Kominki wolnostojące. Co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominki wolnostojące. Co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Czas spędzony przy kominku działa uspokajająco i powala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Można przy nim grać w planszówki w rodzinnym gronie i urządzać romantyczne kolacje we dwoje. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o własnym palenisku w swoich czterech kątach. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem kominka?

aktualizacja: 2021-06-01 11:38:34
Defro


Kominek wolnostojący może mieć kształt okrągły lub kanciasty, wygląd tradycyjny bądź nowoczesny. Może też być wykonany z żeliwa lub stali. To wszystko sprawia, że idealnie wkomponowuje się w każde wnętrze nadając mu wyjątkowego charakteru. To jednak nie wszystkie rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Kominek wolnostojący - zalety

Kominek nadaje niezwykłego charakteru wnętrzom. Wieczory w gronie najbliższych czy wigilia przy kominku nie mają sobie równych. Płomienie działają uspokajająco i dają poczucie przytulności. Nic dziwnego, że marzenie o palenisku w swoim domu coraz częściej przekładamy na rzeczywistość.

Oprócz kominków wolnostojących na rynku dostępne są m.in. tradycyjne kominki w zabudowie, nowoczesne kominki narożne czy piece kaflowe wolnostojące. Piec wolnostojący, popularnie nazywany "kozą", ma wiele zalet, które w wielu wypadkach dają mu przewagę nad pozostałymi.

Defro Home Vital 51 S C - kominek zasilany gazem propan-butan
Defro Home Vital 51 S C - kominek zasilany gazem propan-butan

Przede wszystkim świetnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zajmuje dużo mniej miejsca. Szeroki wybór i zróżnicowana oferta sprawiają, że można idealnie dopasować piec do wnętrza. Współczesne kominki wolnostojące kozy są eleganckie i stylowe.

Ponadto, piece kominkowe wolnostojące nie wymagają kosztownej zabudowy i są łatwe w instalacji - wystarczy bezpośrednie podłączenie do komina. Dzięki temu kozę można postawić w różnych miejscach w domu. Wystarczy ją... zdemontować i przestawić!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kozy?

Piece wolnostojące z żeliwa mają bardziej tradycyjny wygląd zaś te wykonane ze stali mają zazwyczaj prosty kształt świetnie wkomponowujący się w nowoczesne wnętrze. Materiał z którego wykonana jest obudowa ma jednak wpływ nie tylko na wygląd, ale również na funkcjonalność. 

Żeliwo ma większą zdolność akumulacji ciepła niż stal. Jednak również w przypadku pieców stalowych można zwiększyć parametry grzania. Wystarczy np. wyłożyć jego ścianki płytami szamotowymi dzięki którym po wygaśnięciu ognia palenisko dłużej trzyma ciepło. 

Z kolei wyłożenie paleniska izolującymi płytami wermikulitowymi sprawia, że powstające ciepło w większości wypromieniowywane jest przez szybę.

DEFRO SlimPell to automatycznie rozpalany kominek do spalania pelet
DEFRO SlimPell to automatycznie rozpalany kominek do spalania pelet
Wkład kominkowy z serii DEFRO HOME INTRA G
Wkład kominkowy z serii DEFRO HOME INTRA G

Jeśli zależy nam na tym, by piec dodatkowo ogrzewał dom, należy także zwrócić uwagę na moc pieca. Warto dobrać taki, którego wydajność pozwoli na ogrzanie danego pomieszczenia, a dobrze działająca wentylacja w obiekcie jeszcze bardziej zwiększy efektywność przenikania ciepła do pozostałych pomieszczeń. Współczesne piece są ekonomiczne, a duża moc grzewcza sprawia, że nie ustępują tradycyjnym kominkom.

Trzyszybowy kominek DEFRO HOME INTRA SM C
Trzyszybowy kominek DEFRO HOME INTRA SM C

By jego skuteczność i wydajność była jeszcze większa warto ustawić go w centralnym miejscu pomieszczenia. Przed zakupem warto też sprawdzić w jaki sposób w danym piecu dokładany jest opał. Szeroki wybór kominków wolnostojących dostępny jest tu: https://www.defrohome.pl/.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje