Czy zawory przełączające zawsze mają części zamienne?

Zawory przełączające, np. serii VZC, VZD, sprawdzają się w instalacjach z dwoma źródłami ciepła, np. z kotłem gazowym i kolektorami słonecznymi. Wśród nich nie brakuje zaworów, które mają części zamienne i takich, które należy zastąpić tylko nowym produktem.

Czy zawory przełączające zawsze mają części zamienne?
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wymiana części zaworu przełączającego

Kiedy zawór przełączający ma części zamienne, instalator może dokonać wymiany określonych komponentów, które nie mają wpływu na sprawność całego zaworu.

Są to zawory następujących serii:

  • zawory przełączające VZD, VZD - dla zaworów przełączających tej serii dostępne są siłowniki w wersji 2-punktowej (230V o stopniu IP40 lub IP20) oraz przewód 3-żyłowy w wersji luźnej IP20 (dla wybranych modeli). Zawory starszej generacji (VZA, VZB) miały wymienne wnętrze, ale w najnowszych seriach zrezygnowano z tego rozwiązania.
  • zawory przełączające ZRS230 - wśród części zamiennych dostępne są siłowniki 2-punktowe z zasilaniem 230V. Są to siłowniki dla 2-drogowych zaworów strefowych oraz siłowniki dla 3-drogowych zaworów strefowych.
Zawór ESBE serii VZD
Zawór ESBE serii VZD
Zawory przełączające - sprawdź ofertę marki ESBE

Zawory, które należy wymienić w całości

Nie wszystkie zawory przełączające z napędem elektrycznym mają jednak części zamienne. Zaworami, które należy wymienić w całości, są zawory kulowe z napędem elektrycznym serii MBA130.

Dzięki zamontowaniu siłownika na zaworze kulowym za pomocą metalowego sworznia, jego demontaż jest szybki, prosty i bezpieczny. Szeroka gama części zamiennych zaworów przełączających pozwala na przedłużenie żywotności zaworu w sytuacji jego awarii.

Źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems