Immergas Pompy ciepła, hybrydowe pompy ciepła - Komfort, którego potrzebujesz
PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie
Licznik odwiedzin: 59741
Porady od Immergas
Czy można ogrzewać pompą ciepła i gazem jednocześnie?
Czy możliwe jest korzystanie w domu z takiego źródła ciepła, które w danym momencie jest bardziej opłacalne? Technologia hybrydowa, łącząca właściwości kotła gazowego z pompą ciepła, pozwala na swobodne używanie dwóch źródeł ciepła, a co za tym idzie - na ogromne oszczędności.
Hybrydowa pompa ciepła - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Hybrydowe ogrzewanie łączy dwa źródła ciepła: gazowy kocioł kondensacyjny i pompę ciepła powietrze-woda. Jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Pozwala na niezależność od cen energii oraz gazu - wybiera źródło zasilania, które jest korzystniejsze w danym momencie. Hybrydową pompę ciepła można wykorzystać do podgrzewania wody bieżącej i do centralnego ogrzewania domu. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o hybrydowej pompie ciepła.
Co to jest hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła jest urządzeniem, które łączy zalety pompy powietrze-woda i kotła kondensacyjnego. Działa zatem wykorzystując jednocześnie energię odnawialną i gaz. Stosowana jest do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.
Hybrydowa pompa ciepła do starego domu - czy to się opłaca?
Ogrzewanie „starego” domu pochłania przeważnie duże ilości energii - „nadprogramowe” tony spalonego węgla lub metry sześcienne gazu. Podstawową przyczyną wysokich kosztów w sezonie grzewczym są zbyt słabo ocieplone przegrody i stare okna, przez które swobodnie ucieka ciepło. Do tego bilansu strat (o zyskach przecież nie może być mowy) możemy jeszcze dodać starą instalację grzewczą (pracującą często w otwartym systemie grawitacyjnym) i przewymiarowany kocioł typu „śmieciuch”, którego tryb pracy i sprawność pozostawiają wiele do życzenia.
Dlaczego warto ogrzewać pompą ciepła?
Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność. Wykorzystują odnawialne źródła energii, są przyjazne dla środowiska i nie zanieczyszczają powietrza. Jednak atutem ich działania jest nie tylko aspekt ekologiczny - pompy ciepła całkowicie zastępują inne formy ogrzewania, takie jak kotły na pellet czy kotły węglowe. Dzięki wykorzystywaniu energii pozyskanej z powietrza, nie potrzebują dodatkowych pomieszczeń na opał. Zapewniają wysoką temperaturę w domu i ciepłą wodę przez cały rok bez konieczności składowania węgla, bez kurzu i sadzy, i bez zanieczyszczeń spowodowanych przez spalanie.
Hybrydowe pompy ciepła szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego
Unia Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030. Osiągnięcie tych celów możliwe będzie m.in. dzięki dekarbonizacji budownictwa mieszkaniowego. W sukurs tym ambitnym planom idą nowe technologie w zakresie urządzeń grzewczych. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich hybrydowa wersja należy do pionierskich, ale niezwykle obiecujących rozwiązań.
Jak funkcjonuje hybrydowy system grzewczy?
Jednym z bardziej zauważalnych trendów na rynku energooszczędnych instalacji jest rozwijanie hybrydowych technologii. Polega to na zintegrowaniu przynajmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, które ze sobą współpracują i się uzupełniają. W ten sposób zwiększa się efektywność energooszczędna i tym samym obniżają koszty ogrzewania.
Kolektor płaski czy rurowy?
Na polskim rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i rurowe.
Jak wiele energii można pozyskać ze słońca?
Choć nie mieszkamy w gorącym klimacie, nawet w Polsce słońce dostarcza tyle energii, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.
Jak działają kolektory słoneczne?
Konstrukcje solarów są bardzo różne, ale ogólna zasada ich działania zawsze taka sama.
4 błędy przy montażu ogrzewania podłogowego
Przy montażu ogrzewania podłogowego trzeba wystrzegać się czterech podstawowych błędów, które często są popełniane.
Ogrzewanie podłogowe - najczęściej popełniane błędy
Układając pętle rur grzewczych trzeba zwrócić uwagę na ich dopuszczalną długość i minimalny promień gięcia. Niestosowanie się do instrukcji powoduje wzrost oporów hydraulicznych, skutkujący niedogrzewaniem fragmentów podłogi. Zbyt gwałtowne załamania mogą też doprowadzić do uszkodzenia rur.