Brzmi znajomo? Za energię płacimy wciąż coraz więcej, zwłaszcza gdy korzystamy z niej częściej. Przyjrzyjmy się rozwiązaniu, które pozwoli nie tylko na realne (i niemałe!) oszczędności, ale też pomoże uniknąć nagłych niespodzianek. No i zapewni jeszcze więcej, nawet bardzo długich, komfortowych kąpieli dla wszystkich, bez dodatkowych opłat!

Cicha woda… kieszeń rwie!
Biorąc poranny prysznic ustawiamy pożądaną temperaturę wody, korzystając z zasobów energii grzewczej. W przypadku standardowej instalacji, odpływająca woda gorąca trafia do kanalizacji ‚zabierając’ ze sobą bezpowrotnie wykorzystane przez nas ciepło. Ono tymczasem wciąż jeszcze uwalnia się wewnątrz rur, choć na tym etapie nie ma już dla nas użytkowej wartości. Zadaniem systemu ZYPHO jest owe ciepło skutecznie odzyskać.
Wystarczy wyobrazić sobie dość prosty proces, dzięki któremu poprzez opatentowaną konstrukcję rekuperatora przepływają jednocześnie dwa strumienie wodne - zimny, dopływowy z zewnątrz oraz ciepły, ogrzany, wprost z naszego odpływu. W tym momencie dochodzi do odzyskania ciepła, które ‚przechodząc’ przez rekuperator ogrzewa dopływającą wodę zimną. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, iż trafia do nas woda o wyższej temperaturze, dzięki czemu zużyjemy mniej wody ciepłej i więcej jej pozostanie w zbiorniku - skorzysta z tego większa ilość osób! Co równie ważne - ograniczymy też wyraźnie emisję szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania paliw grzewczych. Same urządzenia nie są zasilane, a do skutecznego działania potrzebują jedynie bieżącego przepływu wody.
Rekuperatory ZYPHO to wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, w pełni dostosowane do restrykcyjnych wymagań standardu domów zeroemisyjnych. Oznacza to, iż ich działanie skutecznie i niskim kosztem ogranicza zużycie energii oraz generowanie codziennych obciążeń emisyjnych, co potwierdzone zostało niemieckim certyfikatem Passive House. Dla przykładu 4- osobowa rodzina dzięki rekuperatorowi wody ZYPHO zaoszczędzić może niewielkim kosztem aż do 1200 kWh rocznie. Ponadto każda osoba zyska też znacznie więcej ciepłej wody podczas codziennych kąpieli.
Zalety rekuperatorów wody ZYPHO
- komfort wielu, nawet bardzo długich kąpieli bez zwiększania opłat za ciepłą wodę i bez ryzyka, że jej zabraknie
- idealne dla rodzin z dziećmi oraz w miejscach z dużym natężeniem ruchu: siłownie, hotele, szpitale itp.
- bezpieczne i higieniczne - certyfikowane na występowanie bakterii Legionella
- mniejsze rachunki za ciepłą wodę

Rekuperator ZYPHO pozbawiony jest energochłonnego systemu zasilania, a do jego prawidłowego działania wystarczy przepływ bieżącej wody. Chroni środowisko naturalne, obniża rachunki za energię i komfortowo przedłuża czas kąpieli z ciepłą wodą - mniej jej zużywamy i wystarcza jej na dłużej, dla wszystkich!
Płynne i skuteczne działanie
Systemy ZYPHO doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i domach, należy jedynie dobrać model odpowiedni do charakterystyki budynku oraz naszych codziennych potrzeb. Montuje się je w rejonie odpływu kanalizacyjnego, pod brodzikiem, odpływem liniowym lub wanną. Budowa urządzenia jest stosunkowo prosta - jego sercem jest opatentowany wymiennik ciepła, w którym zużyta woda oddaje swoje ciepło bieżącej zimnej wodzie z zewnątrz, z wodociągu lub studni, zwykle o temperaturze około 10°C.
Podczas gdy przepływa ona przez rekuperator, dzięki ciepłu zużytej wody odpływającej (średnio 38-40°C), jej temperatura wzrasta nawet do 35°C, zanim jeszcze zostanie zmieszana z bieżącą wodą gorącą lub podgrzaną w podgrzewaczu. W obu przypadkach "nowej" wody ciepłej zużyjemy po prostu znacznie mniej (a więc więcej oszczędzimy!). Warto podkreślić, iż w ten sposób odzyskujemy wyłącznie samo ciepło - zużyta woda nie miesza się (nie ma styczności!) z dopływającą wodą świeżą.
Podłącz i zyskaj jeszcze więcej ciepłej wody!
Urządzenie montuje się przeważnie pod podłogą łazienki, ewentualnie w pomieszczeniu na niższej kondygnacji - na przykład w piwnicy, pod łazienką (rekuperator pionowy P65). Podgrzana w rekuperatorze woda może być kierowana bezpośrednio do kranu, gdzie będzie mieszała się z wodą gorącą, albo do domowego podgrzewacza, dzięki czemu zużyje on mniej energii niezbędnej dla uzyskania optymalnej temperatury naszej kąpieli. Może też trafić jednocześnie do kranu i podgrzewacza, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem i przełoży się na największe oszczędności.
Wybierz rekuperator dla siebie
Pionowy rekuperator ZYPHO P65 ze stali nierdzewnej z powodzeniem sprawdzi się zarówno w dużych domach o kilku kondygnacjach - aby go zamontować, potrzeba wolnej przestrzeni o wysokości co najmniej 180 cm - jak i w obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu (siłownie, hotele, pensjonaty, szpitale itp.). Można go podłączyć zarówno do baterii, jak i do podgrzewacza wody ciepłej – wówczas zwrot energii cieplnej może osiągnąć nawet 80%! Co więcej, do tego rekuperatora zamontować można aż dwa równoległe odpływy (z zachowaniem odległości nie większej niż 5 m).
Rekuperatory poziome Zypho IZI 30 i IZI 40 przeznaczone są do mieszkań i nieco mniejszych domów, także parterowych. Są niewielkie - ich długość wynosi około 55 cm, a wysokość montażowa - zaledwie 9 cm. Oszczędność energii wynosi tu odpowiednio 30% i 40%, wykonane są z miedzi, która świetnie przewodzi ciepło i mogą mieć wolny (12,5 l/min) lub szybki (25 l/min) przepływ zużytej wody. Ponadto do rekuperatorów poziomych dostępny jest szeroki wachlarz akcesoriów dodatkowych: do wanien - gotowy zestaw z automatycznym syfonem przelewowym, a do pryszniców - odpływ liniowy ZYPHO z filtrem i uziemieniem, w rozmiarach 70 cm, 80 cm lub 90 cm. Dostępny jest też odpływ centralny z uziemieniem oraz odpływ do brodzików z potrójnym filtrem na włosy.
Mimo intensywnej eksploatacji system rekuperacji nie wymaga serwisowania i częstej konserwacji. Ważny jest fachowy montaż, który choć prosty, wymaga pewnego doświadczenia. Jeśli zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób, urządzenie posłuży nam skutecznie przez długi czas.

Bydgoska firma Ecomax jest wyłącznym dystrybutorem innowacyjnych, wysoce skutecznych rekuperatorów wody portugalskiej marki ZYPHO, umożliwiających odzysk ciepła ze zużytej gorącej wody.
Dodaj komentarz