Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd - mówią Ada i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy powietrzną pompę ciepła użytkują od 2016 r.

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 215 m2. Ogrzewany kotłem na pelety, wentylowany grawitacyjnie. Dwoje stałych użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła:

 • System powietrze/woda, kompaktowa z wmontowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 254 l; moc grzewcza 1,3 kW. COP = 3,1 (jeśli powietrze 15°C/woda 55°C).
 • Używana do - przygotowywania c.w.u. (w planach - doprowadzenie chłodzenia do sypialni na poddaszu i piwniczki).

Decyzja: kiedy postanowiliśmy ogrzewać dom kotłem na pelety, bo na naszym terenie nie ma gazu z sieci, powstało pytanie - czym ogrzejemy wodę użytkową w okresie od maja do października, kiedy wyłączymy kocioł. Rozważaliśmy różne opcje i zainteresowaliśmy się powietrznymi pompami ciepła. Mogły ten problem rozwiązać łatwo, bez rozkopywania działki, tanio i ekologicznie.

Do zakupu pompy powietrze-woda namawiał nas znajomy, który ma podobny system i bardzo go chwalił. Pojechaliśmy do niego i po wizycie stwierdziliśmy, że skoro koszt nie jest ogromny, mało ryzykujemy, a możemy zyskać wygodę i niskie koszty podgrzewania wody. I tak się właśnie stało.

Powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Regulator powietrznej pompy ciepła
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).

Pompa ciepła powietrze-woda - rady i przestrogi:

 • Ada: pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy - trwał kilka godzin, najdłużej monter "bawił się" przy podłączaniu jej do domowych instalacji. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd. Elektrownia przysyła nam rachunki raz na pół roku i nie ma specjalnej różnicy w kosztach za prąd w okresie kiedy pompa działa i jest wyłączona. To dla nas informacja, że urządzenie "zjada" go bardzo mało.

  Dzięki pompie nie musimy w lecie palić w kotle na pelety i na pół roku zapominamy, że mamy w domu kotłownię - pompa niczego od nas nie chce! Małym wyjątkiem jest wyjazd na urlop, bo wtedy na regulatorze zmieniamy tryb jej pracy. Dwa przyciśnięcia palcem i koniec. Obsługa na regulatorze jest prosta, intuicyjna. Nie przysparza nam żadnego kłopotu. W zasobniku c.w.u. mogą rozwinąć się bakterie Legionella, dlatego zaprogramowaliśmy raz na 2 tygodnie podniesienie temperatury wody do 65°C. Na co dzień wystarcza nam temperatura 45°C.
   
 • Rafał: na początku, kiedy monter zapytał, czy chcemy wykorzystywać pompę do chłodzenia pomieszczeń, nie podjąłem tematu. Chciałem się zorientować, jak pracuje i za ile. Teraz już wiem, że chłodzenie przyda się w piwniczce pod schodami i w naszej sypialni na nagrzewającym się poddaszu.
   
  Skoro pompa czerpie powietrze przez otwór w północnej ścianie, przetwarza je w sobie i podgrzewa wodę w zasobniku, a potem mocno schłodzone wyrzuca na zewnątrz rurą poprowadzoną przez ścianę wschodnią, pomyślałem, że grzechem byłoby go nie wykorzystywać. Chcę je rurami skierować do pomieszczeń wymagających schłodzenia. Już rozmawiałem o tym z monterem i przyjedzie do nas przed najbliższym latem. Innym radzę od razu pomyśleć o chłodzeniu domu, bo warto! Jest to sposób dużo tańszy od prądożernych klimatyzatorów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pompa ciepła powietrze-woda - koszty:

 • Pompa ciepła 6000 zł, materiały i montaż 2500 zł. 
 • Eksploatacja - prąd w całym budynku rocznie 2100 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Pompy ciepła powietrze woda to źródła ciepła, których sprzedaż wyraźnie wzrosła w ostatnich 2 latach. Można w ciemno zgadywać, że do 2022 roku wzrost OZE będzie jeszcze większa z uwagi na uruchomiony 2 dni temu program Czyste Powietrze i możliwość uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW.

time image

Gość Katon

04 Sie 2018, 16:54

Mam taką pompę. Działa świetnie już 5 lat. Teraz postanowiłem ja przystosować do chłodzenia i mam w kuchni temperaturę znacznie niższa i za darmo.Super

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
wiata" target="_blank" href="https://forum.budujemydom.pl/topic/37082-gara%C5%BC-wiata/?do=findComment&comment=626386">9 minut temu, MisterOld napisał: Zapomniałem dodać , że zabudowa jest szeregowa dlatego taka wąska działka. Tak chodzi mi o garaż...
 • MarekLewandowski: Jest ktoś kto może podpowiedzieć coś w tym temacie ?  
 • -->
  Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
  expert image
  Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
  Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
  Dodano plik do wysłania
  Poradnik
  Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  Budujemy Dom
  9,95 zł tylko teraz!
  Teraz za darmo!
  Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
  Dom Energooszczędny Vademecum 2019

  Dom Energooszczędny Vademecum

  Jak zbudować dom energooszczędny

  ABC Budowania 2019

  ABC Budowania

  To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

  Wnętrza 2019

  Wnętrza

  Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

  Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

  Czas na Wnętrze

  Od inspiracji do realizacji

  Twój Dom Twój Styl 2019

  Twój Dom Twój Styl

  Poradnik shoppingowy

  Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

  Budujemy Dom

  Dla budujących dom i wykonawców

  Dom Polski 2020

  Dom Polski

  Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

  Nowoczesne Instalacje 2020

  Nowoczesne Instalacje

  Jak zbudować dom energooszczędny