Remont ogrodzeń z przęseł metalowych

Remont ogrodzeń z przęseł metalowych

Przęsła metalowe stanowią jeden z najpopularniejszych wariantów ogrodzeń. Czy ogrodzenia z przęseł metalowych wymagają renowacji?

Streszczenie artykułu
Przęsła metalowe są popularnym wyborem na ogrodzenia, wyróżniając się nowoczesnym wyglądem i trwałością. Najczęściej stosowane są konstrukcje z prętów stalowych, kształtowników lub paneli z siatki punktowo zgrzewanych, które mogą być uzupełniane taśmami z tworzywa sztucznego. Metalowe przęsła obejmują także tradycyjne, ręcznie kute wzory oraz ich tańsze odpowiedniki z odlewów żeliwnych. Elementy stalowe ogrodzeń są fabrycznie zabezpieczane przed korozją przez powlekanie tworzywem, cynkowanie ogniowe lub lakierowanie proszkowe. Z czasem mogą jednak wymagać renowacji, gdy zewnętrzna powłoka zaczyna się łuszczyć. Naprawa polega na usunięciu korozji i nałożeniu nowej powłoki ochronnej przy użyciu farb lub odrdzewiaczy.

Najbardziej nowocześnie wyglądają wyroby ze stalowych prętów lub kształtowników z poziomo ułożonymi elementami. Znacznie lżejsze i delikatniejsze (choć nadal stabilne i trwałe) są tzw. panele z siatki, czyli ze zgrzewanych punktowo cienkich prętów (tworzących prostokątne oczka), które mogą być płaskie lub wyprofilowane.

Żeby płot tego typu lepiej izolował, pomiędzy pionowymi drutami przekłada się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach. Ogrodzenia metalowe to oczywiście także tradycyjnie przęsła kute ręcznie (czasem bogato zdobione, wykonywane według indywidualnego projektu) oraz ich tańsze odpowiedniki w postaci odlewów z żeliwa.

Elementy stalowe (przęsła oraz słupki - z rur o średnicy 42 lub 60 mm bądź z kształtek o przekroju prostokątnym) są trwałe i rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom mechanicznym. Zwykle już w fabryce powleka się je tworzywem, cynkuje ogniowo albo lakieruje proszkowo, a więc zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Ogrodzenie z przęseł metalowych - jak naprawić uszkodzenia?

Po kilku latach może jednak dojść do łuszczenia się zewnętrznej powłoki, a w następstwie tego do korozji. Często następuje ona zarówno w miejscach uszkodzeń warstwy ochronnej, jak i w punktach łączeń, spawów. W takiej sytuacji należy przystąpić do renowacji.

Na początku trzeba dokładnie usunąć korozję i łuszczące się powłoki, przy użyciu szczotki drucianej (zwykłej lub montowanej do wiertarki) bądź szlifierki i papieru ściernego. Następnie oczyścić z pyłu i odtłuścić metal rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu zastosować preparat podkładowy i farbę do metalu w wybranym kolorze. Innym rozwiązaniem jest użycie odrdzewiacza w płynie (po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym), ewentualnie zastosowanie od razu farby neutralizującej resztki rdzy. W takim wypadku tylko z grubsza oczyszcza się metal z luźnych, łatwo odspajających się cząstek.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Solidny i efektowny płot wykonamy z przęseł metalowych (o dowolnej stylistyce) opartych na słupach i cokole z bloczków betonowych. (fot. Joniec)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy ogrodzenia z przęseł metalowych wymagają renowacji?

    Tak, ogrodzenia z przęseł metalowych mogą wymagać renowacji po kilku latach, gdy zacznie łuszczyć się zewnętrzna powłoka, co prowadzi do korozji.
  • Jakie rodzaje ogrodzeń metalowych są najpopularniejsze?

    Popularne są ogrodzenia ze stalowych prętów lub kształtowników z poziomymi elementami, lekkie panele z siatki oraz tradycyjne przęsła kute ręcznie lub ich tańsze odpowiedniki z odlewów żeliwnych.
  • Jak zabezpieczane są elementy stalowe ogrodzeń?

    Elementy stalowe są najczęściej powlekane tworzywem, cynkowane ogniowo lub lakierowane proszkowo, aby chronić je przed korozją i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • W jaki sposób można naprawić uszkodzenia metalowego ogrodzenia?

    Uszkodzenia naprawia się poprzez usunięcie korozji i łuszczących się powłok za pomocą szczotki drucianej lub szlifierki, a następnie aplikację preparatu podkładowego i farby do metalu lub odrdzewiacza.
  • Jakie dodatkowe elementy można stosować w ogrodzeniach z przęseł metalowych, aby zwiększyć ich funkcjonalność?

    Pomiędzy pionowymi drutami ogrodzeń panelowych można umieścić taśmy z tworzywa sztucznego w różnych kolorach, co poprawia izolację i estetykę ogrodzenia.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Max Johnson
17-05-2022 11:13
Ja malowałem farbą do metalu bezpośrednio na rdzę, nie szlifowałem całego ogrodzenia, tylko szpachelką zeskrobałem łuszczącą się starą powłokę. Farba równo pokryła, ma ładny kolor i dobrze przykryła rdzę.
Gość bukszpan
05-05-2022 16:22
Są też tarcze do rdzy typu "włosy murzyna". Moze to teraz niepoprawnie polityczna nazwa, ale w handlu stosowana.
podczytywacz
05-05-2022 14:45
54 minuty temu, Gość Marek napisał: a co z farbami bezpośrednio na rdze? też oczyszczacie szlifierką przęsła?   Każdy producent farby na rdzę zaleca oczyszczenie wyrobu z LUŹNEJ RDZY... tak więc należy przęsła oczyścić! Najszybciej prace postępują ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz