Jakie urządzenia grzewcze można łączyć w hybrydę?
Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.
Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej.
Jaka jest przewaga hybrydowych systemów grzewczych nad tradycyjnym ogrzewaniem?
Połączenie np. panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym pozwala lepiej zagospodarować miejsce pod instalację słoneczną i wykorzystać w użyteczny sposób ciepło z ogniw PV. Tak właśnie działa technologia hybrydowa.
W efekcie wzrasta ogólna efektywność wykorzystania energii słonecznej. Takie połączenie daje też dwie ważne korzyści dla użytkowników. Pierwszą z nich jest wsparcie kolektorów słonecznych poprzez wykorzystanie, nadmiernego "odpadowego ciepła" powstałego przy pracy ogniw i inteligentnego przekierowania go np. do ogrzania c.w.u lub do c.o.
Kolejną korzyścią jest chłodzenie ogniw, w wyniku którego pracują one z wyższą sprawnością, co też zwiększa ich żywotność. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydajność kolektora hybrydowego jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego modułu fotowoltaicznego, a roczna ilość produkowanej energii elektrycznej jest większa o ok. 15-20%.
źródło i zdjęcia: Immergas Polska