Biuro to jedno z tych miejsc, w których sprawna klimatyzacja oraz odpowiednie parametry powietrza mają szczególne znaczenie. Nic dziwnego - panujący tam mikroklimat ma istotny wpływ na zdrowie pracowników, ich samopoczucie i tym samym na ich wydajność.
Wraz ze zmieniającym się klimatem oraz coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego, klimatyzacja staje się standardem w wielu polskich firmach.
I choć rozwiązanie to ma wiele niezaprzeczalnych zalet, to z jego stosowaniem wiążą się też liczne minusy, m.in., wysokie rachunki za energię elektryczną i częste problemy zdrowotne pracowników. Jak zatem efektywnie ochładzać przestrzenie biurowe? Na te pytania odpowiada Piotr Serafin, ekspert firmy Uponor.
Czy na pewno czujemy komfort dzięki klimatyzacji?
Coraz cieplejsze lata sprawiają, że dla wielu pracodawców i zarządców nieruchomości kwestia utrzymania optymalnej temperatury w biurach staje się coraz większym wyzwaniem.
Warto przy tym podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, temperatura w pomieszczeniach biurowych przekraczająca 28°C jest uznawana za uciążliwą, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%.
To właśnie suchość powietrza pochodzącego z klimatyzacji sprawia, że osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach znacznie częściej uskarżają się na suchość oczu, infekcje gardła czy zapalenie zatok.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia przeciągów i nagłych zmian temperatury odczuwanych przez pracowników wychodzących ze schładzanego pomieszczenia lub wchodzących do niego, które przyczyniają się do częstych chorób układu oddechowego, przeziębień, anginy.
Nie bez wpływu na komfort osób przebywających w biurze pozostaje też kwestia głośnej pracy przestarzałych instalacji klimatyzacyjnych, które niejednokrotnie przekraczają zalecany poziom 55-60 dB (największy komfort zapewniają klimatyzatory emitujące hałas poniżej 40 dB).
Wydajne działanie systemu wiąże się też z koniecznością regularnych przeglądów i konserwacji, w tym czyszczenia, co w połączeniu ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej w znacznym stopniu wpływa na wysokie koszty związane z wykorzystywaniem klimatyzacji w biurach.
Na szczęście na rynku od wielu lat dostępne są rozwiązania będące efektywniejszą i dużo zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych.
Stropy termoaktywne TABS - sposób na walkę z upałami w biurach
Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie z powodzeniem wypiera instalacje HVAC oraz sufity chłodzące, jest technologia stropów termoaktywnych, której przykładem jest nowoczesny system Uponor TABS.
Istotną zaletą stropów termoaktywnych Uponor TABS jest również możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeń, w których zostanie zamontowany.
Dzięki niższym kosztom inwestycyjnym i eksploatacyjnym, system Uponor TABS jest atrakcyjny dla budynków, w których podczas powstawania projektów początkowych nie założono systemu chłodzenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC, rozwiązanie pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę efektywności źródeł ciepła i chłodu.
Chociaż nie zastępuje całkowicie systemu klimatyzacji i wentylacji, umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych urządzeń, a to z kolei zmniejsza koszty instalacji systemu chłodzącego.
Źródło i zdjęcia: Uponor