Rozprowadzenie DGP w obiegu wymuszonym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rozprowadzenie DGP w obiegu wymuszonym
Sposób rozprowadzenia systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) powinien być zaprojektowany przez fachowca; projekt ten powinien podawać przekroje rur, lokalizację ich wylotów, wydajność wentylatora oraz nastawy poszczególnych anemostatów i przepustnic.

1. Podłączenie i rozprowadzenie kanałów dystrybuujących powietrze

Kanały dystrybuujące gorące powietrze, aby mogły zapewnić wystarczający przepływ powietrza, muszą mieć odpowiednie wymiary. I tak kanały okrągłe powinny mieć średnicę minimum 80 mm, wymiary kanałów prostokątnych to 50 × 150 mm.

 

Podłączenie rur dystrybuujących gorące powietrze z wkładuPodłączenie rur dystrybuujących gorące powietrze z wkładu
Podłączenie rur dystrybuujących gorące powietrze z wkładu (fot. Darco/Perfekt)

Stosuje się różne rodzaje rur tworzących kanały dystrybuujące, oto najpopularniejsze:
  • aluminiowe typu flex
  • z płaszcza aluminiowo-poliestrowego wzmocnionego spiralnie stalowym drutem
Aluminiowa rura typu flexRury z folii usztywnionej spiralnie stalowym drutem bez izolacjiRury z folii usztywnionej spiralnie stalowym drutem zaizolowane wełną mineralną osłoniętą folią aluminiowo-poliestrową
(fot. Alnor)
Aluminiowa rura typu flexRury z folii usztywnionej spiralnie stalowym drutem bez izolacji, zaizolowane wełną mineralną osłoniętą folią aluminiowo-poliestrową

Obydwa typy rur zwinięte są w harmonijkę – co znacznie ułatwia ich transport i ewentualne przechowywanie. Rury są elastyczne – dzięki temu można je rozciągać i w łatwy sposób zmieniać trasę przebiegu instalacji. Rury poprowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych, np. na nieużytkowym poddaszu, trzeba zaizolować otuliną z wełny mineralnej – aby nie dochodziło do strat ciepła.

 

W ofercie producentów są także gotowe rury ocieplone. Izolacja – wełna pokryta płaszczem aluminiowo-poliestrowym – chroni stykające się z rurami elementy przed nadmiernym nagrzewaniem się, jest także izolacją akustyczną, ograniczającą przenikanie do wnętrz mieszkalnych szumów i drgań z instalacji.
  • sztywne o przekroju prostokątnym lub owalnym. Rury te można prowadzić np. w warstwie podkładów podłogowych.
Rury poprowadzone w pomieszczeniu nieogrzewanym muszą być zaizolowane (fot. Darco/Perfekt)Rury poprowadzone w pomieszczeniu nieogrzewanym muszą być zaizolowane

Rura sztywna może także doprowadzać powietrze zewnętrzne lub powrotne z pomieszczeńRura sztywna może także doprowadzać powietrze zewnętrzne lub powrotne z pomieszczeń. Ją, tak jak rury rozprowadzające gorące powietrze, także trzeba zaizolować. W tym przypadku izolację stosuje się, aby nie dochodziło do wychłodzeń w miejscach jej położenia (fot. Darco/Perfekt)

Sposoby ułożenia rur dystrybuujących ciepłe powietrze zależnie od powierzchni, na jakiej są układane:
  • na stropach z pustaków można wykorzystać kanały w tych pustakach do ułożenia rur – możliwe jest ulokowanie tam rur o średnicy 12–14 cm. Będzie to wymagać rozkucia miejsc ich wylotów i zabezpieczenia na czas betonowania;
  • w pomieszczeniach z sufitem podwieszanym rury można rozprowadzać nad nim. Nie mogą one jednak leżeć na konstrukcji stelaża, bo to spowodowałoby miejscowe przegrzewanie płyt sufitowych i mogłoby doprowadzić do rozchodzenia się szumów związanych z przepływem powietrza;
  • w domach już wykończonych rury rozprowadzające ciepłe powietrze najłatwiej ułożyć po wierzchu ścian i obudować płytami gipsowo-kartonowymi.

Izolację rur sztywnych umieszcza się na każdej ściance rury, także od strony ściany budynku

 

Rury sztywne izoluje się płytami z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiowo- poliestrową. Izolację tę umieszcza się na każdej ściance rury, także od strony ściany budynku. Kształt rur o przekroju prostokątnym pozwala zaoszczędzić sporo miejsca
(fot. Darco/Perfekt)
Kształt rur o przekroju prostokątnym pozwala zaoszczędzić sporo miejsca

2. Montaż wentylatora i filtra

Wentylator tłoczący gorące powietrze można zamontować na dwa sposoby: na doprowadzeniu powietrza do kominka – wtedy wtłacza je do obudowy wkładu kominkowego (tzw. turbina zimna), montuje się go w dolnej części obudowy kominka, na wylocie powietrza gorącego (tzw. turbina gorąca).

 

Pierwszy sposób montażu jest możliwy jedynie wtedy, gdy obudowa jest w 100% szczelna. Inaczej wtłaczane powietrze wydostanie się na zewnątrz. Ponadto wkład musi więc mieć zamykane otwory cyrkulacji powietrza – nie wszystkie modele spełniają ten warunek.

 

Drugi sposób montażu wykorzystuje się znacznie częściej. Wentylator umieszcza się wówczas w takim miejscu, aby zapewnić do niego łatwy dostęp – w razie konieczności ewentualnych napraw i jednocześnie tam, gdzie nie będzie przeszkadzał hałas, jaki wydaje podczas pracy.

 

Zazwyczaj montuje się go zatem na strychu, poddaszu lub w okapie kominka z dostępem od tyłu. Przy takiej lokalizacji ogrzane powietrze zasysane jest jedną rurą zbiorczą z obudowy kominka i dopiero na wylocie z wentylatora montuje się rozdzielacz kierujący strumienie powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

 

Można też – chociaż jest to rozwiązanie bardziej hałaśliwe – zamiast jednego centralnego wentylatora zastosować kilka mniejszych zamontowanych bezpośrednio na wylocie powietrza do pomieszczenia.

 

Wentylator – głównie ze względu na hałas, jaki wydaje podczas pracy – najlepiej umieszczać w pomieszczeniach nieużytkowych. W przypadku wentylatora centralnego rury rozprowadzające ciepłe powietrze do wyznaczonych pomieszczeń montowane są poprzez rozdzielacz na jego wylocie (fot. Darco/Perfekt)W przypadku wentylatora centralnego rury rozprowadzające ciepłe powietrze do wyznaczonych pomieszczeń montowane są poprzez rozdzielacz na jego wylocie

3. Montaż przepustnic

Ilość ciepłego powietrza, które ma być dostarczone do poszczególnych pomieszczeń, określa się poprzez odpowiednie ustawienie przepustnic. Te montuje się na poszczególnych odnogach systemu orurowania. Tworzą je obrotowe klapki umieszczone w rurach. Połączone są z elastycznymi cięgnami, umożliwiając zmniejszenie bądź zwiększanie przepływu powietrza. W ten sposób można dostosowywać temperaturę powietrza, jaką chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu.

 

Przepustnica umieszczona wewnątrz rury dystrybuującej ciepłe powietrzePrzepustnica umieszczona wewnątrz rury dystrybuującej ciepłe powietrze (fot. Darco/Perfekt)

Lepiej, aby przepustnice montowane w kanałach dystrybuujących ciepłe powietrze nie były wyposażone w gumowe uszczelki
(fot. Alnor)
Lepiej, aby przepustnice montowane w kanałach dystrybuujących ciepłe powietrze nie były wyposażone w gumowe uszczelki

4. Wyloty ciepłego powietrza oraz montaż kratek i anemostatów

Wyloty ciepłego powietrza najlepiej robić w pobliżu okien – gwarantuje to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – na suficie, górnej części ścian lub przy podłodze. Ostatnie rozwiązanie daje korzystny rozkład temperatury podobny do tego, jaki uzyskuje się przy ogrzewaniu podłogowym. Wyloty mogą być zakończone kratkami lub anemostatami – nawiewnikami z regulowaną szczeliną.

 

Szczelne połączenie przez opaskę zaciskową anemostatu z wewnętrzną rurą dystrybuującą gorące powietrzeNa nie nasuwa się „rękaw" z wełny i stabilizuje go taśmą aluminiową
Szczelne połączenie przez opaskę zaciskową anemostatu z wewnętrzną rurą dystrybuującą gorące powietrze. Na nie nasuwa się „rękaw" z wełny i stabilizuje go taśmą aluminiową
(fot. Darco/Perfekt)

 

Kratki i anemostaty montowane na wlotach ciepłego powietrza.Kratki i anemostaty montowane na wlotach ciepłego powietrza.Kratki i anemostaty montowane na wlotach ciepłego powietrza.
Kratki i anemostaty montowane na wlotach ciepłego powietrza. Przy planowaniu miejsca na te wloty miejmy na uwadze późniejsze ustawienie mebli w pomieszczeniu – ważne, aby strumień ciepłego powietrza nie był skierowany na planowane miejsce wypoczynku lub pracy (fot. Alnor)

 

Emilia Rosłaniec,
współpraca Adam Szpakowski

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny