Hybrydowa pompa ciepła do starego domu - czy to się opłaca?

Ogrzewanie „starego” domu pochłania przeważnie duże ilości energii - „nadprogramowe” tony spalonego węgla lub metry sześcienne gazu. Podstawową przyczyną wysokich kosztów w sezonie grzewczym są zbyt słabo ocieplone przegrody i stare okna, przez które swobodnie ucieka ciepło. Do tego bilansu strat (o zyskach przecież nie może być mowy) możemy jeszcze dodać starą instalację grzewczą (pracującą często w otwartym systemie grawitacyjnym) i przewymiarowany kocioł typu „śmieciuch”, którego tryb pracy i sprawność pozostawiają wiele do życzenia.

Hybrydowa pompa ciepła do starego domu - czy to się opłaca?
Immergas Pompy ciepła, hybrydowe pompy ciepła - Komfort, którego potrzebujesz
Dane kontaktowe:
42 649 36 00
Dostawcza 3A 93-231 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak zmniejszyć straty ciepła w starym domu?

Zmniejszenie strat ciepła starego domu to bardzo dobry wstęp do wymiany kotła czy pieca na pompę, również pompę hybrydową. Po termomodernizacji zmniejszy się zapotrzebowanie domu na ciepło, co obniży koszty ogrzewania.

Spadek zapotrzebowania na ciepło (na m2) zdecydowanie poprawia warunki pracy pompy ciepła. Jej współczynnik COP, a także możliwa do uzyskania moc grzewcza rosną. Przyszłe koszty eksploatacji będą zatem niższe.

Po termomodernizacji wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy, a więc tańsza. Również źródło dolne może być mniejsze, co także oznacza niższe koszty jego wykonania. Dlatego przed zakupem pompy ciepła trzeba zastanowić się, jaką część posiadanych środków warto przeznaczyć na termomodernizację, a jaką na samo urządzenie.

Najlepiej oczywiście zlecić fachowcowi audyt energetyczny. Koszt jego wykonania to kilka procent wartości przyszłej inwestycji, a będzie można wydać pieniądze w optymalny sposób.

Termomodernizację zwykle kojarzy się z dociepleniem ścian, ale to tylko jedno z wielu możliwych działań*:

  • wymiana starych okien i drzwi;
  • izolacja dachu lub stropu (jeśli poddasze jest nieużytkowe);
  • ocieplenie ścian zewnętrznych;
  • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

*Czynności termomodernizacyjne uszeregowano od najmniej kłopotliwych i przynoszących największy efekt w stosunku do nakładów.

Hybrydowa pompa ciepła Immergas

Nowoczesny system hybrydowy Magis COMBO V2 łączy w sobie kocioł kondensacyjny z powietrzną pompą ciepła typu split. Takie rozwiązanie oferuje znacznie więcej możliwości i dodatkowo pozwala zaoszczędzić energię. Rozwiązania hybrydowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem z wielu powodów.

Hybryda gwarantuje:

  • wysoką efektywność energetyczną, a więc jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem;
  • duże łączne moce grzewcze (np. przy podgrzewie wody użytkowej);
  • oszczędność miejsca montażowego, którego tak brakuje w nowym budownictwie;
  • najlepszy możliwy sposób wykorzystuje ciepło z obu źródeł.
Pomy ciepła Magis PRO V2 i Magis COMBO V2 szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego. fot. Immergas
Pomy ciepła Magis PRO V2 i Magis COMBO V2 szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego. fot. Immergas

System Magis COMBO V2 posiada możliwości ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System Magis COMBO V2 został zaprojektowany tak, aby sprostać najwyższym wymaganiom użytkowników.

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła jest dostępna w wersjach o mocy: od 4 do 16 kW. Jednostka wewnętrzna zawiera elementy kotła kondensacyjnego o mocy 28 kW lub 32 kW na potrzeby podgrzewu ciepłej wody i 24 kW lub 32 kW na potrzeby centralnego ogrzewania.

Rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne pozwalają na pracę hybrydowej pompy ciepła do temperatury zewnętrznej -25°C.Pompa ciepła jest w stanie zasilać instalację czynnikiem o temperaturze 65°C (wersja 4-9 kW) lub 55° C (wersja 12-16 kW).

Dodatkowo Magis COMBO V2 występuje w wersji z kotłem dwufunkcyjnym lub jednofunkcyjnym z możliwością podłączenia zasobnika c.w.u. Dzięki czemu możemy wybrać urządzenie, które najlepiej odpowie na nasze potrzeby.

Magis COMBO V2 zajmuje niewiele miejsca i pozwala na znaczne oszczędności energii dzięki swojej wysokiej efektywności energetycznej. Szczególnie dobrze sprawdzi się w domach z przyłączem gazowym (nowych i modernizowanych).

Dzięki zastosowaniu dwóch źródeł ciepła możemy ograniczyć wydatki na ogrzewanie, wybierając to źródło ciepła, które jest bardziej opłacalne. To również bezpieczeństwo, bo korzystanie z dwóch odrębnych paliw, daje ciągłość pracy urządzenia, nawet w wypadku braku jednego z nich.

Nie tylko ekonomicznie, ale również ekologicznie

Hybrydowe pompy ciepła nie tylko dbają o zasobność naszego portfela, są przede wszystkim ekologiczne. Do pracy wykorzystują odnawialne źródło energii jakim jest powietrze oraz gaz, którego spalanie nie wytwarza tak wielu szkodliwych substancji jak np. ogrzewanie piecem na węgiel.

Pracują używając również ekologicznego czynnika chłodniczego R32, który n ten moment jest jednym z najmniej szkodliwych dla środowiska.

Gwarancja producenta

Hybrydowe pompy ciepła Magis COMBO V2 objęte są 5-letnią gwarancją Immergas, dzięki czemu nie trzeba martwić się o nieprzewidziane koszty. Wystarczy zarejestrować się urządzenie w Strefie Klienta na stronie www.immmergas.pl i otrzymamy bezpłatną gwarancję, wydłużoną z 2 do 5 lat, należy również pamiętać, aby wykonywać coroczne przeglądy. Dzięki temu zyskujemy podwójnie, urządzenie znajduje się pod opieką specjalistów, a w razie problemów otrzymamy niezbędną pomoc i wsparcie.

Dofinansowanie i ulga termomodernizacyjna

Hybrydowe pompy ciepła dzięki wysokiej efektywności energetycznej wynoszącej nawet A+++ objęte są podwyższonym dofinasowaniem nawet do 27 000 zł w programie „Czyste Powietrze”.

Ten program skierowanych jest dla właścicieli budynków, którzy chcą nie tylko wymienić źródło ciepła, ale przeprowadzić gruntowną termomodernizację. Program pozwala na pozyskanie dofinasowania do wymiany okiem, izolacji ścian i dachu oraz wymiany źródeł ciepła.

Pompy hybrydowe Immergas objęte są podwyższonym dofinasowaniem nawet do 27 000 w programie „Czyste Powietrze”
Pompy hybrydowe Immergas objęte są podwyższonym dofinasowaniem nawet do 27 000 zł w programie „Czyste Powietrze”

Przy instalacji ogrzewania w nowych budynkach warto sprawdzić zasady dofinasowania w programie „Moje ciepło”, które daje możliwość uzyskania dotacji do 7000 PLN za montaż pompy ciepła.

W podatkowym rozliczeniu rocznym można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od podatku montaż pompy od podatku.

źródło i zdjęcia: Immergas Polska