PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kolektory słoneczne

Jak funkcjonuje hybrydowy system grzewczy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Jednym z bardziej zauważalnych trendów na rynku energooszczędnych instalacji jest rozwijanie hybrydowych technologii. Polega to na zintegrowaniu przynajmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, które ze sobą współpracują i się uzupełniają. W ten sposób zwiększa się efektywność energooszczędna i tym samym obniżają koszty ogrzewania.

Jakie urządzenia grzewcze można łączyć w hybrydę?

Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.

Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej.

Jaka jest przewaga hybrydowych systemów grzewczych nad tradycyjnym ogrzewaniem?

Połączenie np. panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym pozwala lepiej zagospodarować miejsce pod instalację słoneczną i wykorzystać w użyteczny sposób ciepło z ogniw PV. Tak właśnie działa technologia hybrydowa.

W efekcie wzrasta ogólna efektywność wykorzystania energii słonecznej. Takie połączenie daje też dwie ważne korzyści dla użytkowników. Pierwszą z nich jest wsparcie kolektorów słonecznych poprzez wykorzystanie, nadmiernego "odpadowego ciepła" powstałego przy pracy ogniw i inteligentnego przekierowania go np. do ogrzania c.w.u lub do c.o.

Kolejną korzyścią jest chłodzenie ogniw, w wyniku którego pracują one z wyższą sprawnością, co też zwiększa ich żywotność. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydajność kolektora hybrydowego jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego modułu fotowoltaicznego, a roczna ilość produkowanej energii elektrycznej jest większa o ok. 15-20%.

źródło i zdjęcia: Immergas Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum