warto także wiedzieć, że hybrydowe pompy ciepła dają możliwość rozbudowy systemu grzewczego w przyszłości o kolejne ekologiczne rozwiązania, oparte o fotowoltaikę czy klimakonwektory.

- Immergas jako jedna z pierwszych firm z branży wprowadziła na rynek ekologiczną technologię kondensacyjną, która skutecznie wyparła tradycyjne kotły gazowe. Obecnie, dzięki hybrydowym pompom ciepła, jesteśmy gotowi na kolejną zmianę i upatrujemy w tej technologii ogromną szansę na rewolucję w zakresie ekonomicznej i ekologicznej produkcji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – powiedziała Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska.

System Magis COMBO V2 - idealne rozwiązanie dla budynków modernizowanych

Na system Magis COMBO V2 składają się pompa ciepła powietrze - woda typu split oraz zintegrowany z nią gazowy kocioł kondensacyjny. Urządzenie ma możliwości ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.

W jednostce wewnętrznej zawarty jest kocioł gazowy o mocy 27 kW, przeznaczony na potrzeby podgrzewania c.w.u. i 24 kW na potrzeby centralnego ogrzewania. Kocioł gazowy jest zintegrowany z modułem hydraulicznym pompy ciepła w jednej obudowie.

System ogrzewania budynku i zaopatrzenia w cwu w oparciu o ekologiczne źródło ciepła - pompę ciepła Immergas Magis COMBO V2
System ogrzewania budynku i zaopatrzenia w cwu w oparciu o ekologiczne źródło ciepła - pompę ciepła Immergas Magis COMBO V2

Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R32 pompy ciepła Magis Combo V2 są bardziej przyjazne dla środowiska, a do tego osiągają efektywność energetyczną A+++ przy temperaturze 35°C. Warto dodać, że nowa, hybrydowa pompa ciepła zajmuje niewiele miejsca. Świetnie sprawdzi się w domach o podwyższonej izolacyjności termicznej, ale także w budynkach modernizowanych.

Istotne parametry hybrydowych pomp ciepła

Hybrydowa pompa ciepła może pracować przy temperaturze zewnętrznej -25°C. Jest w stanie zasilać instalację czynnikiem o temperaturze nawet 65°C. Co więcej, ma możliwość pracy zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia. Modulacja mocy od 30 do 100% zapewnia dopasowanie mocy pompy ciepła oraz kotła gazowego do aktualnych potrzeb budynku. Stabilna praca systemu przy możliwie najniższych kosztach eksploatacji.

Hybrydowa pompa ciepła może współpracować z instalacją PV. Na urządzenie można otrzymać dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Immergas Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum