Eksploatacja pompy ciepła za dużo kosztuje? Zobacz dlaczego.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Eksploatacja pompy ciepła za dużo kosztuje? Zobacz dlaczego.

Wysokie koszty eksploatacji mogą być efektem błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie lub regulacji instalacji grzewczej, albo być zjawiskiem przejściowym, które zniknie samo. Niestety większość wykonawców nie uprzedza użytkowników, że rachunki za ciepło przez pierwsze 2–4 sezony grzewcze będą wyższe niż później.

Wyższe koszty eksploatacji pompy ciepła - zjawisko przejściowe

Po prostu nowy budynek zawiera zwykle dużo tzw. wilgoci technologicznej – wody będącej składnikiem betonu, zapraw, tynków. Dzięki ogrzewaniu i wentylacji, nadmiar wody jest przez kilka pierwszych sezonów usuwany z budynku. Jednak pochłania to dużo energii, bo ciepło parowania wody jest bardzo duże.

 

Ta zależność dotyczy wszystkich domów, nie tylko tych z pompami ciepła, jednak o ile w klasycznych instalacjach kocioł ma najczęściej znaczny nadmiar mocy, a pompę ciepła dopasowuje się znacznie dokładniej, co w początkowym okresie może skutkować nawet niedogrzaniem budynku w czasie większych mrozów. Niejednokrotnie jest też tak, że pompa, by pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło, wymusza włączenie rezerwowych grzałek elektrycznych.

Wyższe koszty eksploatacji pompy ciepła - źle wyregulowana lub wykonana instalacja grzewcza

Przyczyną wysokich rachunków może być także złe wyregulowanie (lub wykonanie) instalacji grzewczej wewnątrz domu, która pracuje na „wysokich parametrach”. Już od etapu projektowania, aż po obsługę przez użytkownika, należy dążyć do tego, by temperatura wody w obiegu c.o. była jak najniższa. Lepiej aby pompa pracowała znacznie dłużej, ale za to na „niskich parametrach”. Różnica pomiędzy 30°C a 50°C na zasilaniu, to dla kosztów eksploatacji bardzo dużo.

 

Na tym, między innymi, polega różnica pomiędzy pompą i kotłem. Dlatego zdecydowanie należy odradzić wykonywanie instalacji z grzejnikami ściennymi na rzecz ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego, sufitowego, ściennego.

 

Nawet jeden grzejnik o temperaturze zasilania 55°C wymusza podgrzewanie całej wody do tej temperatury, gdy dla dobrze zaprojektowanej „podłogówki” wystarczyłoby 30°C. Przy średniej temperaturze dolnego źródła 0°C, dla pompy grunt/woda oznacza to prawie dwukrotny wzrost różnicy temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym oraz drastyczny spadek COP pompy.

Jarosław Antkiewicz
fot. Rehau

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Mar 2014, 18:16

No nie... re @ jesteś niesamowity... poważnie.Tak może jeździć po pompie ciepła jako urządzeniu tylko ktoś bardzo sfrustrowany faktem że jej nie ma.Twoją frustrację najprawdopodobniej pogłębia jeszcze fakt braku możliwości zrozumienia na jakich zasadach to urządzenie działa.

time image

Gość re

15 Mar 2014, 17:20

każdy bocian udając się do ciepłych krajów zabiera plecak pełen zielonych soczystych żabek by rozkoszować się słonecznymi wakacjami w Afryce oraz tablet by czytać bajki handlowców i pseudo wykonawców szukających naiwnych inwestorów !!!

time image

14 Mar 2014, 10:42

I to jest jedyny, a już na pewno najsłuszniejszy tak rozumowania/postępowania przy planowaniu ogrzewania. Cytat zaleca się w małych domach kładzenie dodatkowo instalacji na ścianach. nie mam pompy ale mam kolegów którzy mają dlatego wiem ...

time image

14 Mar 2014, 08:38

Mnie w tym wszystkim brakuje stwierdzenia i to jednoznacznego, że nic w zakresie ogrzewania, nie powinno być robione bez dobrze zrobionego OZC. OZC jest podstawą doboru mocy kotła, oraz mocy grzejników w poszczególnych pomieszczeniach.

time image

Gość 3of5

14 Mar 2014, 07:58

time image

14 Mar 2014, 07:37

Cytat jeżeli jest prawdziwa zima to ogrzanie domu kosztuje sporo a i tak trzeba dogrzewać się kominkiem. Tiia, a żaby odlatują do ciepłych krajów.

time image

Gość re

14 Mar 2014, 07:09

na stronach producentów można doczytać że w małych instalacjach trzeba zwiększyć ciśnienie dlatego koszty eksploatacji są większe. zaleca się w małych domach kładzenie dodatkowo instalacji na ścianach. nie mam pompy ale mam kolegów którzy mają dlatego wiem jakie ponoszą koszty. ...

time image

07 Mar 2014, 10:09

Cytat Pompy ciepła można stosować jedynie do budynków o dużej powierzchni i kubaturze, w tym przypadku rachunek ekonomiczny ma sens. Dla małych domów taka inwestycja jest nieopłacalna. Ma rację, bo grzeje podłogówkę do ...

time image

Gość 3of5

07 Mar 2014, 09:57

Cytat ale propaganda. by nagrzać podłogówkę potrzeba powyżej 40 stopni. dlatego podłogówka wymaga bardzo dobrego ocieplenia budynku. wiele osób nie zwraca na to uwagi a potem zimą marzną bo nie są wstanie ogrzać domu. nie ...

time image

Gość Gość "riposta" ma racj

07 Mar 2014, 09:54

Pompy ciepła można stosować jedynie do budynków o dużej powierzchni i kubaturze, w tym przypadku rachunek ekonomiczny ma sens. Dla małych domów taka inwestycja jest nieopłacalna.

time image

Gość pompa ciepła na tak

06 Mar 2014, 19:54

Mam zamontowaną pompę o mocy C7 7kW dom o pow. 120m2. Ta zima jest bardzo ciepła no i koszty grzania śmiesznie niskie. Temp. wew. 20-21 stopni - koszt do dzisiaj 800zł (I i II taryfa). Koszt instalacji(pompa polskiej produkcji) 32000zł z czego 12000 zwrotu dofinansowania.

time image

Gość pompa ciepła nie zawsze złym roz

06 Mar 2014, 18:59

przy dzisiejszych cenach nośników energii pompa ciepła jest wg. mnie najlepszym rozwiązaniem gdy nie ma dostępu do gazu ziemnego; gdy jest gaz ziemny, to pompa nie jest warta komplikacji, bo koszt grzania pompą i gazem jest porównywalny, a komplikacja instalacji przy pompie znaczna

time image

Gość riposta

06 Mar 2014, 17:32

Ludzie prosty dom, prosta instalacja bez żadnych pomp, które nigdy się nie zwrócą. Kładą wam siano do głowy i tyle...

time image

06 Mar 2014, 16:01

Cytat ale propaganda. by nagrzać podłogówkę potrzeba powyżej 40 stopni. ale brak wiedzy

time image

Gość re

06 Mar 2014, 15:35

ale propaganda. by nagrzać podłogówkę potrzeba powyżej 40 stopni. dlatego podłogówka wymaga bardzo dobrego ocieplenia budynku. wiele osób nie zwraca na to uwagi a potem zimą marzną bo nie są wstanie ogrzać domu.

time image

Gość Dariusz Zgorzelski

06 Mar 2014, 10:07

Dobra analiza, ale mam kilka uwag.Są domy, które z uwagi na inną technologię budowy nie zawierają wody technologicznej, a autor nie wspomniał, że w starym budownictwie może jej być nawet kilkanaście ton na dom.Są to domy z materiałów prefabrykowanych np. SIP. Dzięki temu nie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje