Kąpiel bez obaw o wysokość rachunku!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kąpiel bez obaw o wysokość rachunku!

Rosną ceny energii elektrycznej i nic nie wskazuje na to, żeby to była sytuacja przejściowa. Wręcz przeciwnie - zarówno wojna za wschodnią granicą i związane z nią ograniczenia w dostawach, jak i uwarunkowania klimatyczne każą spodziewać się dalszego wzrostu kwot na rachunkach. Na jakie rozwiązania postawić, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Jak osiągnąć oszczędności przy zachowaniu komfortu długich, ciepłych kąpieli pod prysznicem? Otóż, jest pewne rozwiązanie!

aktualizacja: 2023-01-04 13:16:20
ECOMAX
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Ile można oszczędzić na rekuperatorze wody ZYPHO?
  • Jaki rekuperator ZYPHO wybrać?
  • Jakie akcesoria do rekuperatora wody są dostępne?

Odpowiedzią na bolączki związane z wysokimi kosztami energii może być innowacyjny rekuperator wody ZYPHO. Jego zadanie polega na odzysku energii grzewczej z już wykorzystanej ciepłej wody, która trafia do odpływu prysznica. Zamiast tracić ciepło w wydalanej wodzie, można je odzyskać i w ten sposób obniżyć opłaty za ogrzewanie wody do kąpieli, niezależnie od tego, czy używamy do tego energii gazowej, olejowej, elektrycznej czy pompy ciepła. Rekuperator wody ZYPHO pozwoli na ekologiczne, a do tego zupełnie zautomatyzowane i bezobsługowe odzyskanie nawet do 77% już zużytej energii. Czy to nie brzmi ciekawie?

Dobrze, że ktoś na to wpadł!

Pomyślmy przez chwilę. Wchodzimy pod prysznic, odkręcamy kurek z ciepłą wodą i czekamy na jej odpowiednią temperaturę. Grzałka podgrzewa strumień, a my dokonujemy kąpieli. Ciepła woda spływa po naszym ciele, a następnie - nadal ze stosunkowo wysoką temperaturą - odpływa do kanalizacji. Dobrem, które w ten sposób bezpowrotnie tracimy jest ciepło, którym można przecież ogrzać kolejny strumień wody.

Zrozumienie procesu, jaki zachodzi w opatentowanym przez ZYPHO rekuperatorze jest dość proste. Budowa urządzenia nie jest skomplikowana - najważniejszą jego część stanowi specjalny wymiennik ciepła, w którym zużyta woda oddaje swoje ciepło bieżącej zimnej wodzie z zewnątrz, mającej zwykle o temperaturze około 10°C.

Przez rekuperator płyną bowiem dwa strumienie wody: zimny, który dopływa z sieci oraz ciepły, który ogrzany jest wodą z odpływu. Od ciepłego strumienia ogrzewa się zimny i w ten sposób dochodzi do odzyskania ciepła.

Do doprowadzenia tak "docieplonej": wody do odpowiednio wyższej temperatury wykorzystać należy znacznie mniej energii. Wpływa to korzystnie nie tylko na portfele użytkowników, ale także na środowisko - redukcji ulega emisja szkodliwych substancji, które powstają w wyniku spalania paliw grzewczych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że rekuperatory tego typu nie potrzebują dodatkowego zasilania, a jedynie bieżącego przepływu wody. Urządzenia te montowane są w okolicach odpływu kanalizacyjnego, a zatem pod brodzikiem, odpływem liniowym lub pod wanną.

Rekuperatory takie jak ZYPHO stworzone zostały z myślą zarówno o budownictwie tradycyjnym, jak i pasywnym. Fakt skutecznego i niskokosztowego ograniczania zużycia energii, a jednocześnie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych potwierdzony został niemieckim certyfikatem Passive House.

Schemat działania rekuperatora wody - po lewej bez rekuperatora, po prawej z rekuperatorem.

Ile można oszczędzić?

Temperatura wody zużytej podczas kąpieli pod prysznicem ma zazwyczaj 38-40°C. Wodę płynącą z sieci jest w stanie podgrzać nawet do trzydziestu kilku stopni. Do uzyskania oczekiwanej temperatury należy zużyć znacznie mniej energii, niż w przypadku wody całkowicie zimnej.

Według prognoz, cena 1 kWh w 2023 roku może sięgnąć 0,85 zł. 4-osobowa rodzina używająca rekuperatora ZYPHO może zaoszczędzić aż do 1200 kWh rocznie, co oznacza kwotowe oszczędności na poziomie ponad 1000 zł! Jeszcze większy odzysk uzyskamy korzystając z rekuperatora pionowego z serii PIPE.

Statystyczny Polak podczas kąpieli zużywa 6 litrów ciepłej wody i 3 litry zimnej wody. W przypadku używania rekuperatora, sytuacja jest odwrotna - zużywa tylko 3 litry ciepłej wody i 6 litrów zimnej.

Oszczędności wynikające z korzystania z rekuperatora wody

Jaki rekuperator ZYPHO wybrać?

Oczywiście taki, który dopasowany będzie do rodzaju i specyfiki budynku i codziennych potrzeb użytkowników. Firma Ecomax oferuje różne modele rekuperatorów, zarówno o orientacji pionowej jak i poziomej.

Pionowy rekuperator (model ZYPHO P65) wykonany jest ze stali nierdzewnej, a polecany przede wszystkim do dużych, kilkukondygnacyjnych domów. Należy wziąć pod uwagę, że do jego montażu potrzebne jest co najmniej 180 cm wolnej przestrzeni w pionie. Znakomicie sprawdzi się również w obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu (takich jak siłownie, hotele, pensjonaty, szpitale itp.).

Model ten można podłączyć zarówno do baterii, jak i do podgrzewacza wody ciepłej. W tym drugim przypadku zwrot energii cieplnej może osiągnąć nawet 80%! Co istotne, do tego rekuperatora zamontować można nawet dwa równoległe odpływy, pod warunkiem zachowania pomiędzy nimi odległości nie większej niż 5 m.

Poziome rekuperatory ZYPHO to modele IZI 30 i IZI 40, wykonane z miedzi. Dedykowane są przede wszystkim do mieszkań i mniejszych domów, także parterowych. Gabaryty tych urządzeń nie są duże - mają ok. 55 cm długości, a wysokość montażowa wynosi zaledwie 9 cm. Oszczędność energii w przypadku tych modeli rekuperatorów sięga od 30% do 40%. Mogą one mieć wolny (12,5 l/min) lub szybki (25 l/min) przepływ zużytej wody.

Korzyści wynikające ze stosowania rekuperatora wody

Dodatkowe akcesoria

Ecomax oferuje szereg akcesoriów przeznaczonych do rekuperatorów poziomych. Do wanien dokupić można gotowy zestaw z automatycznym syfonem przelewowym a do pryszniców - odpływ liniowy ZYPHO z filtrem i uziemieniem (w rozmiarach 70, 80 lub 90 cm). Firma ma w sprzedaży również odpływ centralny z uziemieniem oraz odpływ do brodzików z potrójnym filtrem na włosy.

Kluczowe dla komfortu użytkowania rekuperatorów ZYPHO jest to, że nie wymagają one inwazyjnego serwisowania czy częstej konserwacji. Wystarczy użycie biokreta, dwa razy w roku. Oczywiście, ważny jest fachowy montaż, będący gwarancją niezawodnej pracy urządzenia.

Podsumowanie

Rekuperatory wody ZYPHO dają komfort zażywania wielu, nawet bardzo długich kąpieli pod prysznicem, bez windowania opłat za ciepłą wodę, a w przypadku stosowania podgrzewaczy czy bojlerów - bez obaw, że jej zabraknie. Dlatego też są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, a także dla miejsc o dużym zużyciu ciepłej wody, takich jak siłownie, hotele czy szpitale. Warto podkreślić, że jest to urządzenie całkowicie bezpieczne i higieniczne, posiadające certyfikat odpowiednich zabezpieczeń przed występowaniem bakterii Legionella.

Ważne jest także i to, że stosowanie tego typu rekuperatorów jest bezobsługowe - urządzenie działa z chwilą odkręcenia wody i przestaje, gdy zostaje ona zakręcona. Nie wymaga podłączenia do prądu i nie generuje tym samym ukrytych kosztów. Nie ma też obaw o skomplikowany czy drogi serwis - wystarczy użycie biokreta, raz na pół roku.

Woda podgrzana w rekuperatorze może być kierowana bezpośrednio do kranu, gdzie będzie mieszała się z wodą gorącą, albo do domowego podgrzewacza, redukując zużywaną przez niego energię. Możliwe jest także rozwiązanie hybrydowe - woda trafi jednocześnie do kranu i podgrzewacza. To najbardziej optymalny sposób wykorzystania rekuperatora, przynoszący największe oszczędności. Szacuje się, że mogą one sięgnąć nawet 77%, a inwestycja w rekuperatory wody zwróci się już nawet po roku.

Marka Zypho jest obecna na rynku od 1999 roku. Szczyci się wieloletnią tradycją w sprzedaży wydajnych i skutecznych rekuperatorów wody. Wszystkie produkty posiadają certyfikaty sprawności odzysku ciepła.

Odkręcasz i oszczędzasz
Materiały do pobrania:
pdf icon
Zalety systemu rekuperatorów wody Zypho - katalog

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
ECOMAX