Na jakim etapie budowy należy myśleć o ochronie domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2011-11-18 11:11:52
Na jakim etapie budowy należy myśleć o ochronie domu?

Zaleca się, by już w trakcie kupna działki myśleć kategoriami bezpieczeństwa domu. Budynek położony na działce pod lasem, z dala od zabudowań, będzie bardziej narażony na włamania. Czy wybierając osiedla zamknięte, strzeżone, możemy czuć się bezpiecznie?

Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
(fot. Betafence)

Odpowiedź eksperta: Planowanie ochrony domu należy rozpocząć już w momencie wyboru:

  • działki pod budowę – istotne czynniki to powierzchnia, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo, stan dróg dojazdowych, poziom życia, zwyczaje ludzi mieszkających w okolicy, zadrzewienie działki;

     

  • architektury budynku – ponieważ budynki o tej samej powierzchni, w zależności od tego ile mają niewidocznych zakamarków, na jakiej wysokości są okna, ile jest drzwi, przez które można wejść, są łatwe lub bardzo kłopotliwe do ochrony;

     

  • osiedla – a zwłaszcza jego architektury – regularna, "słoneczna" zabudowa w sąsiedztwie znacznie ułatwia obserwację, a więc co za tym idzie także ochronę.

Warto podać przykład dotyczący architektury budynku. Jeśli przyjąć za jeden punkt ujemny w ocenie ochrony budynku dom z jednym wejściem, to już dom z dwoma wejściami (jedno to mogą być drzwi na taras) będzie miał dwa punkty ujemne oceny, a dom z trzema wejściami już nie trzy a cztery.

 

Dom z czterema wejściami już tych punktów będzie miał nie pięć, a osiem. Po prostu każde kolejne wejście do budynku podwaja zagrożenie, a więc i punkty w ujemnej ocenie obiektu.

 

Ta zasada dotyczy każdego elementu negatywnie wpływającego na bezpieczeństwo. Między innymi dlatego jeśli budowę domu dopiero planujemy i mamy jeszcze możliwość przeprowadzenia zmian, warto sprawdzić projekt budynku pod kątem bezpieczeństwa, a także w jakim sąsiedztwie przyjdzie nam mieszkać. Przyjaźni, życzliwi i uczynni sąsiedzi to często więcej niż dobrej klasy system alarmowy i ostry pies razem wzięte.

 

Oczywiście najlepiej jeśli budowę planujemy obok siebie, w licznym gronie sprawdzonych przyjaciół.

 

Jeśli jednak istnieje, np. ze względu na zajmowaną pozycję lub posiadany majątek, bardzo duże zagrożenie włamaniem czy wręcz napadem, a nie mamy zorganizowanej grupy znajomych do wspólnej budowy, to lepiej dobrze przekalkulować, czy warto jest ryzykować podejmowanie budowy inaczej jak we wspólnie solidnie ogrodzonym osiedlu z kontrolowanymi wjazdami. Powód jest prosty – ochrona jednego obiektu o bardzo dużym zagrożeniu jest możliwa, ale jest bardzo kosztowna i wymaga ciągłej kontroli jej skuteczności.

 

W koszty zabezpieczeń trzeba wliczyć w tym przypadku nie tylko zdecydowanie wyższe ceny elementów ochrony (są różne kategorie systemów alarmowych, różne klasy sejfów – nawet tak samo wyglądających, ogrodzenia i zabezpieczenia drzwi i okien są oferowane w dużym przedziale cenowym), ale także liczące się na przestrzeni lat opłaty za konieczny w takim przypadku monitoring, konserwację i wymianę elementów ochrony.

Stefan Jerzy Siudalski biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny