Brak projektu
Rozstaw i ukształtowanie rur grzewczych muszą być dostosowane do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału posadzki oraz zapotrzebowania cieplnego. W przeciwnym razie ogrzewanie będzie nieskuteczne, a eksploatacja droga. Brak dokumentacji przysporzy też kłopotów w razie awarii. Projekt przyda się również po to, aby łatwo rozliczyć wykonawcę z rzetelności wykonania zleconej pracy.
Zła organizacja robót
Ogrzewanie podłogowe powinno być wykonane po rozprowadzeniu wszystkich innych instalacji i zakończeniu prac tynkarskich. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno przewodów grzejnych, jak i elementów pozostałych instalacji.
Nieprzygotowane podłoże
Przed pracami instalatorskimi trzeba je wyczyścić i wysuszyć. Montaż na mokrym podłożu prowadzi często do późniejszego pojawiania się nieprzyjemnych zapachów. Musi być ono też wyrównane, ponieważ jastrych powinien mieć zbliżoną grubość na całej powierzchni. Zbyt cienka warstwa to ograniczenie wytrzymałości i trwałości, z kolei zbyt gruba będzie skutkować dużą bezwładnością cieplną posadzki.
Brak dylatacji
Nie zaplanowanie szczelin bądź wykonanie ich w przypadkowy sposób stwarza ryzyko pękania (lub wybrzuszania się) zarówno posadzki, jak i samej wylewki.
opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Immergas