Użycie nieodpowiednich rur
W ogrzewaniu podłogowym stosuje się przewody charakteryzujące się dobrą przewodnością cieplną, odpornością na przenikanie tlenu i dużą wytrzymałością. Zastosowanie produktów niskiej jakości może skutkować ich uszkodzeniem, a bez rozbierania podłogi nie da się ich wymienić.
Łączenie rur w podłodze
Aby uniknąć awarii, należy tak dobierać przewody, aby nie łączyły się w miejscach, które zostaną zakryte wylewką. Takie punkty są „strategiczne”, bo to na połączeniach osadzają się zanieczyszczenia, co skutkuje usterkami.
Montaż szafek i rozdzielaczy dopiero po ułożeniu rur
Taki sposób organizacji robót może prowadzić do uszkodzenia elementów wykonanej już instalacji.
Brak próby szczelności
Przed wylaniem jastrychu instalację trzeba napełnić wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Na tym etapie dużo łatwiej zlokalizować i usunąć przeciek niż po zalaniu przewodów podkładem.
Nieodpowiednia posadzka
Przed zakupem materiałów wykończeniowych należy upewnić się, że są one przystosowane do ogrzewania podłogowego. Nie zaleca się stosowania grubych drewnianych parkietów i puszystych dywanów. Blokują one bowiem ciepło, które wytwarza instalacja, co powoduje, że jest ona nieskuteczna i droga w eksploatacji.
opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Immergas