- Ile można oszczędzić na rekuperatorze wody ZYPHO?
- Jaki rekuperator ZYPHO wybrać?
- Jakie akcesoria do rekuperatora wody są dostępne?

Odpowiedzią na bolączki związane z wysokimi kosztami energii może być innowacyjny rekuperator wody ZYPHO. Jego zadanie polega na odzysku energii grzewczej z już wykorzystanej ciepłej wody, która trafia do odpływu prysznica. Zamiast tracić ciepło w wydalanej wodzie, można je odzyskać i w ten sposób obniżyć opłaty za ogrzewanie wody do kąpieli, niezależnie od tego, czy używamy do tego energii gazowej, olejowej, elektrycznej czy pompy ciepła. Rekuperator wody ZYPHO pozwoli na ekologiczne, a do tego zupełnie zautomatyzowane i bezobsługowe odzyskanie nawet do 77% już zużytej energii. Czy to nie brzmi ciekawie?
Dobrze, że ktoś na to wpadł!
Pomyślmy przez chwilę. Wchodzimy pod prysznic, odkręcamy kurek z ciepłą wodą i czekamy na jej odpowiednią temperaturę. Grzałka podgrzewa strumień, a my dokonujemy kąpieli. Ciepła woda spływa po naszym ciele, a następnie - nadal ze stosunkowo wysoką temperaturą - odpływa do kanalizacji. Dobrem, które w ten sposób bezpowrotnie tracimy jest ciepło, którym można przecież ogrzać kolejny strumień wody.
Zrozumienie procesu, jaki zachodzi w opatentowanym przez ZYPHO rekuperatorze jest dość proste. Budowa urządzenia nie jest skomplikowana - najważniejszą jego część stanowi specjalny wymiennik ciepła, w którym zużyta woda oddaje swoje ciepło bieżącej zimnej wodzie z zewnątrz, mającej zwykle o temperaturze około 10°C.
Przez rekuperator płyną bowiem dwa strumienie wody: zimny, który dopływa z sieci oraz ciepły, który ogrzany jest wodą z odpływu. Od ciepłego strumienia ogrzewa się zimny i w ten sposób dochodzi do odzyskania ciepła.
Do doprowadzenia tak "docieplonej": wody do odpowiednio wyższej temperatury wykorzystać należy znacznie mniej energii. Wpływa to korzystnie nie tylko na portfele użytkowników, ale także na środowisko - redukcji ulega emisja szkodliwych substancji, które powstają w wyniku spalania paliw grzewczych.
Warto w tym miejscu podkreślić, że rekuperatory tego typu nie potrzebują dodatkowego zasilania, a jedynie bieżącego przepływu wody. Urządzenia te montowane są w okolicach odpływu kanalizacyjnego, a zatem pod brodzikiem, odpływem liniowym lub pod wanną.
Rekuperatory takie jak ZYPHO stworzone zostały z myślą zarówno o budownictwie tradycyjnym, jak i pasywnym. Fakt skutecznego i niskokosztowego ograniczania zużycia energii, a jednocześnie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych potwierdzony został niemieckim certyfikatem Passive House.
Ile można oszczędzić?
Temperatura wody zużytej podczas kąpieli pod prysznicem ma zazwyczaj 38-40°C. Wodę płynącą z sieci jest w stanie podgrzać nawet do trzydziestu kilku stopni. Do uzyskania oczekiwanej temperatury należy zużyć znacznie mniej energii, niż w przypadku wody całkowicie zimnej.
Według prognoz, cena 1 kWh w 2023 roku może sięgnąć 0,85 zł. 4-osobowa rodzina używająca rekuperatora ZYPHO może zaoszczędzić aż do 1200 kWh rocznie, co oznacza kwotowe oszczędności na poziomie ponad 1000 zł! Jeszcze większy odzysk uzyskamy korzystając z rekuperatora pionowego z serii PIPE.
Statystyczny Polak podczas kąpieli zużywa 6 litrów ciepłej wody i 3 litry zimnej wody. W przypadku używania rekuperatora, sytuacja jest odwrotna - zużywa tylko 3 litry ciepłej wody i 6 litrów zimnej.
Jaki rekuperator ZYPHO wybrać?
Oczywiście taki, który dopasowany będzie do rodzaju i specyfiki budynku i codziennych potrzeb użytkowników. Firma Ecomax oferuje różne modele rekuperatorów, zarówno o orientacji pionowej jak i poziomej.
Pionowy rekuperator (model ZYPHO P65) wykonany jest ze stali nierdzewnej, a polecany przede wszystkim do dużych, kilkukondygnacyjnych domów. Należy wziąć pod uwagę, że do jego montażu potrzebne jest co najmniej 180 cm wolnej przestrzeni w pionie. Znakomicie sprawdzi się również w obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu (takich jak siłownie, hotele, pensjonaty, szpitale itp.).
Model ten można podłączyć zarówno do baterii, jak i do podgrzewacza wody ciepłej. W tym drugim przypadku zwrot energii cieplnej może osiągnąć nawet 80%! Co istotne, do tego rekuperatora zamontować można nawet dwa równoległe odpływy, pod warunkiem zachowania pomiędzy nimi odległości nie większej niż 5 m.
Poziome rekuperatory ZYPHO to modele IZI 30 i IZI 40, wykonane z miedzi. Dedykowane są przede wszystkim do mieszkań i mniejszych domów, także parterowych. Gabaryty tych urządzeń nie są duże - mają ok. 55 cm długości, a wysokość montażowa wynosi zaledwie 9 cm. Oszczędność energii w przypadku tych modeli rekuperatorów sięga od 30% do 40%. Mogą one mieć wolny (12,5 l/min) lub szybki (25 l/min) przepływ zużytej wody.
Dodatkowe akcesoria
Ecomax oferuje szereg akcesoriów przeznaczonych do rekuperatorów poziomych. Do wanien dokupić można gotowy zestaw z automatycznym syfonem przelewowym a do pryszniców - odpływ liniowy ZYPHO z filtrem i uziemieniem (w rozmiarach 70, 80 lub 90 cm). Firma ma w sprzedaży również odpływ centralny z uziemieniem oraz odpływ do brodzików z potrójnym filtrem na włosy.
Kluczowe dla komfortu użytkowania rekuperatorów ZYPHO jest to, że nie wymagają one inwazyjnego serwisowania czy częstej konserwacji. Wystarczy użycie biokreta, dwa razy w roku. Oczywiście, ważny jest fachowy montaż, będący gwarancją niezawodnej pracy urządzenia.
Podsumowanie
Rekuperatory wody ZYPHO dają komfort zażywania wielu, nawet bardzo długich kąpieli pod prysznicem, bez windowania opłat za ciepłą wodę, a w przypadku stosowania podgrzewaczy czy bojlerów - bez obaw, że jej zabraknie. Dlatego też są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, a także dla miejsc o dużym zużyciu ciepłej wody, takich jak siłownie, hotele czy szpitale. Warto podkreślić, że jest to urządzenie całkowicie bezpieczne i higieniczne, posiadające certyfikat odpowiednich zabezpieczeń przed występowaniem bakterii Legionella.
Ważne jest także i to, że stosowanie tego typu rekuperatorów jest bezobsługowe - urządzenie działa z chwilą odkręcenia wody i przestaje, gdy zostaje ona zakręcona. Nie wymaga podłączenia do prądu i nie generuje tym samym ukrytych kosztów. Nie ma też obaw o skomplikowany czy drogi serwis - wystarczy użycie biokreta, raz na pół roku.
Woda podgrzana w rekuperatorze może być kierowana bezpośrednio do kranu, gdzie będzie mieszała się z wodą gorącą, albo do domowego podgrzewacza, redukując zużywaną przez niego energię. Możliwe jest także rozwiązanie hybrydowe - woda trafi jednocześnie do kranu i podgrzewacza. To najbardziej optymalny sposób wykorzystania rekuperatora, przynoszący największe oszczędności. Szacuje się, że mogą one sięgnąć nawet 77%, a inwestycja w rekuperatory wody zwróci się już nawet po roku.
Marka Zypho jest obecna na rynku od 1999 roku. Szczyci się wieloletnią tradycją w sprzedaży wydajnych i skutecznych rekuperatorów wody. Wszystkie produkty posiadają certyfikaty sprawności odzysku ciepła.
Dodaj komentarz