Kominki wolnostojące. Co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominki wolnostojące. Co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Czas spędzony przy kominku działa uspokajająco i powala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Można przy nim grać w planszówki w rodzinnym gronie i urządzać romantyczne kolacje we dwoje. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o własnym palenisku w swoich czterech kątach. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem kominka?

aktualizacja: 2021-06-01 11:38:34
Defro


Kominek wolnostojący może mieć kształt okrągły lub kanciasty, wygląd tradycyjny bądź nowoczesny. Może też być wykonany z żeliwa lub stali. To wszystko sprawia, że idealnie wkomponowuje się w każde wnętrze nadając mu wyjątkowego charakteru. To jednak nie wszystkie rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Kominek wolnostojący - zalety

Kominek nadaje niezwykłego charakteru wnętrzom. Wieczory w gronie najbliższych czy wigilia przy kominku nie mają sobie równych. Płomienie działają uspokajająco i dają poczucie przytulności. Nic dziwnego, że marzenie o palenisku w swoim domu coraz częściej przekładamy na rzeczywistość.

Oprócz kominków wolnostojących na rynku dostępne są m.in. tradycyjne kominki w zabudowie, nowoczesne kominki narożne czy piece kaflowe wolnostojące. Piec wolnostojący, popularnie nazywany "kozą", ma wiele zalet, które w wielu wypadkach dają mu przewagę nad pozostałymi.

Defro Home Vital 51 S C - kominek zasilany gazem propan-butan
Defro Home Vital 51 S C - kominek zasilany gazem propan-butan

Przede wszystkim świetnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zajmuje dużo mniej miejsca. Szeroki wybór i zróżnicowana oferta sprawiają, że można idealnie dopasować piec do wnętrza. Współczesne kominki wolnostojące kozy są eleganckie i stylowe.

Ponadto, piece kominkowe wolnostojące nie wymagają kosztownej zabudowy i są łatwe w instalacji - wystarczy bezpośrednie podłączenie do komina. Dzięki temu kozę można postawić w różnych miejscach w domu. Wystarczy ją... zdemontować i przestawić!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kozy?

Piece wolnostojące z żeliwa mają bardziej tradycyjny wygląd zaś te wykonane ze stali mają zazwyczaj prosty kształt świetnie wkomponowujący się w nowoczesne wnętrze. Materiał z którego wykonana jest obudowa ma jednak wpływ nie tylko na wygląd, ale również na funkcjonalność. 

Żeliwo ma większą zdolność akumulacji ciepła niż stal. Jednak również w przypadku pieców stalowych można zwiększyć parametry grzania. Wystarczy np. wyłożyć jego ścianki płytami szamotowymi dzięki którym po wygaśnięciu ognia palenisko dłużej trzyma ciepło. 

Z kolei wyłożenie paleniska izolującymi płytami wermikulitowymi sprawia, że powstające ciepło w większości wypromieniowywane jest przez szybę.

DEFRO SlimPell to automatycznie rozpalany kominek do spalania pelet
DEFRO SlimPell to automatycznie rozpalany kominek do spalania pelet
Wkład kominkowy z serii DEFRO HOME INTRA G
Wkład kominkowy z serii DEFRO HOME INTRA G

Jeśli zależy nam na tym, by piec dodatkowo ogrzewał dom, należy także zwrócić uwagę na moc pieca. Warto dobrać taki, którego wydajność pozwoli na ogrzanie danego pomieszczenia, a dobrze działająca wentylacja w obiekcie jeszcze bardziej zwiększy efektywność przenikania ciepła do pozostałych pomieszczeń. Współczesne piece są ekonomiczne, a duża moc grzewcza sprawia, że nie ustępują tradycyjnym kominkom.

Trzyszybowy kominek DEFRO HOME INTRA SM C
Trzyszybowy kominek DEFRO HOME INTRA SM C

By jego skuteczność i wydajność była jeszcze większa warto ustawić go w centralnym miejscu pomieszczenia. Przed zakupem warto też sprawdzić w jaki sposób w danym piecu dokładany jest opał. Szeroki wybór kominków wolnostojących dostępny jest tu: https://www.defrohome.pl/.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

04 Wrz 2021, 15:31

Wiele słów a mało konkretów

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje