Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Jak działa system chłodząco-grzewczych stropów Uponor TABS?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

System stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Efektywne rozwiązanie umożliwia nie tylko redukcję kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania, elastycznie dopasowując się do potrzeb konkretnych realizacji.

Stropy Uponor TABS - wsparcie dla układów HVAC i klimatyzacji

W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC system Uponor TABS pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę efektywności źródeł ciepła i chłodu.

Chociaż nie zastępuje całkowicie systemu klimatyzacji i wentylacji, umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych urządzeń, a to z kolei zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia. Uponor TABS to również maksymalne możliwości aranżacji pomieszczeń w obiektach wielkopowierzchniowych.

Wykorzystanie stropów temoaktywnych Uponor w biurowcach


Wykorzystanie stropów temoaktywnych Uponor w biurowcach

Zintegrowanie stropów chłodząco-grzewczych Uponor z budynkiem wnosi nową jakość w eksploatowanie i projektowanie obiektów wielokondygnacyjnych.

Wbudowane w konstrukcje sufitów żelbetonowych rury PE-Xa prowadzą wodę, a do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń wykorzystują masę termiczną budynku. Pozwala to ograniczyć liczbę konwencjonalnych źródeł ciepła lub chłodu, jak grzejniki czy klimatyzatory.

Kilka słów od Eksperta Uponor na temat stropów, które chłodzą i grzeją

- Współpracując od wielu lat z architektami i projektantami wiemy, jak ważna jest dla nich przestrzeń. Dzięki schowaniu instalacji w stropach na całej kondygnacji pojawia się możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeń  mówi Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor.

- Podczas jednej z naszych realizacji w nowoczesnym biurowcu Ericpol Software Pool najważniejsze było zachowanie komfortowej, trzymetrowej wysokości kondygnacji budynku.

W trakcie prac projektowych okazało się jednak, że po zamontowaniu podwieszanego sufitu, który miał pomieścić elementy techniczne klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, wysokość zmniejszy się łącznie o ponad 1,5 metra. Konieczne było znalezienie takiego systemu, który nie obniży projektowanej wysokości, a także wesprze pracę instalacji HVAC.

Uponor Contec dla zrównoważonego budownictwa

Rozwiązaniem okazał się system Uponor Contec, który po wbudowaniu w strop przejął funkcję klimatyzowania pomieszczeń, zapewniając większą część chłodu ze stropu - dodaje Piotr Serafin.

Systemy TABS od Uponor to także zwiększony komfort dla użytkowników powierzchni. Brak hałasu czy intensywnego, zimnego nawiewu oraz stała temperatura zapewniają zdrowy i przyjemny mikroklimat wewnątrz budynku.

Rozkład temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych/chłodzonych stropami termoaktywnymi


Przebieg procesu chłodzenia w stropach Uponor TABS

Uponor Contec to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko.

Zasilanie stropów temperaturą na poziomie 16-18°C oraz jej powrót w granicach 20-22°C pozwalają na zwiększenie wydajności chłodu (i ciepła - zasilanie na poziomie ok. 30°C), a także zastosowanie niskotemperaturowych, odnawialnych źródeł energii, które wpływają na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM.

Uponor TABS - do 31% przewagi w oszczędności energii nad konwencjonalnymi instalacjami

- Badania przeprowadzone w jednym z londyńskich biurowców wykazały, że systemy stropów aktywnych Uponor zapewniają aż o 31% większe oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych instalacji.

Duża wydajność Uponor TABS wynika przede wszystkim z wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła, jakim charakteryzuje się beton oraz minimalnego wykorzystania energii. Ponadto system nie musi być poddawany regularnemu serwisowaniu czy konserwacji, co znacząco przekłada się na późniejsze koszty użytkowania - wyjaśnia Piotr Serafin.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Uponor Contec z powodzeniem może być wykorzystywany w budynkach biurowych, bankach, szkołach, bibliotekach czy szpitalach.

Źródło i zdjęcia: Uponor

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum