Nasza pompa ciepła jest wyjątkowo tania w eksploatacji!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nasza pompa ciepła jest wyjątkowo tania w eksploatacji!

O wyjątkowo taniej eksploatacji pompy świadczy fakt, że córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego od naszego mniej więcej tyle samo, co my za prąd, a używamy wielu urządzeń elektrycznych. Kolejna zaleta to czystość, brak spalin, oparów, dymu - Mirek, Czytelnik Budujemy Dom, który gruntową pompę ciepła użytkuje od 2008 r.

Dom:

Gruntowa pompa ciepła
W gruntowej pompie ciepła o mocy 11 kW znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 150 l.
 • Murowany (bloczki betonu komórkowego i styropian o gr. 15 cm), trzykondygnacyjny, pow. 220 m2. 
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym. 
 • Dwoje użytkowników.

Pompa ciepła do ogrzewania domu i do c.w.u.:

 • Gruntowa, system solanka-woda, model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 150 l; moc grzewcza 11 kW, COP 4,66.
 • Źródło dolne - 3 kolektory pionowe o gł. 70 m. 
 • Źródło górne - ogrzewanie podłogowe.

Decyzja: w poprzednim domu wybuchł kocioł na gaz, więc razem z żoną nabawiliśmy się traumy. Budując obecny, pod żadnym pozorem nie chcieliśmy wprowadzać do niego gazu. Starałem się mądrze rozstrzygnąć sprawę ogrzewania, żeby nie mieć żadnej obawy, ani kłopotu.

Postanowiłem mieć niekończące się źródło ciepła, dlatego mój prywatny konkurs na system grzewczy wygrała gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami.

Ze wszystkich wariantów to był najlepszy wybór, chociaż 10 lat temu słono za niego zapłaciłem. Opcja była najdroższa z możliwych w tamtym czasie, bo układ grzewczy potrzebował aż trzech odwiertów o gł. 70 m, położenia w całym domu podłogówki i zakupu mocnej gruntowej pompy.

No ale powiedziałem sobie - niech będzie drogo, jeśli musi, byleby docelowo było bezpiecznie, tanio, bezobsługowo, bezawaryjnie. Wykonanie instalacji grzewczej, hydraulicznej i wentylacji mechanicznej zleciłem jednej specjalistycznej firmie, która je teraz regularnie serwisuje.

Wejścia przez ławy fundamentowe do kotłowni (w obniżeniu) Izolowana obudowa
Wejścia przez ławy fundamentowe do kotłowni (w obniżeniu). Izolowana obudowa.

Gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami - rady i przestrogi:

Mam niedużą działkę i suchy piaszczysty grunt, nieodpowiedni do kolektorów poziomych. Wykopanie i założenie oprzyrządowania pionowych odwiertów, przy użyciu specjalnego ciężkiego sprzętu, trwało 4 dni.

Na samym początku pompa pracowała na glikolu. Serwisant, który przyjeżdża na przegląd co 1,5 roku, zaproponował mi jego wymianę na spirytus techniczny. Co to dało? Od razu poprawiła się sprawność urządzenia, a ja od tamtej pory mam mniejsze opłaty za prąd, bo zużywa go mniej.

Hydraulicy poprawnie dobrali pojemność zasobnika c.w.u. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby zabrakło ciepłej wody. Pompa pracuje w takim priorytecie i kiedy nagle dużo jej zużywamy, zaczyna działać jak przepływowy podgrzewacz. Z wodą nie mamy żadnego problemu, innych kłopotów aparat też nie dostarcza. Na co dzień prawie o nim zapominam, bo nie potrzebuje żadnej obsługi. Zaglądam do kotłowni raz na pół roku.

Przez 10 lat tylko raz włączył się alarm, zawiesił się jakiś przekaźnik. Serwisant naprawił usterkę od ręki. Na razie jesteśmy zadowoleni z instalacji grzewczej, co będzie dalej, trudno przewidzieć. Czego trochę brakuje? Wykorzystania potencjału pompy do chłodzenia domu. Dziesięć lat temu jeszcze się o tym nie mówiło, teraz, dorabiając taką funkcję, musiałbym porujnować pomieszczenia. Mały remont byłby nieunikniony, a na razie nie mamy z żoną na to ochoty.

Elementy instalacji pompy ciepła Inne elementy instalacji pompy
Inne elementy instalacji pompy.

3 zalety naszej pompy ciepła:

 • O wyjątkowo taniej eksploatacji pompy świadczy fakt, że córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego od naszego mniej więcej tyle samo, co my za prąd, a używamy wielu urządzeń elektrycznych.

 • Kolejna zaleta to czystość, brak spalin, oparów, dymu.

 • Następna - praktycznie przez cały sezon grzewczy mamy w pomieszczeniach stałą temperaturę 21°C. Woda użytkowa natomiast - 37°C, ale łatwo nagrzewa się nawet do 60°C.

Gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami - koszty:

 • Odwierty, cały system c.o. oraz instalacja hydrauliczna i wentylacji mechanicznej 112 000 zł. 
 • Eksploatacja - serwis pompy ciepła co 1,5 roku 300 zł; prąd (cały budynek, dwutaryfowy licznik) średnio 165 zł/m-c, czyli rocznie ok. 2000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kartos

23 Lut 2019, 10:28

Nie wiem czy dobrze liczę: Autor artykułu płaci ok. 2300 rocznie za ogrzewanie, ale skoro córka płaci 2x więcej (4600) za ogrzewanie 2x mniejszego domu, to autor artykułu płaciłby 4x więcej (9200), gdyby nie miał pompy ciepła. Skoro teraz płaci 2300, to oszczędza 6900 rocznie. ...

time image

13 Sty 2019, 22:26

  Cytat Odwierty, cały system c.o. oraz instalacja hydrauliczna i wentylacji mechanicznej 112 000 zł.  Eksploatacja średnio 165 zł/m-c, czyli rocznie ok. 2000 zł. Nasz dom 220m2.  Córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego ...

time image

13 Sty 2019, 21:14

Pytanie powinno raczej brzmieć: 44 minuty temu, Chaton napisał: Jak czasem czytam te artykuły "z życia wzięte" to się zastanawiam ile procentowo ludzi "popełnia" studia nad przyszłą inwestycją, a ile podchodzi do zagadnienia z marszu. Problem fachowców ...

time image

13 Sty 2019, 20:54

Som. Ale mało... 

time image

13 Sty 2019, 20:25

Jak czasem czytam te artykuły "z życia wzięte" to się zastanawiam skąd oni biorą tych ludzi , sami się zgłaszają? Innych naprawdę nie ma, żeby zrobić artykuł o fajnie zrobionej pompie w normalnej cenie?

time image

13 Sty 2019, 19:35

To trzeba składać zażalenia do redaktorów tekstu i zestawień w nim, ze je tak nieszczęśliwie (nie zakładam, że celowo) ułożyli.

time image

13 Sty 2019, 19:07

Do tego co Jani napisał, dodałbym fakt, że to nadużycie w cenę wliczać koszt instalacji hydraulicznej i wentylacji mechanicznej.  W takich porównaniach, porównuje się te elementy które w innym wariancie mogłyby być inne - czyli np. w jednym domu np. Piec z podajnikiem - ...

time image

13 Sty 2019, 18:27

Panowie, spokojnie.   Cytat ... 10 lat temu słono za niego zapłaciłem. Opcja była najdroższa z możliwych w tamtym czasie, bo układ grzewczy potrzebował aż trzech odwiertów o gł. 70 m W tamtym okresie odwiert z założenie sondy kosztował 120-150zł ...

time image

13 Sty 2019, 13:26

3 godziny temu, Gość Obserwator napisał: Ktos buduje dom i stara się jak najtaniej,to skąd ma wyłożyć 120000 tylko na ogrzewanie. Bo jakbyś nie zauważył jest to gruntowa pompa i cena pochodzi z roku 2008 a zawiera między innymi odwierty. 24 minuty ...

time image

13 Sty 2019, 13:23

23 minuty temu, aaaa napisał: co za piramidalna bzdura z tym 120000  Podali przecie w artykule. 112 000 zł. 

time image

13 Sty 2019, 13:00

3 godziny temu, Gość Obserwator napisał: Te systemy ogrzewania tylko dla tych co mają bardzo dużo kasy.Ktos buduje dom i stara się jak najtaniej,to skąd ma wyłożyć 120000 tylko na ogrzewanie. co za piramidalna bzdura z tym 120000 

time image

Gość Obserwator

13 Sty 2019, 09:55

Te systemy ogrzewania tylko dla tych co mają bardzo dużo kasy.Ktos buduje dom i stara się jak najtaniej,to skąd ma wyłożyć 120000 tylko na ogrzewanie.Postawi piec na zasyp groszkiem i też nie nachodzi się długo.Popiul przyda mu się by podsypać drogę z garażu do bramy działki.Centralne ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje