Zasada działania hybrydowej pompy ciepła
Podstawową płaszczyzną, na jakiej opiera się działanie hybrydowej pompy ciepła jest integralność i synergia. Są to urządzenia inteligentne, które na podstawie warunków pogodowych są w stanie samodzielnie zadecydować o tym, czy w danym momencie bardziej opłacalne będzie włączenie pompy czy kotła.
Hybrydowe pompy ciepła legitymują się klasą efektywności energetycznej na poziomie A+++ dla temperatury zasilania 35°C oraz A++ dla temperatury zasilania 55°C.
Praktyka dowodzi, że potrafią wytworzyć nawet 5 razy tyle energii cieplnej, ile zużywają elektrycznej. Jeśli chodzi o kocioł gazowy, uruchamia się, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera. Reasumując - pompa hybrydowa jest w stanie efektywnie ogrzać pomieszczenie, zużywając przy tym niewiele energii.
Doskonałym przykładem hybrydowej pompy ciepła jest model Magis COMBO V2, który znaleźć można w ofercie firmy Immergas. Występuje tam w dwóch wersjach - z kotłem dwufunkcyjnym (Magis COMBO V2) oraz z kotłem jednofunkcyjnym (Magis COMBO Plus V2) z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika ciepłej wody użytkowej.
Pompę ciepła zastosowaną w Magis COMBO wyróżnia współczynnik COP do 5,2 (A7/W35), maksymalna temperatura zasilania instalacji c.o. do 65°C, minimalna temperatura pracy do -25°C i wykorzystanie czynnika chłodniczego R32, który jest jednym z najbardziej wydajnych i ekologicznych czynników oferowanych na rynku. Warto także wiedzieć, że system Magis COMBO V2 może być źródłem chłodu dla budynku w okresie letnim.
Co sprawia, że pompa ciepła jest ekonomiczna i ekologiczna?
Obecne realia powodują, że nasze działania podlegają tzw. syndromowi za krótkiej kołdry. Chodzi o to, że pogodzenie działań przyjaznych dla środowiska i jednocześnie dla naszych kieszeni jest niemal niemożliwe. A jednak w przypadku hybrydowej pompy ciepła można osiągnąć konsensus.
To urządzenie bowiem z jednej strony skutecznie redukuje emisję dwutlenku węgla korzystając ze źródeł odnawialnych, a z drugiej, dzięki elastycznemu charakterowi - nie drenuje naszych kieszeni.
Innowacyjne rozwiązanie, jakim jest hybrydowa pompa ciepła, wybiera zawsze korzystniejsze rozwiązanie, uwzględniając ceny paliw i/lub warunki atmosferyczne, a do tego latem może czerpać energię z fotowoltaiki. Z kolei zimą, gdy instalacje PV nie są wydajne, działa w oparciu o kocioł gazowy, obniżając tym samym koszty ogrzewania budynku i wody.
Jakie są korzyści ze stosowania hybrydowej pompy ciepła?
Hybrydowe pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi, działającymi automatycznie. Ich konfiguracja w rzeczywistości sprowadza się do zdefiniowania ustawień regulatora. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie ma wpływu np. na wybór źródła, z którego zasilane jest ogrzewanie domu lub wody.
Zaletą hybrydowych pomp ciepła Immergas Magis COMBO jest również dostępność kilku różnych modeli, spośród których można wybrać odpowiedni do potrzeb energetycznych budynku.
W ofercie znajdują się urządzenia o mocy od 4 kW do 16 kW. Urządzenia z serii Magis COMBO V2 są bezpłatnie uruchamiane przez przeszkolonych serwisantów firmy Immergas. Przysługuje na nie 5-letnia gwarancja. Do listy zalet można dopisać także rozmiar hybrydowej pompy ciepła - jej mniejsze gabaryty pozwalają na swobodniejszy wybór miejsca montażu.
Możliwości, jakie daje system są nie do przecenienia w kontekście rosnących cen paliw i ich ograniczonej podaży. Niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa zarówno energetycznego jak i finansowego.
Co istotne, na zakup pompy hybrydowej można otrzymać dofinansowanie z programów rządowych, takich jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Odliczenia od podatku w przypadku ulgi termomodernizacyjnej można dokonać przy składaniu oświadczenia podatkowego za rok, w którym dokonano zakupu urządzenia. Jego wysokość wynosi do 53 000 PLN.
źródło i zdjęcia: Immergas