Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Trzy kroki do ciepłego domu. Izolacja, wydajne źródło ciepła i inteligentna instalacja niskotemperaturowa
Od 2021 roku nowe budynki muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Głównym celem zmian jest przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dzięki temu nieruchomości nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko, a koszt ich użytkowania będzie niewielki. Jednak jak nowe normy przełożyć na stojące nawet od kilkudziesięciu lat domy? Czy podczas modernizacji starych budynków można wykorzystać wkraczające do branży budowlanej regulacje?

Oszczędzaj na ogrzewaniu! Na co należy zwrócić uwagę?
Realne oszczędności w ogrzewaniu? Jak tego dokonać? Zapoznaj się z kilkoma prostymi zasadami, które przedstawi firma Lumo.

Jaka metoda podgrzewania wody jest najtańsza?
Współcześnie mamy do wyboru wiele metod podgrzewania wody - podgrzewacze, bojery czy bezpośrednie wykorzystanie centralnego ogrzewania. Aby wybrać urządzenie, które będzie z powodzeniem służyć nam przez lata, warto zapoznać się z zaletami oraz wadami każdej metody.

Jakie wymienniki będą dobrze współpracować z pompą ciepła?
Wymienniki c.w.u. umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej przez domowe źródło ogrzewania, a następnie pobieranie jej, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Czy równie dobrze będą współpracować z pompą ciepła?

Jak poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej?
Rosnące ceny energii elektrycznej skłania coraz więcej osób do samodzielnego produkowania i wykorzystywania energii. Domową instalację fotowoltaiczną można jednak zoptymalizować, aby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd z sieci.

Zastosowanie i zalety kotła dwufunkcyjnego
Kotły grzewcze, które zapewniają również ciepłą wodę użytkową dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne. Nie oznacza to, że model jednofunkcyjny jest gorszy, bowiem zawsze trzeba dobierać urządzenie do aktualnych warunków i indywidualnych potrzeb. Przedstawiamy zalety obu rozwiązań.

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
Pompy ciepła z roku na rok zyskują większą popularność. Pozwalają na zwiększanie efektywności energetycznej budynków, obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a także ograniczyć koszt ogrzewania budynku. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat pomp ciepła.

Jak zapewnić największą efektywność instalacji przeciwoblodzeniowej?
Zima zawsze była nieprzewidywalna. Może być ciepła i sucha, jednak zmiany klimatyczne wskazują na to, że spodziewać się możemy także okresowych silnych mrozów i obfitych opadów. To realne zagrożenie dla instalacji wodociągowych, tryskaczowych i hydrantowych, a także dla rur kanalizacyjnych i odprowadzających skropliny w instalacjach wentylacyjnych. Wszędzie tam zastosowanie znajdują specjalne systemy ochrony przed mrozem, czyli maty i przewody grzejne. Ich pracą sterują regulatory. Niedawno pojawiło się całkiem nowe urządzenie tego typu.

Hybrydowe pompy ciepła szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego
Unia Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030. Osiągnięcie tych celów możliwe będzie m.in. dzięki dekarbonizacji budownictwa mieszkaniowego. W sukurs tym ambitnym planom idą nowe technologie w zakresie urządzeń grzewczych. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich hybrydowa wersja należy do pionierskich, ale niezwykle obiecujących rozwiązań.

Pompy ciepła - ekologiczne rozwiązanie dla wszystkich
Pompy ciepła to rozwiązanie nie tylko dla właścicieli nowych domów. Coraz chętniej stosuje się je również w remontowanych domach. Dobrze dobrane sprawują się tam znakomicie. Jednak w takiej sytuacji przy ich wyborze trzeba kierować się nieco innymi zasadami.

Grzejniki remontowe. Grzejniki do pompy ciepła. Programy doboru i wyceny.
Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, ładniejsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Pompa ciepła czy kocioł gazowy? Które źródło ciepła lepiej i taniej ogrzeje dom?
Wzrost cen nośników energii, niejednokrotnie zmusza nas do poszukiwania coraz bardziej energooszczędnych, nowoczesnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Wśród urządzeń spełniających powyższe wymagania, do najpopularniejszych należą kotły kondensacyjne i pompy ciepła.

Jak funkcjonuje hybrydowy system grzewczy?
Jednym z bardziej zauważalnych trendów na rynku energooszczędnych instalacji jest rozwijanie hybrydowych technologii. Polega to na zintegrowaniu przynajmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, które ze sobą współpracują i się uzupełniają. W ten sposób zwiększa się efektywność energooszczędna i tym samym obniżają koszty ogrzewania.

Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w nowych domach to już standard. I to nie tylko w związku z nowymi wymaganiami energetycznymi WT 2021, a poprzez podwyższony komfort.

Grzejniki ścienne i podłogowe kanałowe REGULUS®-system
Co wyróżnia grzejniki REGULUS® na tle innych grzejników? Mała masa całkowita oraz duża powierzchnia wymiany. Pierwsza cecha jest niezbędna do podjęcia funkcji grzania niewielkim nakładem energii startowej. Druga jest warunkiem sprawnego grzania niskotemperaturowego. To oczywiste, że wysoka sprawność, krótki czas dostępu do ciepła, łatwa kontrola emisji ciepła, a co za tym idzie komfort cieplny, to niższy koszt gospodarowania ciepłem oraz poszanowanie energii.