Do czego służą grupy bezpieczeństwa?
W nowoczesnych systemach grzewczych woda krąży pomiędzy powierzchniami grzewczymi a kotłem. To systemy zamknięte, transportujące energię cieplną do poszczególnych pomieszczeń, w których temperatura ulega częstym zmianom.
Towarzyszy im zmienna objętość wody, która wraz ze wzrostem temperatury zaczyna się rozszerzać. Do stałej i bezpiecznej pracy systemu ogrzewania potrzebna jest odpowiednia reakcja naczynia zbiorczego na zmianę temperatury wody.
Kiedy mamy do czynienia z awarią, ciśnienie w instalacji wzrasta razem z temperaturą wody grzewczej. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do pękania rur. Zapobiegają jej grupy bezpieczeństwa.
Grupy bezpieczeństwa są zespołami elementów wykorzystywanych w systemach ogrzewania, które służą do regulacji ciśnienia w ich układzie i do zapewniana bezpieczeństwa przed jego nadmiernym wzrostem.
Grupa bezpieczeństwa centralnego ogrzewania
Na grupę bezpieczeństwa centralnego ogrzewania składają się trzy elementy:
- manometr - to z niego dokonujemy odczytu ciśnienia wody,
- odpowietrznik - służy do wypuszczania powietrza z systemu grzewczego,
- zawór bezpieczeństwa - odpowiada za uwalnianie wody grzewczej wtedy, kiedy ciśnienie jest zbyt wysokie.
Grupa bezpieczeństwa c.o. zapobiega gwałtownym wzrostom ciśnienia w instalacji grzewczej i zapewnia bezpieczeństwo całemu systemowi. Montuje się ją przy wyjściu źródła ciepła. KSMET oferuje grupę do c.o. trzybarową, z przyłączami GW 3/4", mosiężną, która posłuży w niezmienionym stanie w każdej instalacji centralnego ogrzewania przez długie lata.
Grupa bezpieczeństwa ciepłej wody użytkowej
Grupa bezpieczeństwa c.w.u. natomiast jest urządzeniem stosowanym do zabezpieczania pracy zamkniętych podgrzewaczy wody przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. KUSMET oferuje grupę c.w.u. sześciobarową, mosiężną, z przyłączami GW 3/4".
Źródło i zdjęcia: P.P.H.U. KUSMET Stanisław Kuśmirek i Wspólnicy Sp.j.